Ekipa „Agro Savjeta“ย posjetila je rasadnik AD „Komunalc“ iz Bijeljine kako bi zabiljeลพila nevjerojatan uspjeh u uzgoju nara ili ลกipka (lat. Punica granatum) u srcu kontinentalnog dijela Bosne i Hercegovine, u Semberiji. Ovo voฤe, inaฤe tipiฤno za mediteransko podruฤje, uspjeลกno se ukorijenilo u plodnoj semberskoj ravnici.
„Semberski nar, oko 12 godina star. Reznica donijeta iz Podgorice i odgajana u naลกem rasadniku sa mnogo paลพnje i ljubavi“, rekla je Branka Matiฤ diplomirani inลพenjer pejzaลพne arhitekture. Ova izjava ukazuje na dugotrajni trud i predanost struฤnjaka koji su omoguฤili da nar, inaฤe mediteranska biljka, raste u ovom kontinentalnom okruลพenju.
Sadnja nara, poznatog i kao ลกipak, latinskog naziva Punica granatum, zahtijeva posebne uslove kako bi uspjeลกno rodio. Tokom proizvodnje sadnica ne koristi se kalemljenje, a sadnica se sadi u dobro pripremljeno zemljiลกte na vlastitom korijenu. Ovdje su kljuฤne rahla zemlja, stajsko ฤubrivo i odreฤene koliฤine NPK ฤubriva. Nakon sadnje, vaลพno je obilno zalivanje kako bi se osiguralo zdrav rast.
Osim toga, nar je samooplodna biljka, ลกto znaฤi da moลพete posaditi samo jednu sadnicu, no za veฤi rod preporuฤuje se viลกe sadnica.
No, kljuฤ uspjeha uzgoja nara na kontinentu, kao ลกto je sluฤaj i u Semberiji, leลพi u odabiru pravog mjesta za sadnju. Niske temperature koje ponekad idu u debeli minus u kontinentalnom dijelu mogu biti ลกtetne za ovu voฤku. Temperature od -11ยฐC pa do -15ยฐC mogu ozbiljno naลกtetiti, dok -20ยฐC moลพe dovesti do smrzavanja biljke. Stoga je vaลพno odabrati zaklonjeno mjesto, poput zida na juลพnoj strani, koji ฤe ลกtititi biljku od hladnih sjevernih vjetrova.
U prvim godinama uzgoja, preporuฤuje se zaลกtita stabala prekrivaฤem za biljke, kao ลกto su agril folija ili jutene vreฤe, dok donji dio debla moลพe biti obloลพen debelim slojem slame ili borovim granama.
Uzgoj nara u kontinentalnom dijelu postaje sve popularniji, a rasadnik AD „Komunalc“ u Bijeljini pokazuje da uz struฤnost i paลพnju, ovaj mediteranski dragulj moลพe uspjeti ฤak i u neoฤekivanim podruฤjima.