NaslovnicaPoljoprivredne graneZaštita i ishrana biljakaZaštita i njega KROMPIRA tokom vegetacije

Zaštita i njega KROMPIRA tokom vegetacije

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Njega i zaštita krompira tokom vegetacije podrazumijeva međuredno kultiviranje, ogrtanje, zaštitu od bolesti, štetočina, korova i navodnjavanje. Kada je riječ o štetočinama, trenutno su aktivne krompirove zlatice, a od bolesti je prisutna plamenjača.

Međuredno kultiviranje je njega krompira koja podrazumeva da se obezbijede što povoljnije vodno-vazdušne osobine zemljišta. Ono se obavlja odmah nakon nicanja usjeva. Ujedno se fizički uništavaju korovi.

Uništavanje korova

Najčešći korovi su, od uskolisnih: muhar, pirevina, zubača, divlji sirak, a od širokolisnih: palamida, štir, pepeljuga, poponac, gorušica i tako dalje. Neizostavno je i korištenje herbicida prije i posle sadnje, kao i prije i posle nicanja.

Ogrtanje krompira

Ova mjera izvodi se kada biljka poraste od 15 cm do 20 cm. Važno je da se obavi neposredno prije formiranja krtola. Ne treba kasniti, jer ako se obavlja na početku cvjetanja, može da dođe do oštećenja stolona, koji već imaju formirane krtole.

Vlažnost zemljišta

Optimalnu vlažnost zemljišta je važno održavati da bi prinos bio visok, a krtole krupne i kvalitetne. Posebno je važno da vode ne nedostaje tokom cvjetanja i porasta. Krompir bi trebalo navodnjavati brazdama, koje ostaju nakon ogrtanja. Može da se koristi i sistem kap po kap.

Zaštita krompira

Redovna zaštita krompira podrazumijeva: suzbijanje plamenjače, krompirove zlatice, zemljišnih štetočina. Trenutno aktuelna bolest je, zbog vremenskih prilika, plamenjača.

Plamenjača

Prouzrokuje je gljiva Phytophthora infestans. Bolest se javlja na stablu, listu i krtolama.

Prvi simptomi javljaju se po ivicama lista. Pjege se potom šire, zahvataju ceo list, koji tamni i izumire. Na stablu su vidljive izdužene tamne pjege, koje se takođe šire i mogu da zahvate cijelo stablo. Zaražene krtole imaju tamno-mrke ulegnute pjege.

Suzbijanje se vrši fungicidima. Preventivni preparati koriste se prije najavljene kiše: Polyram-DF, Antracol WP-70, Nordox 75 WG, Fuzija. Kada se uoče prvi simptomi, koriste se Ridomil gold MZ 68-WG, Alijansa, Acrobat MZ-WG, Equation pro WG, Pehar plus.

Važno je da se ne skladište zaražene krtole, kao i da takve ne ostanu u zamljištu, jer se tako gljiva održava.

Krompirova zlatica

Pregledima zasada mogu da se uoče larve krompirove zlatice. Niih treba suzbijati prepartima: Laser 240 SC (spinosad) 50-100 ml/ha, Confidor 200 SL (imidakloprid) 0,2-0,3 l/ha ili Coragen 20 SC (hlorantraniliprol) 50-60 ml/ha.

Pročitajte još:

Navodnjavanje krompira

Ovako plodored donosi veći prinos krompira

Zašto i kada se zagrće krompir?

Ako želite visok prinos krompira obezbijedite mu ove uslove!

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI