Jedan od najnovijih načina navodnjavanja jeste navodnjavanje kap po kap odnostno navodnjavanje kapanjem.
Sistemi navodnjavanja kapanjem su proizvodi najmodernije tehnologije i opreme savremenog doba. Potpuno su automatizovani i programirani, pa tokom rada ne zahtijevaju prisustvo čovjeka.
Kap po kap navodnjavanje – Drip irrigation se razvilo u zemljama koje nemaju dovoljno vode za navodnjavanje i u kojima je ona dragocjenost (Izrael, jug Italije i Francuske, SAD).
Suština navodnjavanja kap po kap je ušteda vode, pa se i sa minimalnom količinom postižu maksimalni efekti u biljnoj proizvodnji.
Uređaji za kap po kap navodnjavanje omogućuju da se sadržaji vode u zemljištu mogu neprestano održavati u optimalnim granicama za biljku, oko poljskog vodnog kapaciteta. To se postiže laganim, ali neprekidnim dodavanjem malih količina vode, kap po kap, malog inteziteta, samo nekoliko litara po satu (1;2;4 ili 8 L h¨¹).
U zavisnosti od odlika zemljišta, u prvom redu od mehaničkog sastava zemljišta, zalivanje treba primjenjivati svakodnevno ili svaki drugi, tj. treći dan. S obzirom da se voda dodaje malim intezitetom, vlaženje zemljišta traje duži period vremena.
Pročitajte: Sistemi za navodnjavanje i prihranu u plastenicima
Najznačajnije prednosti navodnjavanja kap o kap su:
- ušteda vode, energije i radne snage uz maksimalne efekte
- koristi se kod intezivnih biljnih kultura koje proizvodnjom mogu pdonijeti visoka ulaganja u sisteme za navodnjavanje.
- u odnosu na površinsko navodnjavanje ili navodnjavanje kišenjem, kod ovog načina se znatno manje pogoršavaju vodno fizička svojstva zemljišta i manja je mogućnost pojave pokorice,
- tokom navodnjavanja mogu se dodavati rastvorene hranljive materije pa se postižu znatno veći i kvalitetniji prinosi biljaka, naša preporuka su novalon vodorastvorljiva đubriva (uvoznik i distributer za bih Agrimatco doo),
- vlaži se samo dio površine u neposrednoj blizini biljaka, a dio poršine između biljaka ostaje suv, pa je moguće kretanje mehanizacije za međurednu obradu,
- ne zahtijeva fizičku radnu snagu
- jednostavno je upravljanje i efikasna kontrola sistema,
- precizno doziranje vode
- vjetar ne ometa rad sistema
- ne pruža uslove za intezivan razvoj bolesti i štetočina
- troškovi korišćenja i održavanja sistema su minimalni
Nedostaci sistema za navodnjavanje kapanjem:
- začepljenje otvora na kapaljkama mehaničkim česticama, algama, kalcijumovim i jedinjenjima gvožđa,
- nije pogodno za veće površine
- dijelovi sitema (laterali) smetaju ili otežavaju kretanje i rad mašina i uređaja,
- česta oštećenja mašinama ili glodarima,
- visoko ulaganje u izgradnju sistema i opremu, što poskupljuje proizvodnju.