Peruanska jagoda uspješno je uzgojena u semberskom selu Brodac.
Ružica Ivanović uz mnogo ljubavi gaji ovu neobičnu biljku.
“Prošle godine dobila sam dvije sjemenke, jednu sam pojela, a drugu sam iz radoznalosti posijala da bi dobila rasadu. Sada imam 20 stabljika dok sam ostale podijelila“, rekla je za AgroSavjet Ružica Ivanović.
Ova biljka je u narodu poznata i kao „ljubav u kavezu“, budući da njen narandžasto-crveni plod, prečnika 1-2 cm, sazrijeva unutar interesantnog oklopa (ljuske) koji podsjeća na mrežasti lampion.
Ružica tvrdi da peruanska jagoda dobro rađa na našim prostorima te da na jednoj biljci može biti i do 150 plodova. Ona ističe da ova biljka ne toleriše mraz, stoga se u našim krajevima uzgaja kao jednogodišnja biljka. S druge strane, ukoliko peruansku jagodu uzgajate u tegli i zatim premjestite u zatvoreni prostor, ili pak na jesen presadite u tegle, može da prezimi.
Peruanska jagoda i njena upotreba
Plod peruanske jagode može da se jede u sirovom ili kuvanom obliku. Obično se dodaje u pite, kolače, žele, kompote, džemove i slična jela. Može da se dodaje i u salate sa povrćem, ili da se kuva u sosovima koji se služe uz tortilje, može da se miješa u sokove, da se zamrzava ili da se dodaje kao ukus dezertima.
Ima prijatan gorko-sladak ukus (podsjeća na narandže i jagode), ima manje, ali slađe voće nego neke srodne sorte. Osušeno voće peruanske jagode može da se koristi kao zamijena za suvo grožđe, iako nije tako slatko.
Svaki plod je u svojoj „papirnoj kesi“ (botanički je to “kaliks“ ili čašica) kako bi se zaštitio od štetočina. Ova čašica je otrovna i ne bi trebalo da se jede.
Peruanska jagoda – Nutritivni sastav i ljekovitost
Doza od 100 g peruanskih jagoda sadrži malo kalorija (53 kcal) i sadrži umjerene nivoe vitamina C, tiamina i niacina, dok su ostali nutrijenti zanemarljivi. Analiza ulja iz različitih komponenti ploda, prvenstveno iz njegovog sjemena, pokazala je da su linolna kiselina i oleinska kiselina glavne masne kiseline, da su beta-sitosterol i kampesterol glavni fitosteroli i da ovo ulje sadrži vitamin K i beta-karoten.
Što se tiče sadržaja polifenola, on varira prema vrsti sorte i vremena zrenja voća. Nivoi proteina i fosfora su izuzetno visoki za voće.
Andska jagoda sadrži i polifenole koji su veoma značajni za cjelokupno zdravlje, a smatra se da ima i anti-inflamatorna i antioksidativna svojstva. To znači da djeluje protiv upala i da usporava proces starenja organizma, a samim tim i nastanak mnogih bolesti (sprječavaju nastanak slobodnih radikala).