Ruฤnim zalijevanjem i prihranom ne moลพemo osigurati kvalitetan uzgoj i veliki prinos.
Zato je neophodno plastenik opremiti automatskim sistemom za navodnjavanje i prihranu s vrlo preciznim dozatorima, timerom i tenziometrom koji ฤe toฤno odrediti potrebnu koliฤinu i trenutak dodavanja hranjive otopine. Jedinica za navodnjavanje i prihranu pri hidroponskom uzgoju biljaka vrlo je sloลพena oprema. Pri njenom izboru treba voditi raฤuna o ukupnoj dnevnoj potroลกnji vode te stvarno potrebnom broju recepata odnosno kultura koje ฤe se istovremeno uzgajati. U neposrednoj blizini jedinice postavlja se dodatni spremnik za vodu.
Veliฤina tog spremnika takoฤe se odreฤuje na temelju prosjeฤne dnevne potroลกnje vode, koja u pravilu ne prelazi koliฤinu od 10 l/m2 tokom24 sata. Uporaba spremnika nije obavezna ali se njegovom ugradnjom osigurava taloลพenje krupnijih ฤestica i ujednaฤenija temperatura vode na ulazu u jedinicu.
Pored navedene opreme ovaj komplet sadrลพi i prenosivi konduktometar i pH metar s transportnom kutijom. Mjeraฤi su profesionalne izvedbe i neophodni su za rad pri ovoj vrsti uzgoja. Jedinica sa spremnicima za hraniva i kiselinu te priruฤnim spremnikom vode u pravilu se smjeลกta unutar jednog od plastenika, vodeฤi pri tome raฤuna o pravcima buduฤeg proลกirenja kako bi se mogao pravilno dimenzionirati primarni i sekundarni cijevni razvod.
Broj navodnjavanja tokom dana zavisi od vremena, koliฤini svjetlosti, razvijenosti rasada i podlozi. Kod uzgoja na kamenoj vuni tijekom dana moลพe biti i preko 30 navodnjavanja. Sistem za navodnjavanje i prihranu moลพe biti otvoren i zatvoren.
Kod otvorenih sistema drenaลพna voda se ne reciklira u istom sistemu nego se uz pomoฤ cijevi skuplja na jednom mjestu i koristi za druge namjene. U sluฤaju njenog ispuลกtanja u okoliลก moglo bi doฤi do oneฤiลกฤenja tla i vode. U zatvorenom sistemu drenaลพna voda se reciklira, sterilizira i ponovno koristi.