Sir je posebno koristan zimi, ali ne bi trebalo da ga jedete svaki dan, kaže poznati ruski dijetetičar Andre Bobrovski. On je u intervju za radio Sputnjik istakao do kojih bolesti može da dovede prekomjerna upotreba ove namirnice.
“Sir nije pogodan za svakodnevnu upotrebu. U prevelikim količinama može da dovede do razvoja ateroskleroze, hipertenzije i drugih kardiovaskularnih bolesti, kao i urolitijaze”, objasnio je Bobrovski, dijetetičar, vanredni profesor Medicinskog fakulteta u Sankt Peterburgu i autor nekoliko knjiga o pravilnoj ishrani.
Pročitajte: Sve što niste znali o feta siru
Sastav puno vrsta sira uključuje veliku količinu soli koja takođe prijetnja za tijelo. Ako niste spremni da isključite sir iz svakodnevne ishrane, trebalo bi ograničiti njegovu konzumaciju do ogređene granice.
“Gornja granica konzumiranja sira bez štete po zdravlje je 100 do 150 grama dnevno. U umjerenim količinama sir je koristan, njegovi proteini su “građevinski materijal” za naš organizam i jačaju imuni sistem”, ističe Bobrovski.
“Sir je bogat kompletnim proteinima, aminokiselinama, njegova svarljivost je veoma visoka. Vrijedan je izvor kalcijuma i vitamina B. Istovremeno, vitamin B12 čini ga posebno korisnim u zimskim mjesecima. B12 je neka vrsta preteče hormona radosti i zadovoljstva – serotonina. Zimi, kada su duge noći i dan je kratak, tokom januara i februara, ovaj vitamin normalizuje ritam sna i djeluje kao sredstvo za prevenciju depresije, koja je povezana sa nedostatkom sunčanih dana”, zaključio je ruski stručnjak.