Zalamanje zaperaka kod paradajza je obavezna agrotehnička mjera koja se sprovodi s ciljem stvaranja optimalnog broja rodnih grana, odnosno lisne mase, a sve u cilju boljeg kvaliteta plodova.
Zalamanje zaperaka je posebno bitno za kalemljeni paradajz, koji se uzgajaja na dvije „grane“ pa je time i brojnost zaperaka puno veća. Zaperci se najčešće uklanjaju ručno, jednom sedmično, a po potrebi i češće.
Pinciranje rajčice, uklanjanje zaperaka ili pljevidba paradajza, kako se ta mjera najčešće naziva na području Hercegovine, je mjera njege u uzgoju paradajza, ali i drugog plodovitog povrća kojom se uklanjaju zaperci (postranični izboji dužine 5 do 10 cm) razvijeni u pazuhu listova. Zalamanje zaperaka obično počinje 2-3 sedmice nakon sadnje.
Pročitajte: Trikovi za maksimalan prinos paradajza: Formiranje biljaka za optimalan rast i plodonošenje
Zalamanje zaperaka utiče se na regulaciju vegetativnog rasta. Naime, uslijed optimalnih uslova, paradajz razvija veliku lisnu masu i pojavljuje se mnogo zaperaka što utiče na smanjeno zametanje plodova. Istovremeno, plodovi koji se zametnu su sitniji. Zaperci se uklanjaju jednom sedmično pri čemu se sprovodi i vezanje biljaka uz potporanj.
Zalamanje zaperaka je posebno bitno kod kalemljenog paradajza
Zalamanje zaperaka je posebno bitno kod hibrida koji su kalemljeni na podloge jer su oni puno bujniji i stvaraju veću lisnu masu. Osim toga kalemljeni hibridi paradjza uzgajaju se na dvije „grane“ pa je i brojnost zaperaka puno veća.
Pročitajte: Gajenje paradajza bez zalivanja prema metodi Kazarina – Za više krupnijih i sočnijih plodova