Voluharice (Microtus arvalis) โ mali su glodari sa duลพinom tijela do 10 do 12 cm.
Najradije se zadrลพava na otvorenom, ravnim povrลกinama, koje se rijetko obraฤuju ili nikako (paลกnjaci, utrine, nasipi, meฤe i sl.), dok im povrลกine koj se ฤesto obraฤuju ne odgovaraju, ali se u pojedinim godinama mogu naฤi i na obraฤenim baลกtama te nanijeti znatne ลกtete povrtarskim kulturama.
Voluharice ne vole vlaลพne, kiลกovite i maglovite jeseni i zime, te im se tada broj smanjuje, dok su godine sa dugom i toplom jeseni, blagom i suvom zimom i suvim proljeฤem vrlo pogodne.
Poljske voluharice ne saklupljaju hranu za zimu, pa su ลกtete naroฤito uoฤljive u toku jeseni, zime i proljeฤa. Vrlo je polifagna (hrani se sa viลกe vrsta biljaka). Hrane se soฤnom biljnom hranom a manje zrnjem. Od povrtarskih kultura oลกteฤuju korjenasto i krtolasto bilje (repu, krompir i mrkvu), ali pored toga velike ลกtete moลพe nanijeti i na graลกku i kupusnjaฤama.
Proฤitajte: Glodari u voฤnjacima โ 4 naฤina za smanjenje reprodukcije glodara
Poljske voluharice su vrlo plodne. Kote se 6-7 puta, a u jednom leglu moลพe biti 4-9 mladih, koji dolaze na svijet potpuno goli i slijepi.
Kako se suzbijaju voluharice
Hemijskom suzbijanju se pristupa kada se utvrde 1 do 2 otvorene rupe na 100 mยฒ.
Voluharice je najlakลกe otrovati kad je njihov broj malen. Trovanje se treba provoditi tokom cijele godine i to na mjestima gdje se voluharice najviลกe zadrลพavaju, a to su iviฤni pojasevi parcela, nasipi, livade i paลกnjaci..
Hemijska sredstva za suzbijanje glodara su rodenticidi. Prilikom suzbijanja treba paziti da u kontakt s otrovom ne doฤu druge ลพivotinje.
Bioloลกko suzbijanje voluharica
Jedan od djelotvornih naฤina za odbijanje voluharica je uฤiniti staniลกte ลกto manje pogodnim za njih. Korov, gust biljni pokrov i malฤ omoguฤuju voluharicama hranu i zaลกtitu od grabeลพljivaca, kao i okoliลกnih stresova. Ako se ukloni ova zaลกtita, njihov broj ฤe se smanjiti.
Biljni repelenti za voluharice su: carska kockavica (Fritillaria imperialis), bijeli luk, mljeฤika (Euphorbia lathyris), pasji jezik (Cynoglossum officinale), crni ribiz (Ribes nigrum), sunovrati (sorte โLaRianteโ), bijeli kokotac (Melilotus albus). Moลพe ih se postaviti oko vrta ili oko ugroลพenih mjesta jer voluharicima ne odgovara miris ovih biljaka. U hodnike se mogu staviti materije koje izluฤuju odbijajuฤi miris: grane tuje, liลกฤe oraha, ฤeลกnjevi ฤeลกnjaka, riblje glave. U otvorene hodnike uliti gnojivo od listova bazge. ฤiฤoke na rubovima usjeva mame voluharice te ih drลพe podalje od ostalih gredica.
Najveฤi uspjeh ฤe se postiฤi kombinovanjem viลกe mjera . Ipak, maฤka je jedan od najdjelotvornijih metoda za suzbijanje voluharica. Ako imate maฤku koja je dobar lovac broj voluharica ฤe se sigurno smanjiti.