Zumbuli su jedna od omiljenih proljećnih biljaka, cvjetaju u predivnim plavim, bijelim i rozim i drugim bojama i najavljuju duge, tople i sunčane dane. Imaju upečatljive, prelijepe mirisne cvjetove i zvonoliki oblik, a bez obzira na to da li ih uzgajate u bašti ili u sobi, apsolutno uljepšavaju prostor.
Kao dio porodice ljiljana, ove sadnice su trajnice koje cvjetaju u proljeće i koje godinama mogu da krase vašu baštu. Bez obzirana to da li ste vrtlar početnik ili već iskusni poznavatelj biljaka, briga i pažanja za ovu trajnicu donosi zaista vrijednu i isplativu nagradu.
Stručnjaci za cvijeće se slažu da je zumbul sjajan izbor za biljku jer unosi ljepotu i miris u svaki prostor. Jednom kada nikne, zumbul će da vam omogući da uživate u mirisu i spektru prekrasnih boja, baš kao i u sjajnom cvijetu koji možete da isiječete i stavite u vazu.
Pročitajte: Cvijet koji može iznova cvjetati 75 puta
Šta treba da znate o zumbulima?
Prava temperatura i odgovarajuća količina vode vrlo su važni elementi za uzgoj zumbula.
“Omogućavanje lukovica da se razvijaju u hladnim, mračnim uslovima je apsolutno ključno”, ističe Endru Gaumond, botaničar i direktor sadržaja u “Petal Republic”.
Zatim, kada su spremne za sadnju, lukovicama zumbula najvažnija je sunčeva svjetlost. Budući da prekomjerno zalivanje zumbule brzo može da ubije iznutra ili spolja, posuda za sađenje sa dovoljno drenaže, takođe, je ključna. U suprotnom tlo postaje previše vlažno i blatnjavo da bi ova biljka mogla da preživi.
Uzgoj u zatvorenom prostoru
“U zatvorenom prostoru ove biljke su kratkog vijeka, tako da ćete dobiti samo nekoliko nedjelja uživanja u njima”, ističe hortikulturist Džastin Hankok.
Morate da počnete da se brinete za svoje zumbule prije nego što ih posadite.
“Kada uzgajate zumbule u zatvorenom prostoru, važno je da zapamtite da lukovice moraju da budu ohlađene u trajanju od šest do 10 nedelja”, kaže Susan Brandt, suosnivačica “Blooming Secretsa”.
Ponekad možete da kupite prethodno ohlađene zumbule iz rasadnika i da ih odmah posaditi, ili možete da rashladite lukovice u podrumu, garaži ili frižideru prije nego što ih posadite.
Kada su spremne, lukovice posadite u lonac s drenažnim rupama koji ste prethodno napunili s ispunili dobro drenirajućom višenamijenskom i pH neutralnom zemljom. Lukovice je potrebno da prekrijete samo gornjim slojem zemlje, a nakon toga ih nježno zalijte kako biste navlažili tlo.
Nakon toga posudu sa zasađenim lukovicama zumbula prekrijte crnom vrećom za otpad kako biste ih zaštitili od bilo kakvog izvora svjetla i premjestite ih na tamno, hladno mjesto. Zatim ih ostavite barem 10 do 11 nedjelja da miruju. Tokom tog razdoblja provjeravajte ih svake dvije do tri nedjelje i ako je gornji sloj zemlje suv, lagano ih zalijte.
Pročitajte: Popularna tehnika uzgoja zumbula u vodi
Nakon nekog vremena trebalo bi da vidite izdanke kako izbijaju iz tla – što znači da možete da ih odnesete na mjesto koje ste namijenili za njih.