Afričke ljubičice svrstavaju se u najpopularnije sobno bilje
Smatra se da potiču sa planine Usambara, u Tanzaniji, a otkrio ih je oko 1890. godine Volter fon Sent Pol, po kome i nose naziv.
Afričke ljubičice su veoma praktične, niskog su rasta i cvetaju nekoliko puta godišnje. Dostupne su u mnoštvu oblika i boja, a postoji oko 4000 različitih vrsta.
Nega afričke ljubičice
Afričkim ljubičicama je potrebna svjetlost, ali je važno da to ne bude direktna sunčeva svjetlost. Dobro drenirana smjesa je od suštinskog značaja za njihov rast i razvoj. Loša drenaža može prouzrokovati truljenje korijena, pri čemu se biljka preplavljuje, a listovi počinju da opadaju, pa pripazite da biljka nije izložena stajaćoj vodi tokom dužeg vremenskog perioda.
Zalivanje afričkih ljubičica
Održavajte zemlju vlažnom toplom vodom. Pazite da voda ne dođe u kontakt sa lišćem kako biste spriječili oštećenja, jer mogu da ostanu smeđe mrlje
Važno je da biljku pratite i uklonite mrtvo cvijeće i lišće čim ih vidite kako biste podstakli zdraviju biljku.
Pročitajte: Ljubičice su omiljeni proljećni ukras – Zalivajte ih ovako i cvjetaće bez prestanka
Đubrenje afričke ljubičice
Afričke ljubičice se trebaju redovno đubriti kako bi rasle zdravo i cvjetale obilno. Preporučuje se primjena đubriva bogatog azotom, fosforom i kalijumom jednom mjesečno tokom sezone rasta (od proljeća do jeseni). Gnojivo treba primijeniti prema uputama na pakiranju, a pazite da ne predozirate gnojivo jer to može uzrokovati oštećenje korijena i lišća.