Lavanda je mediteranska biljka karakterističnog izgleda i mirisnih plavo-ljubičastih cvjetova.
Volite mirisnu lavandu? Prelijepi plavo ljubičasti cvjetovi mogu biti ukras i u vašoj bašti. Ako joj obezbijedimo povoljno mjesto za rast i razvoj, dobre vodno-vazdušne uslove zemljišta, uz odgovarajuću njegu, biće ukras vrta.
Odaberimo pravo mjestu za lavandu
Lavanda voli suve i tople uslove gajenja.
Za ovu mediteransku biljku kažemo „da voli da se sunča“. Kada biramo mjesto gdje ćemo je posaditi valja znati da joj je potrebno osam sati direktnog osunčavanja.
Ono što ne voli jesu hladni vjetrovi, pa treba izabrati mjesto na kom će biti pomalo zaklonjena.
Lavanda ne voli previše vlažno zemljište. Ako zemljište gdje želite da posadite lavandu nema dobru drenažu odustanite od sadnje, jer lavanda ne može da živi u loše aerisanoj podlozi.
Pogodno zemljište za rast lavande je ono gdje je nivo pH između 6,5 do 7,3. Ako je zemljište kiselije možemo ga poboljšati dodavanjem malo kreča.
Pročitajte: Ako u bašti želite imati lavandu osigurajte joj ove uslove
Kako razmnožiti lavandu?
To uopšte nije teško. Lavandu možemo uspješno razmožiti reznicama.
Od matične zdrave biljke odsiječemo reznice dužine 10-15 cm, najbolje sa donjih grana. Važno je da reznice ne budu drvenaste, jer se teže primaju.
Reznice je najbolje uzeti u proljeće i to prije cvjetanja biljke. To možemo uraditi i u jesen, nakon cvjetanja, ali onda nemamo dovoljno vremena da je rasadimo do zime.
Za ožiljavanje reznica potrebno je pripremiti mješavinu zemlje i pijeska 3:1. Ne zaboravimo da omogućimo dobru drenažu u posudama gdje ćemo posaditi reznice. Najbolje je da to budu glinene saksije prečnika oko 7 cm.
Možemo koristiti i stimulatore rasta korijena kako bi se reznice brže ukorenile.
Zemlju sa reznicama je potrebno dobro zaliti, a vlagu redovno održavati. I, naravno, paziti da je ne bude previše, jer je pretjerano zalivanje najčešća greška pri razmnožavanju lavande.
Za oko šest nedjelja proces ožiljavanja će biti gotov, te možemo pristupiti sadnji na stalno mjesto u bašti.
Mlade biljčice možemo posaditi i u veće saksije ili žardinjere.
Mirisni cvjetovi će nas obradovati već u drugoj godini.
Pročitajte: Za šta sve možete koristiti lavandu
Kako njegovati lavandu?
Lavanda nije zahtjevna za održavanje.
Zalivanje
Pravilo broj jedan je umjerenost. Vlaga je neprijatelj ove biljke. Sjetimo se kako je na Mediteranu.
Naravno, ne smijemo dozvoliti da biljka pati jer nema izvor vlage. Zalivajmo je kada se uvjerimo da je zemljište suvo. Posebno je važno pratiti nivo vlage zemljišta kada lavandu gajimo u saksijama, jer ona ne trpi nakupljanje vode (vlage) na dnu posude.
U vrtovima je vrlo lijepo vidjeti kada su oko lavande rasuti kamenčići, šljunak ili pijesak. Osim što je lijepo, ovakvo malčiranej je i korisno za biljku, jer oko nje neće rasti korov. Malč je dobar i za zaštitu korijena biljke od jakih mrazeva.
Kada orezati lavandu?
Lavanda voli da je orežemo jednom godišnje. Najbolje je da to uradimo u rano proljeće. Valja orezati oko trećinu biljke, ne više od toga.
Orezivanje podstiče rast i sprečava neuredno širenje grana. Ovako njegovana lavanda imaće lijep i uredan oblik.
Pročitajte: Lavanda: Kako da uzgajate lavandu u saksiji
Berba cvjetova
Cvjetove treba da oberemo kada su u punom cvjetanju i to sukcesivno kako pristižu.
Najbolje je da berbu obavimo nakon jutarnje rose. Izbjegavajmo branje kada je jako toplo.
Možemo koristiti i listiće.
Lavanda je bogata etarskim uljima i taninima. Sadrži i flavonoide. Koristi se u narodnoj medicini, i kao začin, i u kozmetičkoj industriji.