Plodovi duda i kora skupljaju se od juna do avgusta, a lišće u proljeće. Drvo ne napadaju nikakvi nametnici ni bolesti, tako da je riječ o ekološkim plodovima. Bobice se mogu jesti svježe ili sušiti. U kulinarstvu dud se koristi kao bilo koje drugo voće – od njega možete napraviti sok, džem, sladoled, sos, koristiti ga za pripremu deserta i kolača.
Dud je pomalo zaboravljeno, ali ukusno voće, koje raste pojedinačno posađeno ili samoniklo. U našim krajevima nalazimo crnu, crvenu i bijelu sortu, dok ih u svijetu postoji oko sto.
Pročitajte: Liker od duda po domaćem receptu za najbolji ukus
Šta sve možemo spremiti od duda?
Čaj od lista crnog duda
Prelijte 50 grama dudovog lišća sa pola litre ključale vode i ostavite na deset sati. Procijedite i pijte tokom dana.
Sirup protiv temperature, upale i zatvora
Kilogram bobica crnog duda stavite u pola litre vode i dodajte dvije kašičice jabukovog sirćeta. Ostavite da odstoji 24 sata. Idući dan pomiješajte smjesu sa kilogramom smeđeg šećera ili drugim prirodnim zaslađivačem po vašoj želji (stevija, med, javorov sirup) i kuvajte do željene gustoće. Sipajte u sterilizovane boce i pijte nekoliko puta na dan razrijeđeno sa vodom.
Nemojte pretjerivati sa konzumiranjem plodova, jer mogu izazvati halucinaciju i probavne tegobe.
Pročitajte: Posadite dud i uživajte u njegovom ukusu i ljekovitosti!
Kora duda
Još od vremena Dioskorida gorka kora korijena duda koristi se kao lijek protiv crevnih parazita. Kora liječi bolesti crijeva, želudca, dispepsiju te pomaže kod trovanja hranom, alkoholom i pečurkama. Prah dobijen od kore upotrebljava se spolja u obliku melema za brže zarastanje rana, a uvarak od kore pije se protiv povišenog krvnog pritiska.