Čim se paradajz “raspukne” dok je još na stabljici – to znači samo jedno: ubrzano propadanje.
Raspuknut paradajz još na stabljici znači truo plod. Stoga ovaj problem baštovani doživljavaju veoma ozbiljno.
Zašto paradajz puca i prije branja? Zbog suše. Ako nema dovoljno vode paradajz će pući. Nije u pitanju toplota, već suša.
Da biste imali sočne i velike plodove, paradajz se mora redovno navodnjavati.
6 načina da spriječite pucanje paradajza na stabljikama:
1. Gajite sorte otporne na pukotine.
Hibridne sorte su tu da vam pokažu kako paradajz može biti otporan. Nemojte se nećkati inače nećete imati ništa za branje.
2. Obezbijedite redovno navodnjavanje paradajza
Kap po kap, praksu da zalivate paradajz ili uveče ili ujutru uvijek – to je spas.
3. Malčirajte paradajz
Malč je zakon. Malč održava vlagu oko stabljike i sprečava isušivanje zemljišta, a da ne pričamo o tome kako hrani zemlju. Znači – malč.
4. Uberite paradjaz dok je još zelen
Ako imate sočan zelen plod, ne čekajte da sazri. Obično će takvi plodovi da ispucaju. Zato ih uberite na vrijeme, zamotajte u stare novine i za par dana imaćete savršen plod paradajza.
5. Berite paradajz prije kiše
Kiša može da izlomi stabljiku koja je već opterećena velikim sočnim plodovima. Ako se najavljuje neka velika kiša ili oluja, oberite onaj paradajz koji biste inače brali za 5 dana. Ne čekajte da to uradite posle kiše, jer nećete imati ništa od zdravih plodova.
6. Testirajte zemljište
Zašto to treba da radite? Zato što paradajz zahtijeva bogatu zemlju. Zemlju bogatu mineralima. Ako hoćete ozbiljno da se bavite baštovanstvom morate da znate sastav zemljišta koje obrađujete.