Toskanski kelj zvan i lisnati kelj (Nero di Toscana) je kelj koji raste u obliku palme, pa se takva skupina kelja naziva još i palmasti kelj.
Sije se na proljeće u aprilu i maju direktno na otvoreno kad i sve ostale kupusnjače, a presađuje u prvoj polovini juna.
Toskanski kelj postaje bolji nakon prvih mrazeva.
Toskanski kelj je niskokaloričan i bogat vlaknima. Prepun je hranjivih materija, vitamina, magnezija i folne kiseline.
Odličan je izvor željeza, ali i vlakana. Željezo je bitno za zdravlje, a osobito za stvaranje hemoglobina i enzima, za transport kiseonika u različitim dijelovima tijela, rast stanica, pravilnu funkciju jetre i mnoge druge.
Vitamin K kojeg toskanski kelj sadrži je iznimno važan za pravilno zgrušavanje krvi. Kelj sadrži karotenoide i flavonoide koji pomažu u borbi s oksidativnim stresom i djeluju protiv oštećenja stanica.
Toskanski kelj se može nabaviti tokom cijele godine, ali vrhunac sezone je kasna jesen i početak proljeća. Vrlo je cijenjena vrsta u Toskani i središnjoj Italiji, pa je tako i dobila naziv po navedenoj talijanskoj pokrajini i boji listova (nero = crno).
Listovi kelja moraju biti svježi, bez znakova gubitka boje i vlage. Kod kupovine izbjegavajte lagane glavice jer to znači da su već izgubile dosta vlage.
Kada naučite kako izgleda toskanski kelj, znat ćete ga i razlikovati od naših domaćih vrsta.
Kovrčavi toskanski kelj je nutritivno je nešto bogatiji od običnog kelja, a velikom broju ljudi nije na popisu omiljenih namirnica zbog svog žilavog lišća.
Izvor: rtl.hr
PROČITAJTE:
Uzgojite kelj u kući tokom zime
KELJ je idealan za gajenje – Evo kako ga njegovati