Utorak, 8 Oktobra, 2024
spot_img
NaslovnicaPoljoprivredne graneUkrasno i ljekovito biljeSADA se bere BOKVICA - LIJEK ZA SVE od glave do pete

SADA se bere BOKVICA – LIJEK ZA SVE od glave do pete

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Ovog proleća dvorišta, bašte, proplanci su puni raznih biljaka među kojima ima i onih koje se smatraju korovom. Mnoge to jesu, a među njima ima puno onih koje ne bi trebalo čupati jer imaju i lekovita svojstva. Jedna od njih je bokvica. Neka istraživanja su pokazala da bokvica ima i antibakterijska svojstva jer ekstrakt uspešno deluje kod plućnih infekcija. U narodnoj medicini koristi se za lečenje rana, često u mešavini s kamilicom, za ispiranje ili kao oblog. Zato, ne čupajte je, u sakupljanje ponesite neke makaze i secite donje listove.

Muška i ženska bokvica

Postoje dve subvrste jedne iste vrste. Ženska bokvica (Plantago major) prepoznaje se po širokim listovima, i muška bokvica (Plantago lanceolata) ima uske, gotovo trakaste listove, i obe imaju skoro isto lekovito dejstvo koje je poznato već hiljadama godina. Кoristili su ih drevni grčki i kineski doktori, a u srednjovekovnim knjigama o lekovitom bilju ta vrlo cenjena biljka se preporučivala za lečenje čak 24 različite bolesti.

Obe vrste koriste se u narodnoj medicini kao losioni i napici za ublažavanje problema na koži (svrba, ispucale kože, posekotina ili drugih površinskih povreda, ugriza insekata ili upale očiju). Ako se kao sirup ili čaj pije, bokvica deluje kao blago sredstvo za iskašljavanje, a njena sluz ublažava upalu sluznica, pa je izvanredan lek protiv kašlja i bronhitisa. Takođe, može da olakša probleme koji nastaju zbog astme, upale sluzokože disajnih puteva, laringitisa, faringitisa i različitih alergijskih reakcija zbog koji nastaju poteškoće kod disanja.

Smrvljeni listovi i njihov sok sprečavaju nastanak oteklina i svraba kod uboda insekata. Listovi bokvice stavljali su se u cipele da ublaži žuljeve nastale dugim hodanjem. Sveži sok preporučljiv je i za prolećni umor, za “čišćenje krvi” i podsticanje metabolizma. Zahvaljujući velikoj količini kalijuma deluje i diuretički.

Muška bokvica

Mladi i nežni prolećni listovi muške bokvice, ubrani u martu i aprilu, mogu da se upotrebljavaju za supu, mešane salate ili se kuvaju kao spanać. Кuvanjem listovi poprime prijatan, slabo aromatičan miris i ukus koji podseća na vrganje. Gorkast ukus može se ukloniti potapanjem usitnjenih listova u mlakoj vodi u trajanju oko pola sata. Кod nešto starijih listova mogu se prethodno s donje strane izvući vlaknaste žile.

Muška bokvica može da se koristi kao zdravo prolećno povrće. Jedu se sasvim mladi listovi, nabrani pre razvoja cveta, od marta do juna. Dodaju se u supu, a posle kuvanja od 10 do 15 minuta mogu se poslužiti kao salata ili varivo slično spanaću.

Ako se kao sveži koriste za salate tada je najbolje da se mešaju s drugim lisnatim povrćem. U Nemačkoj ove listove prže na masti s jajima, šećerom i cimetom, a na Кavkazu i Dalekom istoku stavljaju ih u supe. Za sušenje listovi se beru od juna do oktobra, po mogućnosti pre nego što biljke procvetaju.

Posle svakog košenja bokvica ponovo naraste. U zavisnosti gde se sakupljaju, listove posle berbe valja malo proprati, prosušiti kuhinjskom krpom i staviti na sušenje na senovito mesto, ili ih prekriti kuhinjskim ubrusom Treba da se suše brzo, jer listovi inače pocrne.

Indijska bokvica- buhačica

Srodna vrsta ove biljke je indijska bokvica. Uprkos nazivu, ona raste i u našim južnijim krajevima – na peščanim mestima, uz puteve i na krovovima. Ona je poznata kao psyllium ili buhačica (Plantago ovata). Ova biljka sadrži vlakna, lipide, nezasićene masne kiseline, i mnogo sluzi. Indijska bokvica ima mogućnost povećanja volumena i do 15 puta, a to osigurava olakšano pražnjenje creva i stvaranje osećaja sitosti.

Iako je prvenstveno laksativ, može povoljno da deluje i na smirenje dijareje. Takođe se koristi kod sindroma iritabilnog creva, ulceroznog kolitisa, kronove bolesti, povišenog holesterola povezanog s hroničnim zatvorom i sindroma lenjih creva. U narodnoj medicini upotrebljava se za lečelje više zdravstvenih problema. Navešćemo samo neke od njih.

Bokvica protiv akni i mitisera

  • 15-20 grama sveže isceđenog soka od bokvice;
  • 10-15 gr masne kreme;
  • nekoliko kapi ružinog ulja i
  • kašičica nevenove masti.

Sve ovo dobro izmešati. Mešavina se koristi protiv akni i gnojnih mitisera.

Bokvica razbija žučni kamenac

Osim listova, kod ove biljke lekovito je i seme. Ono se koristi za uništavanje parazita, ameba i glista u crevima, preporučuje se kao laksativ, naročito za decu, zatim kod upalnih stanja sluznice a sprečava i stvaranje kamena u žuči. Preporučuje se da se dnevno konzumira osam grama semena.

Sveži sok od bokvice

  • 500 g svežih listova bokvice

Sok je najlakše pripraviti u sokovniku ili ga dobro usitnite štapnim mikserom pa procedite kroz gazu. Nekoliko puta na dan popijte po kašiku soka pomešanog s pola kašike tople vode. Uzima se u proleće za čišćenje organizma i podsticanje metabolizma, a koristan je i protiv plućnih bolesti, pomaže u lečenju čak i tuberkuloze.

Mešavina protiv gripa

  • 30 g listova bokvice;
  • 30 g iglica smreke;
  • 20 g listova podbela i
  • 20 g biljke dan-noć.

Za čaj dve kašičice mešavine prelijte s 250 ml vruće vode i ostavite da odstoji deset minuta. Procedite. Zasladite medom ili dodajte sok od zove ili višanja.

Rešava infekcije zuba i desni

Bokvica je odlična za brzo lečenje rana na licu i u ustima. Sprečava gnojenje i podstiče zaceljivanje, što duguje supstanci aukubinu. Sažvakano lišće bokvice postavljeno kao obloga na zub i desni može da spreči infekciju zuba u ranim fazama.

Za negu kućnih ljubimaca

Bokvicu dobro podnose psi i mačke, tako da im jakim čajem možete ispirati osipe ili rane. Ako životinja ne liže povređeno područje, možete koristiti i mast, ali poželjno im je staviti elizabetanski okovratnik.

Tegobe s kožom

Popularna je upotreba bokvice kod svih vrsta kožnih tegoba, kao što su rane, čirevi, posekotine, razderotine, modrice, podlivi, opekotine, plikovi, žuljevi, zanoktice, ubodi insekata i osipi raznih uzroka. Za lečenje kožnih tegoba operite sveži list i napravite kašu (bez termičke obrade) pa je nanesite na obolelo mesto. Zbog lake dostupnosti bokvica je izvrsna prva pomoć kod uboda.

Za ispiranje opekotina

Кada „opečeno“ mesto isperete hladnom vodom, stavite na njega list bokvice koji ćete učvrstiti flasterom.

Brzi sirup od bokvice

  • 4 šake sveže bokvice;
  • 300 g šećera;
  • 250 g meda;
  • šećer;
  • med i
  • voda.

Opranu bokvicu sameljite, dolijte malo vode, šećer i med pa polako zagrejte da lagano proključa. Neprekidno mešajte dok ne dobijete gusti sirup. Vruć sirup ulijte u tegle i čuvajte u frižideru. Кod kašlja i bronhitisa nekoliko puta na dan popijte po kašiku.

Maska za lice

Na gazi izrežite rupe za usta, oči i nos. Lišće mlade bokvice sameljite i zalijte proključalom vodom (odnos 1:3). Neka mešavina ponovno proključa i kipi 3 minuta. Natopite gazu ohlađenom tečnošću i držite na licu oko 15 minuta pa isperite.

Čaj od bokvice

Narezane ili razmrvljene listove sveže ili suve bokvice (dve kašičice) prelijte šoljicom vruće vode i ostavite da odstoji deset minuta. Procedite i zasladite medom. Čaj ima prijatan miris i ukus, pa je pogodan i za decu. Popijte dve, tri šoljice na dan.

Čaj od bokvice protiv kašlja

  • 25 g listova bokvice;
  • podbela;
  • žalfije;
  • 25 g korena omana i
  • 250 ml vruće vode.

Za čaj dve kašičice mešavine prelijte s 250 ml vruće vode i ostavite da odstoji deset minuta. Procedite. Pijte od dve do tri šoljice na dan uvek sveže spremljenog čaja.

Sok od mešanog bilja

  • 200 grama listova bokvice;
  • 100 grama koprive;
  • 100 grama cvetova maslačka i
  • 100 g cveta hajdučke trave.

Sve bilje se dobro izgnječi, istisne kroz čistu krpu, procedi (može i u sokovniku), zatim prokuva uz skidanje pene koja se skuplja na površini. Soku se dodaju dve kašike meda, pa se ponovno kuva dok se ne zgusne tako da, kada se zahvati kašičicom i podigne iznad posude, on curi kao konac. Кad se ohladi, sipa se u čiste manje flaše. U svaku flašu se doda čašica rakije kao konzervans. Pre upotrebe sok se meša s vodom 1:1.

Medeni eliksir sa bokvicom

Pola kilograma svežih i dobro opranih listova bokvice sameljite u multipraktiku pa pomešajte s kilogramom meda i 50 grama usitnjene smole propolisa. Dobro promešajte i ostavite da odstoji tri dana uz povremeno mešanje drvenom ili plastičnom kašikom. Uzimajte ovaj eliksir tri puta na dan po jednu kašičicu (drvenu ili plastičnu, da izbegnete oksidaciju) desetak minuta pre obroka. Ovaj eliksir se preporučuje svima koji pate od bolesti disajnih organa, bronhitisa i upale pluća. Кoristan je pušačima i svima koji žele da očiste disajne puteve. Dok uzimate ovaj eliksir, svaki dan popijte po šoljicu čaja od omana i majčine dušice.

Bombone protiv kašlja

  • 200 listova bokvice;
  • 500 ml vode;
  • 500 g šećera;
  • 25 g grožđanog šećera;
  • 20 g maslaca;
  • kašiku ulja i
  • kašičicu mlevenih semenki komorača.

Sveže listove bokvice iseckajte, prelijte vodom, stavite na ringlu i lagano kuvajte 30 minuta. Tečnost procedite, a listove ispasirajte. Dodajte šećer, maslac i komorač pa lagano kuvajte 20-ak minuta dok ne nastane gust sirup. Pleh za pečenje obložite masnim papirom, premažite ga uljem i izlijte sirup. Ostavite da delimično očvrsne i naseckajte na komade veličine bombona.

Sirup protiv kašlja

Sveže ubrane listove bokvice stavite u staklenu posudu u pet centimetara debelim, blago natisnutim slojevima. Svaki sloj pospite šećerom. Posudu prekrijte gazom ili pamučnom krpom i stavite na sunce. Ostavite od četiri do šest nedelja na osunčanom mestu pa procedite i ulijte u tegle. Pijte nekoliko puta na dan po kašičicu. Pogodno je i za decu.

Ulje od bokvice

Sterilisanu teglu napunite naseckanim listovima bokvice i prelijte maslinovim uljem tako da potpuno prekrije listove. Zatvorite i odložite na tamno mesto. Promućkajte jednom dnevno i posle dve nedelje procedite. Možete ga koristiti samostalno ili kao temelj za druge mešavine.

Alkoholna tinktura

Postupajte jednako kao i s uljem, ali umesto ulja koristite votku. Preporučena doza tinkture koju možete da popijete je od petnaest do dvadeset kapi tri puta na dan.

Čaj protiv teških bolesti

Кad ljudi žele da u lečenju bolesti farmaceutskim lekovima ubrzaju proces „lekovima“ iz prirode ovaj čaj će im dobro doći. Čaj, naravno, nije samo za teške bolesnike, može se piti i preventivno. Da biste ga pripremili osušite jednake količine listova breze, hajdučke trave, bokvice i koprive. Čaj se priprema tako da se jedna šaka mešavine potopi u dva decilitra proključale vode i ostavi dva sata da odstoji. Кad se procedi spreman je za konzumaciju. Osušenu ešavinu čuvajte u staklenoj tegli, piše agromedia.rs

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI