Skladištenje paradajza uključuje mnogo nijansi. Ovo povrće je osjetljivo na neugodne mirise, pa ih treba staviti daleko od drugih namirnica. Pored toga, neki plodovi mogu ubrzati proces zrenja paradajza, a oni će se pogoršati brže od standardnog roka trajanja. Pored toga, raznolikost paradajza utiče na period očuvanja svježine. Srednje sezone i kasne sorte će se skladištiti duže od ranih vrsta.
Među najvažnije postupke skladištenja spadaju:
– Berba se obavlja u jutarnjim ili večernjim časovima kada su plodovi suvi,
– Higijena berbe mora biti na visokom nivou, gajbice i ambalaža moraju biti čiste i prilikom berbe ne smiju doći u dodir sa zemljom,
– Plodove prilikom berbe treba sačuvati od mehaničkih povrijeda, a plodove povrijeđene i oboljele odstraniti prije berbe i ne miješati sa zdravim.
Pročitajte: Slijedite ovih osam savjeta za bolji rod paradajza
Plodovi paradajza koji su gajeni u bašti, kao što su sorte Volovsko srce ili neke ornamentalne sorte i hibridi ovog povrća, posebno su pogodni za lagerovanje u toku zime. Obrani plodovi, po pravilu, trebalo bi da budu čisti, zdravi, bez oštećenja i truleži. Sa takvim paradajzom možeте biti sigurni da će u skladištima u potpunosti dozreti. Dozrijevanje može trajati duže ili kraće, što zavisi od veličine ploda.
Plodove koje ćeте skladištiti najbolje je da poređate u gajbice u tanjem sloju, a poželjno je i da stavite nekoliko slojeva papira, kako bi se paradajz dobro provjetrio i pravilno dozreo. Plodovi uzreli na ovaj način odličnog su ukusa i nikako ne bi trebalo da ih bacate.