NaslovnicaPoljoprivredne graneUkrasno i ljekovito biljeBonsai drvo - Osnovni savjeti za početnike

Bonsai drvo – Osnovni savjeti za početnike

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Ako se odlučite na kupvinu bonsai drveta, valja se informisati baš o određenoj vrsti, a mi u nastavku donosimo uopštene savjete za uzgoj bonsai drvaca.

Uzgoj bonsai drvca

Bonsai drvce ne podnosi temperature niže od 15 stepeni. U ljetnim mjesecima preporučuje se da ga u jutarnjim satima držite na direktnom suncu, a preostali dio dana u sjeni.  Drvce bi trebalo stajati na povišenom. Zimi se preporučuje da bonsai drvce stavite pored prozora. Važno je da prima dovoljno sunca (zato se preporučuje da stoji na južnoj strani).

Zalivanje bonsai drvca

Redovno i pravilno zalivanje jedan je važnijih uslova za uspjeh bonsai drvaca. Odmah valja napomenuti da se zemlja u koju je drvce posađeno nikada ne smije osušiti u potpunosti. S druge strane, drvce se nikada ne smije niti previše zalivati. Tačnije, zimi se preporučuje zalivati jednom u dva dana, a ljeti se može zalivati čak i nekoliko puta dnevno, zavisno od položaja na kojem se nalaze i od vrućine.

Najbolje ih je zalivati malenom prskalicom zbog toga što vole prskanje po lišću, ali i dosta vlage u zraku. Zbog toga bi zimi bilo poželjno ovlaživati vazduh u grijanom prostoru oko drvca.

Mlaka voda je najbolji izbor za zalivanje. Štaviše, zbog manjeg udjela kamenca od vode iz slavine, najbolji izbor je kišnica. Nikako ne treba ići u drugu krajnost, tj. zalivati destiliranom vodom jer ona nema potrebne minerale.

Pročitajte: Evo kako se gaji fikus ginseng koji uspijeva i kao bonsai

Bonsai drvce se može zaliti i tako da posudu u kojoj se nalazi uronite u vodu (na primjer, u kantu) i ostavite tako otprilike 5 minuta. Nakon što posudu izvadite iz vode, pobrinite se da višak vode iscuri.

Uopšteno govoreći, teško je procijeniti koliko vode bonsai drvetu treba, to ponajviše zavisi od vremenskih uslova u kojima se nalazi, veličini posude u koju je posađeno drvce te od vrste zemlje (supstrata). U početku je važno provjeravati zemlju drvca pa prema tome zalivati.

Idealno vrijeme za zalivanje je rano jutro ili večer. Pripazite tokom jako vrućih dana. Voda se može previše zagrijati i tako naštetiti korijenu drvca.

Održavanje bonsai drvca

Prihranjivanje bonsai drvca

Preporučuje se prihranjivanje bonsai drvca vještačkim tekućim đubrivom, odnosno standardnim đubrivom za bilje. Vrlo je važno prihranjivati drvce jer voli propusnu zemlju, što znači da takva zemlja teže zadržava hranjive materije. Valja biti oprezan s količinom đubriva koju koristimo. Savjetuje se upola manja količine od preporučene.

Ako koristite tekuće đubrivo, treba ga nanijeti u već vlažnu zemlju. Ako pak koristite đubrivo u obliku štapića ili kuglica, opet treba pripaziti na količinu. Što se vremenskog razmaka između prihranjivanja tiče, u proljeće, ljeto i jesen se preporučuje prihranjivanje dva puta sedmično, a zimi jednom mjesečno. U ljeto na četiri sedmice treba napraviti pauzu od prihranjivanja.

Orezivanje bonsai drvca

Orezivanje bonsai drvca možda je najkomplikovaniji dio održavanja ove biljke. Kako biste u tome bili uspješni, potrebno je vrijeme i iskustvo. U nastavku donosimo uopštene smjernice o “bonsai tehnici”.

Drvce treba redovno orezivati jer mu se tako daje i održava oblik. Obično se širi prema gore i van što se naziva apikalnom dominacijom. Redovnim orezivanjem se pospješuje i rast unutrašnjih grana blizu debla.

Osnovno orezivanje se radi tako da se svi prerasli izboji (koji izlaze iz oblika) režu oštrim makazama. Orezuju se debele i velike grane. Vrlo često je teško odlučiti koje grane treba, a koje ne treba orezivati. Orezivanje se obavlja u rano proljeće ili kasnu jesen (prije ili poslije razdoblja rasta biljke).

Prije orezivanja drvce valja očistiti od suhog lišća. U pravilu se orezuju jedna od dvije nasuprotne grane ili jedna od dvije grane koje rastu paralelno. Takođe, treba ukloniti i grane koje se križaju s linijom drvca. Uklanjaju se i grane pri vrhu krošnje (kako bi drvce izgledalo skladnije). Za uklanjanje većih grana (debljih) potrebno je koristiti konkavna kliješta (kako bi se izbjegla pojava ožiljka koji se eventualno može ukloniti posebnom pastom).

Pročitajte: Pustinjska ruža – Cvijet božanstvenog izgleda koji traži minimalnu njegu

Presađivanje bonsai drvca

Kada korijenje napuni posudicu u kojoj bonsai raste, treba ga presaditi. U pravilu se presađuje svake 2 do 3 godine. Naravno, treba pratiti rast drvca i prema tome odlučiti kada ga presaditi. Presađivanje se obavlja u razdoblju mirovanja, tj. kasnu jesen ili rano proljeće. Kratko razdoblje nakon presađivanja, drvce treba držati na sjenovitom mjestu.

Priprema bonsai drvca za zimu

Priprema bonsai drvca za zimu započinje u novembru. U tom razdoblju đubrenje treba malo prorijediti. Listopadna bonsai drvca treba očistiti od osušenog lišća. Nakon toga, drvca se mogu ožičiti. Budući da bakrena žica može ostaviti mrlje na drvcu, možda je bolji izbor koristiti aluminijsku foliju.

U razdoblju pripreme za zimu, drvce treba i preventivno prskati krečno-sumporovom otopinom. Ona ubija larve i jajašca insekata, a štiti drvce i od gljivica. Nadalje, površinu treba očistiti od supstrata. Sklanja se 1 do 2 cm-a s vrha supstrata. Dio koji ste skinuli nadomjestite svježim supstratom, a potom ga dobro zalijte.

Pročitajte: Japanska dunja – Izdržljiva žbunasta ljepotica

Njega bonsai drvca preko zime

Zima je idealna za ožičavanje bonsai drvaca. Ožičavanje je prilično složen postupak. Svakako se teži sa što manje žice, postići što bolje položaje grana. Nikada ne smijete ukrštati žice. Svježe ožičeno drvce treba zaštititi od mraza i vjetra, ne smije ga se prskati te ga treba držati na temperaturi oko 4 stepena.

Uzgojiti bonsai drvce i uspješno ga održavati na životu može se činiti jako teškim, ali zapravo samo zahtijeva dosta informisanja i opreza. Uputstva koja smo ovdje pružili važe uopšteno za bonsai drvca, ali nakon kupovine treba obratiti pozornost na vrstu i informisati se upravo o njoj.

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI