Subota, 23 Novembra, 2024
NaslovnicaPoljoprivredne graneOrganska proizvodnjaPrirodnim i hemijskim sredstvima protiv smrdibuba

Prirodnim i hemijskim sredstvima protiv smrdibuba

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Smrdibube su štetočine koje karakteriše halapljiv apetit i velika brojnost. Dovode do ranog propadanja i kvarenja plodova, pri čemu oni gube tržišnu vrijednost, stvarajući proizvođačima znatne materijalne gubitke. Sa dr Vladimirom Filipovićem, višim naučnim saradnikom u Institutu za proučavanje ljekovitog bilja „Dr Josif Pančić“ i Nacionalnom udruženju za razvoj organske proizvodnje Serbia Organica, razgovarali smo o ovoj “pošasti” i o njenom prirodnom suzbijanju, piše portal dobrojutro

Posljednjih nekoliko godina, kako kaže naš sagovornik, smrdibube zbog svoje prekomjerne brojnosti pričinjavaju štete brojnim povrtarskim, voćarskim i ratarskim vrstama. Hraneći se gajenim biljem one ih oštećuju čime stvaraju uslove za njihovo oboljevanje, što utiče na smanjivanje prinosa i na sam kvalitet dobijene sirovine.

„Trebalo je dosta vremena da se naviknemo na ovu, uslovno rečeno novu štetočinu, te isto tako da se pronađe adekvatan način kako da zaštitimo usjeve i zasade, ali i domove u koje u velikoj mjeri ulaze, naročito u momentu kada se završi vegetaciona sezona i dani postanu hladniji“, rekao je Filipović za Dobro jutro.

Što se tiče same borbe protiv ove štetočine, osim hemijskih mera koje se nisu pokazale mnogo efikasnim, pošto ih treba više puta ponavljati a i ostaci insekticida ostaju kako u biljkama, tako i u zemljištu i u vodi, koristimo bioagrotehničke mjere.

„Prije nego što navedem bioagrotehničke mjere, pomenuću dva komercijalna sredstva na bazi azadiraktina (potiče od neem drveta Azadirachta indica A.Juss), koja su upisana na listu sredstava za zaštitu bilja koja se mogu koristiti u organskoj proizvodnji a to su – Ozoneem Trishul 1% EC i Nimbecidine 0,03% EC koja se u praksi koriste za suzbijanje smrdibuba. Razlog leži u tome što se brzo razgrađuju u biljkama, tako da im je karenca od 0 pa do 3 dana“, naglasio je naš sagovorik.

Pročitajte: Da li je smrdljivi martin otrovan?

Prva bioagrotehnička mjera jeste upotreba ljekovitog bilja, koje zbog svog mirisa djeluje odbijajuće na smrdibube. Za ovu namjenu možemo koristiti biljke: bosiljak, matičnjak, žalfija, lavanda, ruzmarin i njima slične. Bijeli luk, menta, kim, ljuta paprika i bijela slačica su biljke koje smrdibube ne podnose, a čijom sjetvom/sadnjom ili pripravcima kao što su fermentisani rastvor, čorba, macerat i čaj, a kojima se mogu prskati biljke, zemlja i prostor gde se javljaju smrdibube, može uticati na njih.

„Evo jednog recepta u kom koristimo bijeli luk. Za izradu ovog pripravka potrebno je 4 čena bijelog luka, 200 ml vode i boca sa raspršivačem. Luk se usitni i stavi u vodu da odstoji nekoliko sati. Nakon toga se mješavina procijedi i potom se može prskati. Tu je i upotreba praška za pecivo. U jednu litru vode sipamo jednu kesicu praška za pecivo, sve pomiješamo i sa bocom sa raspršivačem prskamo napadnute biljke. Ova mješavina neće ubiti smrdibube, ali će ih ošamutiti i otjerati. Sirće je takođe prirodni repelent za smrdibube. U bocu sa raspršivačem ili u prskalicu sipamo bijelo sirće i prskamo po površinama koje često posećuju smrdibube“, otkriva prirodne recepte ovaj stručnjak.

Pored upotrebe ljekovitog bilja u zaštiti protiv smrdibuba, možemo koristiti i tzv. biljke „zamke“ koje u većoj mjeri privlače štetne insekte, nego glavne gajene biljke. Jedna od njih je blitva, ukoliko ima blitve u bašti, smrdibuba će prvo nju napasti. Isto važi i za neven. Pored ovih postoji još prirodnih načina kojima se možemo boriti protiv smrdibuba u baštama. Ukoliko u bašti ima dosta bubamara, one će jesti jaja smrdibuba i na taj način smanjiti njihovu brojnost.

„Još jedna od mjera za smanjenje broja smrdibuba je korišćenje feromonskih klopki ili zamki. Postavljanje feromonskih klopki vrši se na visini od oko pola metra od površine zemlje i nekoliko metara od ulaznih vrata, voćaka i bašte. Ove zamke obično sadrže feromone koji pomažu u privlačenju buba i na taj način u znatnoj mjeri smanjuju njihov broj“, istakao je Filipović za kraj.

HEMIJSKE MJERE BORBE PROTIV SMRDIBUBA

Ukoliko prirodna sredstva ne pokažu efikasnost uvijek možete primijeniti hemijska.

– Na biljkama sam koristila preparate Ampligo i Zakon  oba su insekticida. Može i Alverde. Znači da upotrebite insekticide, ali da vodite računa da to povrće koje prskate ne koristite odmah –  rekla je za Dobro jutro Mira Gavrilović zaštitar iz Arilja.

–  Preparati deluju vrlo brzo, a nakon dana do dva se vide efekti kada smrdibube počnu da padaju na leđa. Kako smrdibube lete i vraćaju se, tretman je nekad potrebno ponoviti, ali bi razmak između prskanja trebalo da bude sedam dana. Gde nema ploda nije problem, ali gde beru papriku ili paradajz, ko ih još ima, potrebno je da sve poberu, poprskaju, pa ponovo beru tek za 10 dana – objasnila je Gavrilovićeva.

Izvor: www.dobrojutro.co.rs

 

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI