Postoje određene vrste povrća koje su toliko ljekovite da nije jasno zašto nisu popularnije. Jedna od njih je i crni korijen, lat. Scorzonera hispanica, poznat i kao crni turovac ili španjolski zmijak.
Velika je šteta što nije češće na tanjirima jer je superioran izvor raznih nutrijenata. Ima sličan ukus poput mnogo popularnijih i skupljih šparoga i lako ga je uzgojiti.
Crni korijen uzgaja se zbog jestivog korijena, a zbog lijepog cvijeta često se može naći u vrtovima kao ukrasna biljka.
Uzgoj crnog korijena
Sijte ga na otvoreno u rano proljeće, na sunčanu gredicu, za jesensku berbu, ili u ranu jesen za proljetnu berbu.
U kontinentalnom području sije se početkom aprila. U porodičnim vrtovima, gdje će se korijen ručno vaditi, može se sijati na razmak redova od 25 cm, a gdje je predviđena mehanizirana obrada na 35 – 45 cm. Uz dobru klijavost sjemena (oko 80 %) sije se 12 – 14 kg/ha, planirajući 50 – 60 biljaka/m2. Optimalna dubina sjetve iznosi 3 – 4 cm.
Bolje uspijeva i veći prinos daje za hladnijih ljeta. Iako podnosi sušu, redovno zalivanje omogućit će razvoj sočnijeg korijena i spriječiti razvoj vlaknaste strukture.
Ovisno o vremenskim prilikama dozrijeva za 4-5 mjeseci.
Berba i skladištenje crnog korijena
Crni korijen vadi se u jesen ili rano u proljeće, a može i zimi ako zemlja nije smrznuta. Iako postoje kombajni za vađenje crnog korijena, manji proizvođači vade ga različitim adaptiranim mašinama. Lišće se može prethodno pokositi, ili se reže nakon vađenja 2 do 3 cm iznad glave korijena. U dobrim uslovima može se postići prinos od 20 – 25 t/ha.
Za prodaju na tržištu crni korijen pakuje se u manje letvarice ili kutije po 5 – 12 kg. Može se dobro skladištiti u podrumima pokriven pjeskom ili u trapovima, a u hladnjači na temperaturi od 0 – 1 ºC i relativnoj vlazi zraka 95 – 97 % do 6 mjeseci.
Crni korijen u kulinarstvu
Svi dijelovi crnog korijena su jestivi.
Cvjetovi su pogodni u pripremi salata, jestive su i klice proklijalih sjemenki, mladi izdanci mogu se koristiti svježi ili pripremati kao šparoge.
No uglavnom se najviše koristi korijen koji se može kuvati, pohovati , peći i pržiti poput svakog drugog skrobastog povrća.
Pogodan je za pripremu miješanih priloga s povrćem, juha i popečaka. Izvrsno se slaže sa sirevima i umacima na bazi vrhnja.
Prije pripreme korijen ogulite i stavite u octom zakiseljenu vodu da ne bi potamnio.
Pikantni prutići španskog zmijka odnosno crnog korijena
Sastojci:
- 500 g oguljenog crnog korijena
- 120 g đumbira
- korica limuna
- pola kašičice soli
- pola kašičice senfa
- 2 kašike maslinovog ulja
- 30 g maslaca
- 1 kašike meda
Priprema:
Kuvajte na pari crni korijen dok ne omekša.
Đumbir narežite na tanke trake koristeći nožić za krumpir. Pomiješajte sve sastojke u zdjeli osim maslaca i meda.
Prebacite u vatrostalnu zdjelu, prekrijte folijom i pecite na 150 stepeni sat vremena.
Maknite foliju i pecite na 200 još 40 minuta.
Premažite medom i maslacom te zapecite još dodatnih 10 minuta dok se crni korijen ne karamelizuje.
Izvor: agrosavjet.com
Toliko zdravo, a nije popularno