NaslovnicaPoljoprivredne granePovrtarstvoVeliki kalendar za baštu i vrt: Kad se šta sadi, prekopava, đubri...

Veliki kalendar za baštu i vrt: Kad se šta sadi, prekopava, đubri…

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Za uspješno planiranje vrtlarskih radova važno je uzeti u obzir prikladne vremenske uslove. Iako posljednjih godina oni postaju sve nepredvidljiviji, dobro je držati se nekih osnovnih pravila stečenih tokom dugogodišnjeg iskustva.

Vidara d.o.o. Gradiška

Stoga je dobro voditi vrtlarski dnevnik u koji ćete iz godine u godinu zapisivati što ste i kada posijali te bilježiti dobivene rezultate.

To je važno i zbog izmjene vrtlarskih kultura, odnosno plodoreda. Tako se čuva plodnost tla i zdravlje vrta, osobito kod organskog uzgoja. U domaćem vrtu, na kojem se na manjim površinama izmjenjuje velik broj povrtnih vrsta i cvijeća, plodored se mora izrađivati planski. Kod plodoreda u obzir treba uzeti zahtjeve pojedinog povrća obzirom na: crpljenje hranjivih tvari iz tla (smatra se da povrće jako crpi tlo); utjecaj štetnika i bolesti na pojedinu kulturu i međusobno podnošenje povrća. Da gredice ne bi ostale prazne, vodite računa o prikladnom vremenu sjetve.

Mart

Početkom mjeseca grabljama treba skinuti površinski neraspadnuti sloj malča, posuti gredice kompostom i ostaviti zemlju nekoliko dana da se ugrije. Ako je tvrda i nabijena treba je rastresti vilama. Tek onda počinjemo sa sjetvom. Nakon što je obavimo, vraćamo malč između redova. U prvoj dekadi sije se špinat, luk, mrkva, grašak, poriluk, celer i salata. Također se naklijava krumpir. U drugoj dekadi sijemo papriku, paradajz, kupus i špinat u zaštićene gredice. I dalje se sije celer, rotkvice, grašak, mrkva, salata, pastrnjak, peršin i kopar. U trećoj dekadi sadimo salatu glavaticu, kelj, kupus, korabicu, a u zaklonjen prostor sijemo lubenicu i dinju.

Pročitajte: Bašta bez korova i kopanja

April

Presađujemo lončanice i balkonske biljke te ih stavljamo na otvoreno.. U prvoj dekadi treba završiti sjetvu luka, graška i mrkve. I dalje se rasađuju kupus, cvjetača, korabica i blitva. Na prelazu iz prve u drugu dekadu sade se krumpir i šparoga. U drugoj dekadi sijat ćemo endiviju, brati rotkvice, mladi luk, salatu i špinat. Pred kraj mjeseca možemo na otvoreno posijati lubenice, dinje, krastavce, rajčice i mahune vodeći računa o pojavi kasnih mrazeva. Izniklo povrće možemo od mraza štititi pokrivanjem novinskim papirom, folijom, slamom i lišćem ili nadimljavanjem između redova povrća i stabla voća (paljenjem suhe slame, sijena i lišća).

Maj

Zbog mogućeg mraza još uvijek je potrebno voditi računa o posijanim i posađenim biljkama. U prvoj dekadi maja prihranjujemo povrće gnojivima biljnog porijekla. Također se sade celer, paprika i krastavac na otvorenom. Oko polovine mjeseca posijat ćemo krastavce, kupus, tikvice i dinje, ako to već nismo učinili. Za branje dospijeva kelj, salata, rabarbara, blitva, a za rasađivanje patlidžan, paradajz i paprika. U dijelu vrta odvojenom za ljekovito bilje ii između povrća treba zasijati kim, anis, kopar, borač i drugo bilje. Zbog obilnih padavina potrebno je voditi računa o pojavi puževa i primijeniti neko od zaštitnih sredstava. I dalje stalno brinemo o kompostu zalijevajući ga i puneći prazne pregrade.

Juni

Prva dekada juna idealna je za sjetvu kupusa i cvjetače. I dalje vodimo računa o posijanom i posađenom povrću štiteći ga i prihranjujući gnojivima biljnog porijekla. U vrtu uveliko za branje dozrijevaju kupus, kelj, rana cvjetača i korabica kao i mrkva, grašak, tikvice i krastavac. U drugoj dekadi sijat ćemo zimsku endiviju i rotkve. Sada je pravo vrijeme da povrće prihranjujemo tekućim gnojivom od gaveza, jer biljke razvijaju veliku lisnu masu. Kupusnjačama treba povremeno dodavati kompost kao i blitvi, celeru i poriluku. Vodit ćemo računa da je površina gredica uvijek prekrivena nasjeckanim vrtnim otpacima, slamom i lišćem.

Juli

U prvoj dekadi jula obavlja se sjetva mahuna i kornišona za jesenju potrošnju i sade kupus, kelj i cvjetača. Za vađenje i trošenje stižu češnjak i krumpir . U drugoj dekadi sijat ćemo jesenje rotkve, kineski kupus, presađivati cvjetaču i brati dozrelo povrće u vrtu. Između povrća treba nastirati nasjeckanom koprivom, gavezom i prihranjivati tek rasađene biljke tekućim gnojivom napravljenim od listova kupusa. Pred kraj jula za branje dozrijeva paprika, a ako je sunčano vrijeme možemo vaditi i luk. Većini jednogodišnjih biljaka treba ukloniti sjemenske čašice, da i dalje cvjetaju duboko u jesen, a možete i skupljati sjeme.

August

U prvoj polovini mjeseca brat ćemo papriku, patlidžan, paradajz, razne salate, dinje, lubenice, korjenasto i sve drugo povrće. Još uvijek možete posijati niski grah, pa i niske sorte graška. Sredinom mjeseca obavit ćemo sjetvu salate, luka srebrenca, rotkvi, rotkvica, uz redovno branje dozrelog povrća. Luk možete povaditi, osušiti i ostaviti na suhom i prozračnom mjestu. Ovaj mjesec je idealan i za branje ljekovitog bilja i razmnožavanje ruža i različitih lisnatih grmova. Kineski kupus možete sijati u prvim tjednima augusta, kao i rotkvu i rotkvicu. August je i vrijeme sađenja novih jagoda koje je svake dvije godine dobro preseliti.

Septembar

U prvoj dekadi njegujemo rasad salate i luka srebrenca na otvorenoj gredici. Mogu se posijati zimska salata, špinat i rotkvice. Endiviju možemo povezati da bi unutrašnji listovi bili mekši i sočniji. Polovinom mjeseca sijat ćemo rotkve, špinat i salate svakih 7-10 dana. Pred kraj mjeseca brat ćemo mahune, kornišone, rajčice, papriku, bundeve i drugo jesenje povrće. Stabljike mahune nećemo čupati nego orezati do zemlje. Da glavice kupusa ne bi popucale u vrijeme velikih kiša, možete nožem zarezati stabljiku i tako spriječiti nagli priljev vode u biljku. U voćnjaku beremo rane sorte jabuka i krušaka, orezujemo bobičasto voće. Početkom septembra još možemo saditi nove jagode.

Oktobar

U prvoj dekadi sadimo češnjak, rasad lučica, salate, luka srebrenca. Sredinom mjeseca obavit ćemo sjetvu ozimog špinata, presaditi rabarbaru i staviti paradajz na dozrijevanje. U trećoj dekadi možemo nedozrele glavice cvjetače prenijeti u podrum na dozrijevanje, a iz vrta vaditi korjenasto povrće, brati cvjetaču, kupus, hren i rotkve. U vrtu možemo ostaviti kupusnjače, poriluk, peršin, blitvu i zimske salate. najviše vitamina i minerala imaju svježe ubrane biljke, zato ih u vrtu ostavimo što dulje. Prije prekopavanja i gnojenja stajskim gnojem dobro je zemlju dati na analizu. Kad znamo njezine karakteristike možemo je gnojiti koliko je potrebno.

Pročitajte: Pametna bašta – U njoj će vam rađati tačno ono što vam treba! Bez korova i prekopavanja!

Novembar

Prije pojave snijega treba ukloniti ostatke povrća i ljekovitog bilja, isjeckati i staviti na kompost. Sve lišće, pokošenu travu i usitnjene grančice iskoristit ćemo za pravljenje visoke gredice ili staviti u kompost koji ćemo zatvoriti slojem zemlje a preko staviti crnu foliju. U prvoj dekadi novembra vadit ćemo preostalo korjenasto povrće i spremiti ga za zimu. Sredinom mjeseca, a prije pojave mraza obrat ćemo kupus i pripremiti zemljište za zimu. U trećoj dekadi brat ćemo glavice kelja pupčara, ali tek nakon što ih uhvati prvi mraz. Također ćemo ostavljati povrće za zimu u trapove ili podrume. Obavljamo gnojenje, osobito stajskim gnojem.

Decembar

Sve raspoložive organske tvari poslagat ćemo nasjeckane po gredicama. Brinut ćemo o voću i uređivati dvorite onoliko koliko to vremenski uvjeti dozvole. Potkraj mjeseca ćemo u tople gredice posijati salatu i luk za proljetnu upotrebu ili papriku za rano presađivanje. Siječanj je idealan za pravljenje plana sjetve i sadnje. Sve stavite na papir. Pročitajte bilješke iz prethodne godine trudeći se da u ovoj izbjegnete eventualne pogreške. Redovito pregledajte trap i uklanjajte sve trule plodove. Organski otpad iz kuhinje stavljajte na kompost vodeći računa da je masa uvijek zatvorena debljim slojem zemlje. Redovito hranite i pojite ptice, pišu 24sata.hr.

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI