Jedna od divnih biljaka koje se mogu gajiti je kućni hibiskus. Međutim, hibiskus se ne mora gajiti kao sobna biljka samo u hladnim krajevima, već i u toplijim.
Kao i sve druge sobne cvjetnice, kućni hibiskus zahtjeva samo nekoliko stvari koje treba da upamtite ako želite da vaš hibiskus buja i cveta u kući. U nastavku ćemo vam otkriti trikove kako da postanete ekspert za uzgoj hibiskusa.
Zašto gajiti sobni hibiskus?
Svi znamo koliko biljke mogu ukrasiti dom i stvoriti ambijent u kom ćemo se osjećati dobro. Istraživanja su pokazala da je uzgoj sobnih biljaka veoma dobra stvar za neke očigledne i manje očigledne stvari:
- Sobne biljke pročišćavaju vazduh u kući tako što filtriraju prašinu i apsorbuju zagađenje iz vazduha.
- Biljke su zvučne barijere, apsorbuju zvučne talase i smanjuju količinu buke.
- Biljke povećavaju vlažnost vazduha i odlične su za stanove sa centralnim grejanjem i klima-uređajima.
- Sobne biljke smanjuju količinu ugljen-dioksida i povećavaju količinu kiseonika u vazduhu.
- Biljke djeluju kao izolacija koja zagrijava kuću tokom zime i hladi je ljeti.
- Dokazano je da biljke poboljšavaju raspoloženje, čine da se osjećamo smirenijim i optimističnijim. Ako imate bolesnu osobu u kući, brže će se oporaviti ako je okružena sobnim biljkama.
- Najnovija istraživanja pokazuju da sobno bilje u radnom prostoru poboljšava kreativnost i produktivnost.
- Na sve ovo, dodajte to što će vam nagrada za uzgoj sobnih biljaka biti veliki, živopisni i raznobojni cvjetovi. Ako vam je to važno, obavezno počnite da gajite kućni hibiskus, samo pažljivo – možete postati zavisni i početi da gajite hibiskus po cijeloj kući ili stanu.
Kako uspješno gajiti cvijet hibiskus u kući?
Sadnja hibiskusa
Sadnja hibiskusa je jednostavna.Biljku koja je dobro ožiljena u tegli treba saditi u saksiju koja je prečnika najmanje 25 cm.Odgovaraće i svaka veća saksija do 50 cm kako bi se razvila velika biljka.Za sadnju hibiskusa koristite zemlju za cvijeće (humus) koju možete kupiti i u većim marketima.Za bolju drnažu dodajte i nekoliko šaka peska.
Prehrana
U vještačkim, kućnim uslovima, hibiskusu će biti potrebna dodatna prehrana kako bi biljka dobila potrebnu glukozu i proteine da bi mogla da raste i cvijeta. Osnovne stvari koje su vam potrebne za gajenje zdrave i lijepe biljke su:
- Dobro đubrivo za hibiskus, koje sadrži sve nutrijente i što manje zagađivača.
- Nešto manje azota, da bi se spriječile štetočine koje vole azot i kako bi biljka bila ljepša.
- Mnogo kalijuma, zbog jače i drvenastije stabljike, više pigmenata i zbog većih cvjetova.
- Mnogo magnezijuma i gvožđa, kako bi se održala ravnoteža sa kalijumom i kako bi biljka proizvodila mnogo hlorofila.
- Poboljšavači rasta, kako bi biljka opstala sa manje svjetla i vlage nego u svojim prirodnim uslovima.
- Zaštita za zemljište, kako bi korijen ostao sasvim zdrav i kako bi se spriječile štetočine.
- Zemljište blago kisele pH vrijednosti.
Kućni hibiskus najbolje uspijeva kada dobija manje količine svih nabrojanih nutrijenata, a idealno bi bilo da dodajete po malo sa svakim zalivanjem. Postoje i posebne formule, samo se raspitajte u poljoprivrednoj apoteci. Ove formule sadrže sve što je potrebno u jednoj boci, kako bi se ispunile nutritivne potrebe hibiskusa. Samo razredite vodom u potrebnoj razmjeri i zalivajte redovno svoj hibiskus.
Pročitajte: Savjeti za uspješno razmnožavanje HIBISKUSA
Higijena
Kao i za ljude i kućne ljubimce, i za biljke je važna higijena. Prašina koju hibiskus filtrira iz vazduha se zadržava na listovima i u uglovima, i tako se stvara plodno tle za štetočinu koja prosto obožava hibiskus – grinje. Najbolji način da svoj kućni hibiskus zaštitite od grinja jeste da ga održavate čistim. Samo brisanje prašine nije od velike pomoći, jer se prašina samo podigne, ostane u vazduhu i na kraju se, za neki dan, opet nataloži na listovima. Zato je pranje najbolje.
Možete bukvalno staviti saksiju sa hibiskusom u sudoperu, lavabo ili pod tuš i dobro istuširati celu biljku mlakom vodom. Prskajte je i po listovima i ispod njih, kako biste doprli do svih mesta između stabljika i grančica. Slobodno uperite mlaz i u zemlju, a operite saksiju i spolja. Sačekajte da se osuši i gotovo je sa higijenom. Ako više volite, koristite blaže proizvode, poput ulja za hortikulturu, i njima prskajte hibiskus. Ovo ulje je dobro jer ne mora da se ispira, a biljka će ostati sjajna i čista. Potrudite se da perete hibiskus bar jednom mesečno. Ako primetite grinje, perite sobni hibiskus bar dvaput nedeljno tokom tri nedelja kako biste uništili grinje, a nakon toga perite biljku jednom nedeljno.
Sunce – svjetlost
Ako sobni hibiskus nema direktne sunčeve svjetlosti, lijepo će rasti, ali neće imati cvjetova. Imaće sjajne, tamnozelene, upadljive listove i ostaće sasvim zdrav i jak ako ga ne držite na prozoru gdje će dobijati dosta sunca.
Međutim, ako želite i cvjetove, moraćete da ga stavite na mjesto gdje ima bar malo sunca svakoga dana. Dobra prehrana biljke smanjuje potrebnu količinu sunčeve svjetlosti za cvjetanje, tako da će samo jedan ili dva sata sunčeve svjetlosti uraditi posao ako koristite sve što smo nabrojali kao potrebno za ishranu biljke.
Ako imate prozor gdje tokom većeg dijela dana bije sunce, najbolje je da stavite hibiskus tamo, jer ćete tako imati mnogo cvjetova. Iako nijedna količina sunčeve svjetlosti ne može biti previše, na prozoru gdje ima jako mnogo sunca, odmaknite biljku nekoliko centimetara od prozora, jer će zagrijano staklo vjerovatno smetati listovima ako ih direktno dodiruje.
Pročitajte: HIBISKUS je biljka raskošnog i dugotrajnog cvjetanja – Savjeti za njegu
Zalivanje
Kao i hibiskus koji raste napolju, za sobni hibiskus će vam biti potrebno dosta vode kada je toplo i mnogo manje vode tokom hladnijih mjeseci. Kada zalivate hibiskus, zalivajte ga dok ne vidite da voda počinje da curi na tacnu ispod saksije, ali bi nakon 12 sati zemlja trebalo da upije i tu vodu iz tacne. Ako dvanaest sati nakon zalivanja primijetite vodu u tacni ispod saksije, prospite je. Hibiskus može sasvim uvenuti ako se „davi“ u vodi. Korijenu hibiskusa je potreban vazduh, a voda ga spriječava da dođe do vazduha. U zemljištu koje se lako pretvara u blato će lako doći do gljivičnih infekcija korijena, a mnogo vode će i najbolju zemlju za cvijeće pretvoriti u blato.
Orezivanje
Kao što je slučaj i sa hibiskusom koji raste napolju, ako želite mnogo lijepih cvjetova, najbolje je da svoju biljku u saksiji orežete kako bi poraslo više grana na kojima će se javiti lijepi cvjetovi. Ovo može biti teško, ali ako na vrijeme orežete hibiskus, dok je biljka još uvijek mala, bićete nagrađeni predivnim cvjetovima za svega nekoliko mjeseci.
Čak i manje biljke, u saksijama od 10 centimetara, će imati fantastične cvjetove ako ih na vrijeme orežete, pravilno ih njegujete, ako imaju dovoljno sunca i ako budete dovoljno strpljivi. Veće biljke će imati još više cvjetova. Najteže je da orežete grančicu na kojoj se nalazi jedini pupoljak. Međutim, jedan pupoljak se može pretvoriti u mnogo pupoljaka ako ga na vrijeme orežete, pa zato zažmurite, duboko udahnite i orežite svoj hibiskus.Orežite prvo najniže grančice.
Pročitajte: Ljekovita svojstva HIBISKUSA i recepti za ČAJ
Razmnožavanje hibiskusa
Najbolji način za razmnožavanje hibiskusa je reznicama. Reznicu (grančicu hibiskusa) dužine 15 do 20 cm stavite u teglu sa vodom kad pusti korijen dužine 3 do 5 cm možete ga presaditi u saksiju. Reznicu možete da stavite i direktno u saksiju koju morate svakodnevno dobro da zalivate. Da bi reznica brže pustila korijen potrebna je veća temperatura pa je najbolje poklapati ga teglom.
Razmnožavanje hibiskusa sjemenom je još jedna opcija, možete uzeti i sjeme od nekoga ko već ima hibiskus ali je ovaj proces sporiji.
Koje vrste hibiskusa se mogu gajiti u kući?
Sve vrste hibiskusa odlično uspijevaju i kao sobne biljke. Ako se pridržavate ovih savjeta, apsolutno svaki hibiskus možete unijeti u kuću i on će imati divno, bujno lišće i cvjetove. Cvjetovi će biti manji na biljkama koje se gaje u kući, ali je svakako najvažnije da imaju lijepu boju – a imaće je sve dok njegujete biljku kako treba. Izaberite vrstu koju god želite.
Tropski hibiskus nije biljka koja uspijeva samo u sunčanim, toplim krajevima. Hibiskus može lijepo uspjeti i u hladnijoj klimi i biti podjednako lijep. U Evropi i Sjevernoj Americi hibiskus se gaji decenijama. Zato, ako želite da gajite hibiskus u svojoj kući, stanu ili kancelariji – samo napred, odaberite biljku i počnite. Prozor u dnevnoj sobi je sasvim dovoljan za uzgoj hibiskusa – vidjećete to i sami kada vaša biljka procvjeta.