Petak, 22 Novembra, 2024
NaslovnicaPoljoprivredne graneUkrasno i ljekovito biljeTrnjina – Plavi plodovi beru se tek nakon mraza

Trnjina – Plavi plodovi beru se tek nakon mraza

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Pranus spinosa je latinsko ime za trnjinu, čest grm u primorskom kraju. Grm ima male zelene listiće, bijeli cvijet koji cvati u proljeće i tamnoplavu okruglu bobicu ploda nalik šljivi.

Plave bobice koje dozrijevaju u jesen možete vidjeti u šetnjama prirodom i vrlo vjerovatno posegnućete rukom za njima. Onaj ko ne zna o kakvoj divljoj voćki se radi možda će pomisliti da ga čeka ukusan sladak plod ukusa sličnog šljivi, no prevariće se. Trnjina je izrazito trpka, skoro momentalno stegnuće vam usta, a možda i grlo ako ste uzeli više bobica na probanje. Kiseli ukus koji probija iza trpkog osvježiće vas na kratko ali će onda trpkost ponovo prevladati.

Pročitajte: Kako napraviti SOK OD TRNJINA, kada se beru TRNJINE i ljekovita svojstva

Kada se beru bobice trnjine

Bobice trnjine beru se tek nakon što ih je ofurio bar jedan mraz. Tada se trpkost gubi, a kiseli ukus se zamjenjuje slatkim. Probajte ih, ako je tako trnjina je spremna za berbu.

Od nje pravimo sokove, pekmeze i marmalade, a možemo ih i sušiti za čaj. U primorskom kraju nazivaju je ponekad i crnim glogom te je preporučuju za tegobe srca. No po knjigama o ljekovitom bilju nisam baš previše našla takvih podataka. To ne znači da tvrdim da ne pomaže za neke ovakve tegobe uopše ili niti u jednom slučaju ali to znači da ja nemam takvih informacija. Ono što znam je da je trnjina poznata po tome da je njen suvi cvijet hvaljen za otvaranje, a suvi list za zatvaranje probave te da je čaj od lista i bobica na glasu za grgljanje kod upala grla i desni.

Pekmez ili marmelada od zrelih promrzlih plodova omiljen je kao namaz koji pospješuje stolicu te se još uvijek često izrađuje pogotovo za primjenu kod djece, a pun je minerala i vitamina sa naglaskom na vitamin C.

Pročitajte: Kako se uzgaja TRNJINA?

Jedan od recepata za pekmez

Bobice trnjine koje je bar jedanput (idealno dva, tri puta) ofurio mraz zgnječiti i iscijediti sok. Izvagati količinu soka i na to dodati istu količinu smeđeg šećera. Zakuvati miješajući dok se sav šećer ne rastopi. Puniti u male tegle. Zatvoriti ih, podložiti pod njih krpu i pastelizovati u dubokoj tacni za kolače sa vodom u pećnici.

Napisala: Martina Bogdanić, fitoaromateraputkinja i travarka

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI