Vuฤji ili pasji trn – panacea
Vuฤji trn se koristi, bilo da je u pitanju ulje ili plodovi, na razliฤite naฤine. Moลพe da se koristi za spoljnu upotrebu protiv opekotina i bilo kakvih problema s koลพom. U ruskoj medicini ovaj lijek zauzima posebno mjesto u borbi protiv dermatitisa i psorijaze.
Ulje moลพe i da se pije i plod moลพe da se jede kao odliฤan izvor vitamina.
Proฤitajte: SUMAK โ Zaฤin sa znaฤajnim ljekovitim svojstvima
„Kaลพe se da je Dลพingis-kan uvek u dลพepu nosio nekoliko bobica pasjeg trna koje su mu vraฤale snagu na svim tim velikim i fiziฤki zahtevnim pohodima. Bio je popularan i meฤu vojskom Aleksandra Makedonskog jer su njegovi vojnici primetili da tokom tih dugih marลกeva oni budu iscrpljeni, a konji ลพivahni i ne pokazuju znake umora. Onda su gledali ลกta konji jedu, i utvrdili su da jedu baลก bobice pasjeg trna, a njegovo latinsko ime bukvalno znaฤi ‘konj koji sija’ (Hippophae rhamnoides), tako da se krosti i u veterinarskoj medicini za sjaj dlake i opลกte zdravlje“, napominje Antonijeviฤ.
U ruskoj tradicionalnoj medicini, vuฤji, odnosno, pasji trn je koriลกฤen kao efikasno sredstvo koje pomaลพe ljudima koji pate od dijabetesa. Dokazano je da zahvaljujuฤi velikom sadrลพaju omega tri masnih kiselina, veoma dobro djeluje i na kardiovaskularni sistem. Koristi se i za lijeฤenje bolova u stomaku i lijeฤenje organa za varenje.
„U Rusiji je on zapravo prava panacea, odnosno, ลกto bi se reklo, lek za sve. Ali uvek treba biti obazriv kada su te panacee u pitanju, jer se zbog te preterane pompe, ljudi razoฤaraju, pa onda i ne znaju pravo i efikasno dejstvo biljke. Zato treba biti objektivan, no ovo je jedna zaista neobiฤna i vrlo korisna biljka“, istiฤe narodni travar.
Breza – ฤisti organizam od nagomilanih toksina
Breza je simbol Rusije i stepe i to je drvo koje raste na ogromnim prostranstvima. Vrlo je popularno i vrlo cijenjeno u ruskoj tradicionalnoj medicini. Sasvim mlado liลกฤe breze je veoma dobar lijek za organe za mokrenje i bubrege.
„Ono ลกto je specifiฤno, kada se priprema ฤaj od breze, on bi trebalo da se kuva. Preporuฤuje se ljudima koji imaju kamen i pesak u bubregu, ali treba biti vrlo obazriv jer kamen moลพe da se zaglavi u bubreลพnom kanalu i da nastane problem“, napominje Antonijeviฤ.
Proฤitajte: CRNA JOVA โ Ljekovito drvo ฤiji plodovi se sakupljaju tokom zime
Breza ne samo da djeluje diuretiฤno, veฤ i topi kamen u bubreg. Potrebno je piti veliku koliฤinu ฤaja tokom dana, skoro dvije litre.
Potrebno je dva litra vode u koju se stavi pet supenih kaลกika listova breze i na vrh noลพa sode bikarbone, jer se na taj naฤin bolje estrahuju ljekoviti sastojci. Pusti se da provri, kuva pet minuta i ostavi se da se ohladi, najmanje sat vremena. Procijedi se i dobijena teฤnost se pije tokom dana.
ฤaj mora da se pije bar mjesec dana da bi se pokazao pun efekat obje biljke.
Koristi se i brezova voda za ฤiลกฤenje organizma od nagomilanih toksina i bolji rad organa za mokrenje. Voda je dobra i za njegu koลพe i kose.
Preporuke sibirskog travara i ลกamana
U Sibiru je travarska tradicija vezana za ลกamane i tradiciju budistiฤke medicine. ล amani i budistiฤki monasi su bili osnovni ljekari, a danas su sve te tradicije pomijeลกane i sa savremenim metodama, objaลกnjava Bulat ล agzin, sibirski travar i ลกaman.
Proฤitajte: Ljekovita, a malo se koristi โ โImela s kruลกke je najboljaโ
Tokom zime u Sibiru se najviลกe koristi majฤina duลกica, hajduฤka trava, sladiฤ ukoliko neko ima problema s pluฤima. Za slabiji imunitet i malokrvnost se koristi kopriva.
Tokom zime najbolje je kao preventivu piti ฤaj od ฤumbira s limunom i medom. Ukoliko imamo neku virusnu infekciju, ฤak i koronu, najbolje je piti ฤaj od ehinecee i ลกipka.
Ehinecea je najjaฤi lijek u borbi protiv virusa. Ona jaฤa imunoloลกki sistem i podstiฤe stvaranje limfocita, naลกe prve linije odbrane od virusa.
Gljiva brezova ฤaga
ฤaga – gljiva koja raste u brezovim ลกumama
„Ova peฤurka sadrลพi aktivne biostimulatore. Jaฤa naลก organizam i pomaลพe mu da se sam izbori sa problemom. Postala je popularna zahvaljujuฤi ฤuvenom ruskom nobelovcu i disidentu, Aleksandru Solลพenjicinu, koji je napisao ฤitavu knjigu o njoj jer mu je ona pomogla da se izleฤi kada su lekari digli ruke od njega“, navodi narodni travar.
Prave se i proizvodi od te gljive, a Momฤilo Antonijeviฤ, narodni travar, preporuฤuje svima da bar jednom godiลกnje koriste ili tinkturu ove biljke, ili ฤaj.