Utorak, 30 Aprila, 2024
spot_img
NaslovnicaMagazinZdravlje i ishranaSremska kobasica - Recept i postupak sušenja za neodoljiv ukus

Sremska kobasica – Recept i postupak sušenja za neodoljiv ukus

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Sremske kobasice su poznati specijalitet ne samo širom Vojvodine i Srbije. Upotrebljavaju se u varivima, kiselom kupus, sarmi i sl. a najbolje su narezane sirove i servirane kao meze, zakuska ili hladno predjelo.

Potrebno je: (za 10 kg nadjeva)

  • 7 kg svinjskog mesa
  • 2 kg goveđeg mesa
  • 1 kg svježe slanine bez kožurice
  • 300 g soli
  • 30 gr mljevenog crnog bibera
  • 100 gr slatke i isto toliko ljute aleve paprike
  • 10 gr bijelog luka i
  • 15 metara tankih svinjskih crijeva za nadjev

PRIPREMANJE SREMSKE KOBASICE

Za pripremanje sremskih kobasica potrebno je svinjsko mesto od plećki (lopatica), a goveđe samo od vratine. Ukoliko, pak, ne koristite govedinu za izraadu sremskih kobasica, onda valja upotreijebiti i svinjsku vratinu i meso između rebara, ali tada ne treba dodavati slaninu.

Mesto zatim očistiti o žilica, pa samljeti na sitnoj rešetki zajedno sa slaninom i očišćenim bijelim lukom. Dodati so, biber i alevu papriku, pa mijestiti rukama najmanje pola sata, da bi se začini sjedinili sa mesom. Punilicom puniti tanka svinjsa crijeva, dobro oprana i “šlajmovana”, a tokom punjenja paziti da se ne stvaraju “vazdušni jastučići”. Ukoliko do toga dođe, treba probosti crijevo na tom mjestu i rukom izravnati, pa nastaviti s punjenjem kobasice.

Kobasice ne treba da su duže od metar, a kada su sva crijeva napunjena istisnuti s krajeva 2-3 centimetra nadjeva i te prazne krajeve dobro uvrnuti.

Sremska kobasica mora biti na promajnom mjestu 2-3 dana, a zatim ih dimiti u sušari/pušnici hladnim dimom. Taj proces traje desetak dana, s tim da se kobasice dime dva dana, a jedan dan vjetre, odnosno provjetrava se pušnica kako neprijatan miris ne bi ugrozio lijep miris dimljenje kobasice.

Najbolji dim je onaj od suvog graba i bukve, koji ne smiju goriti plamenom. Ukoliko do toga dođe, drva treba prekriti piljevinom od istog drveta. Kobasice i ostale suhomesnate prerađevine nije preporučljivo dimiti na šapurikama, kukuruzovini ili sličnom ogrijevu, jer sadrže mnogo katrana i štetnih materija.

Kada kobasice dobiju lijepu zlatno rumenu boju, proces dimljenja je završen, pa ih tada treba staviti na sušenje i dozrijevanje. To traje mjesec i po do 60 dana, zavisno od debljine prerađevine (kobasica,kulen, slanina, šunka), spoljnih klimatskih uslova i mjesta na kojem dozrijevaju. Prostorija u kojoj se suši dimljeno meso mora biti tamna i prozračna, a temperatura najviše do 12 – 13 stepni iznad nule. Najpogodnije mjesto za dozrijevanje je tavan.

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI