U planiranju sezone uvelike će pomoći vrtlarski dnevnik ispunjen vrijednim zapažanjima vezanih uz sjetvu, sadnju, pojavu eventualnih bolesti ili rotaciju plodoreda. U njemu se zapravo nalaze savjeti koji se odnose na najbolje vrijeme sjetve, sadnje te izbor vrste povrća prilagođenih vlastitim mikroklimatskim uvjetima područja u kojem se nalazi vrt ili balkon. No, bez obzira na specifičnosti svakog vrta jesen je godišnje doba kada se povrtnjaci pripremaju za novu sezonu, a voćke i bobičasto voće za zimu, kao i za sadnju i sijanje kasnih sorti povrća.
JESEN JE VRIJEME ZA PRESAĐIVANJE
Biljke koje su posađene na jesen imaju dovoljno vremena da razviju korijenov sistem, zbog čega mogu odmah na proljeće krenuti s intenzivnim rastom. Voće i bobičasto voće zato se po pravilu sade u jesen kada je tlo dovoljno vlažno i još toplo od ljeta. Da se mlada biljka ne bi smrznula važno je prilikom presađivanja duboko i široko prekopati mjesto sadnje te ako je potrebno dodati pijesak ili drenažne cijevi.
Pročitajte: Za podizanje voćnjaka birajte sortu i gledajte korijen
BOGATA JESENSKA SJETVA
Kod sijanja je važno dobro pripremiti zemlju kako bi osigurali povoljne usove za klijanje. Budući da je zemlja topla, a sunce još jako, dobro je par dana prije sijanja zasjeniti gredicu, a zemlju dobro navlažiti.
Jesen na balkonu
Biljke u teglama treba unijeti u zatvoren prostor što je kasnije moguće jer boravak u zatvorenom nije uobičajen za njih, zbog čega su pod stresom. Sobni javor, citrus ili čajevac otporni su na temperature oko i malo ispod nule. Blagi mraz (otprilike -5 °C) pak podnose otporne biljke, kao što su japanski lovor, sobna jela, lovor i maslina.
KOMPOST – SRCE VRTA
Izrada kompostne hrpe još je jedan od jesenskih poslova u vrtu koji se obavlja svake sezone. Otpalo lišće, organski otpad, grančice, pokošena trava, kao i kuhinjski ostaci, sve su to sastojci jedne kompostne hrpe koja će, ako se pravilno izradi, postati idealno đubrivo na proljeće.
10 VRSTA BOBIČASTIH VOĆAKA KOJE MOŽETE SADITI U JESEN
• ARONIJA – Aronia melanocarpa
• GOJI – Lycium chinense
• MALINA – Rubus idaeus
• KUPINA – Rubus fruticosus
• OGROZD – Ribes uva- crispa
• RIBIZ (bijeli, crveni, crni) – Ribes sp.
• JOSTA – Ribes × nidigrolaria (križanac crnog ribiza i ogrozda)
• BOROVNICA – Vaccinium myrtillus
• SIBIRSKA BOROVNICA – Lonicera caerulea var. Kamtschatica
• BRUSNICA – Vaccinium vitis-idaea
Pročitajte: Voćnjak bez plodova – Zašto?
SADNJA BOBIČASTOG VOĆA
Ako ste planirali posaditi bobičasto voće, pravi je trenutak za to. Vegetacija je pri kraju, a još je dovoljno toplo i zemlja je rahla. Prije nego što uopće krenete u tu avanturu, treba odabrati pravo mjesto. Savjetujemo da birate osunčano mjesto, kako bi plodovi mogli sazreti. Imate li više sadnica koje želite posaditi jednu pokraj druge, izračunajte koliko mjesta trebate, imajući na umu da razmak između posađenih grmova mora biti otprilike 1 m.