NaslovnicaPoljoprivredne granePovrtarstvoUzgoj mikrobilja - Mladi izdanci hranljiviji od odraslih biljaka

Uzgoj mikrobilja – Mladi izdanci hranljiviji od odraslih biljaka

UKLJUฤŒITE SE U NAล U VIBER ZAJEDNICU

Mikrobilje (mikropovrฤ‡e, mikrozeleniลก iliย microgreens) su mlade biljke povrฤ‡a, aromatiฤnog i ljekovitog bilja, kao i ลพitarica, koje se koriste u ishrani nakon ลกto se razviju prvi pravi listiฤ‡i. To su mladi izdanci biljaka, veฤ‡i od klica, a manji od rasada. Upravo u toj fazi biljka je veoma bogata hranljivim materijama, a istraลพivanja su pokazala da je nutritivni sastav mikrobilja bogatiji od ฤetiri do ฤak ฤerdeset puta u odnosu na odraslu biljku. Sastav varira od vrste do vrste, najฤeลกฤ‡e sadrลพe visok nivo kalijuma, gvoลพฤ‘a, cinka, magnezijuma, bakra, uz obilje aminokiselina, enzima i antioksidantnih materija, najviลกe polifenola. Vrlo je karakteristiฤan ukus ovih biljaka koji je veoma intenzivan i to u maloj koliฤini, ลกto ih ฤini posebno popularnim u savremenoj kuhinji.

Vidara d.o.o. Gradiลกka

Upotreba mikrobilja posljednjih godina dobija sve viลกe na popularnosti. U poฤetku se mikrobilje koristilo samo u dekorativne svrhe u odabranim restoranima, te je bilo dostupno vrlo malom krugu ljudi. Meฤ‘utim, osim u estetske svrhe, zbog bogatog nutritivnog sastava, mikropovrฤ‡e je izuzetno poลพeljno ukljuฤiti u prehranu.

Prednost mikrobilja je moguฤ‡nost uzgoja tokom ฤitave godine, bilo da se radi o profesionalnoj poljoprivrednoj proizvodnji ili u kuฤ‡nim uslovima uz minimalna ulaganja.ย  Kao mikrobilje i zaฤinsko bilje najฤeลกฤ‡e se uzgajaju: repa, rotkvica, cvekla, ลกargarepa, korijander, bosiljak, razne salate, matovilac, rukola, blitva, kupusnjaฤe, pลกenica, kukuruz, graลกak, luk iz sjemena, ลกpinat itd.

Proฤitajte: Mini-povrฤ‡e u vrtu i na vaลกoj terasi

Naฤin gajenja mikropovrฤ‡a i zaฤinskog bilja je dosta jednostavan. Zbog kratkog vegetacionog perioda, biljke nemaju dovoljno vremena da razgrade hemijske supstance, pa se pesticidi i mineralna ฤ‘ubriva u njihovom uzgoju ne koriste. Prilikom odabira prostora, poลพeljnija je juลพna strana, gdje ima dovoljno svjetlosti, koja je neophodna za cjelokupan razvoj biljaka koje zahtijevaju do 12 sati dnevne svjetlosti. Ako su dani kraฤ‡i, potrebno je obezbijediti dodatno osvjetljenje lampama, da se biljke ne bi izduลพivale i bile podloลพne napadu patogenih mikroorganizama. U njihovoj neposrednoj blizini nije dobro drลพati ureฤ‘aje za grijanje.

Optimalna temperatura za uzgoj mikrobilja je oko 20ยฐS. Cijeli proces treba obavljati ฤistim rukama ili koristiti rukavice. Za sjetvu se koriste plitke posude sa otvorima za drenaลพu koje se pune supstratom ili podlogom koja dobro zadrลพava vlagu. Supstrat treba da bude kvalitetan, dobro propustan, a posipa se u sloju 4 do 6 cm debljine zavisno od krupnoฤ‡e sjemena. Prije sijanja, supstrat je potrebno zaliti filtriranom vodom.

Proฤitajte: Mikropovrฤ‡e โ€“ Naฤini uzgoja i zdravstvene prednosti!

Sjeme treba da bude organskog porijekla ili sjeme koje nije tretirano pesticidima. Preporuฤljivo je da se potopi u vodi nekoliko sati prije sjetve, ลกto ฤ‡e dosta ubrzati proces klijanja. Sije se gusto ravnomjerno rasporeฤ‘eno, malo se pritisne i paลพljivo prekriva tankim slojem supstrata. Zatim slijedi zalivanje koje se vrลกi iskljuฤivo iz pumpe oroลกavanjem, kako ne bi doลกlo do spiranja supstrata i pomjeranja sjemena u stranu. Prekriva se poklopacem, kartonom ili tankom folijom koja ฤ‡e zadrลพati vlaลพnost u zoni sjemena, sprijeฤiti variranje temperature i osigurati bolje klijanje.

Uklanja se ฤim biljke poฤnu nicati, a dalje se odrลพavaju redovnim i umjerenim zalivanjem, kako ne bi doลกlo do propadanja istih. Ciklus razvoja mikrobilja traje od 7 do 15 dana. Visina biljaka u trenutku berbe je od 2,5 cm do 10 cm u zavisnosti od vrste, a obavlja se ruฤno pomoฤ‡u makaza odmah iznad zemlje. Kod mnogih berba se vrลกi viลกekratno.

Sijanje u vremenski kratkim razmacima, omoguฤ‡ava neprekidnu berbu svjeลพih biljaka. Konzumiraju se listovi i stabljike u svjeลพem stanju. Mogu se ฤuvati u zip kesicama u friลพideru par dana, a pojedine vrste i nedjelju dana.

POVEZANI ฤŒLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI