O principima đubrenja govorimo u sklopu određivanja opšteg stanje zemljišta tj. njegove fizičke, hemijske i biološke osobine.
Cilj đubrenja je postizanje visokih i stabilnih prinosa, poboljšanje kvaliteta proizvoda i podizanje nivoa plodnosti do optimalnog.
Pod optimalnim nivoom plodnosti zemljišta podrazumijeva se onaj sadržaj hranljivih materija u zemljištu pri kojem se, uz ispunjenje ostalih uslova, postižu visoki i stabilni prinosi i proizvodi dobrog kvaliteta. Božidar Plećaš, dipl. inž. poljoprivrede PSS Vršac, navodi da optimalni nivo hranljivih materija nije isti kod svih zemljišta i on zavisi od niza činilaca, a prije svih od:
- tipa zemljišta i njegovih fizičkih, hemijskih i bioloških osobina,
- klimatskih uslova,
- prirode gajenih biljaka,
- sistema đubrenja i dr.
Pod pojmom plodnosti zemljišta, u užem smislu riječi, podrazumijeva se njegov sadržaj pristupačnih materija za biljku.
Pročitajte: Izostavili ste jesenje đubrenje? Nadoknadite ga pred proljećnu sjetvu povrća
Pristupačnost hranljivih materija može se posmatrati sa dva aspekta:
- Kao hemijska, i ona obuhvata hranljive elemente i njihove oblike koji mogu lako da se usvoje od strane biljaka.
- Fizička, koja je uslovljena pokretljivošću elemenata odnosno njihovih jona u zemljištu. Tako, ako se fosforna i kalijumova đubriva primijenjuju po površini zemljišta, fosfor i kalijum neće biti pristupačni za biljke, zbog njihove slabe pokretljivost u zemljištu.
Pristupačnost hranljivih elemenata u zemljištu je od značaja za ishranu biljaka i o njoj svaki proizvođač mora da vodi računa.
Principi đubrenja
Đubrenje određuju: