Å AMAC – Åœetva pÅ¡enice na Å¡amaÄkom podruÄju zavrÅ¡ena je na svih 2.860 hektara koliko je i posijano, a prosjeÄan prinos je oko 4,5 tona po hektaru, rekao je struÄni saradnik za poljoprivredu u opÅ¡tini Å amac Mladen AdÅŸiÄ.
On je naveo da su prinosi varirali od tri do Å¡est tona u zavisnosti od lokaliteta i primjenjene agrotehnike, dodavÅ¡i da nije bilo veÄih problema tokom ovogodiÅ¡nje ÅŸetve i da je obavljena u kontinuitetu.
„Otkupna cijena bila je od 28 do 32 feninga po kilogramu. Jedan broj poljoprivrednika je uskladiÅ¡tio pÅ¡enicu u vlastite smjeÅ¡tajne kapacijetete, s obzirom na to da se oÄekuje poveÄanje cijene na trÅŸiÅ¡tu“, rekao je AdÅŸiÄ.
On je naglasio da Vlada Republike Srpske u ovoj godini podstiÄe proizvodnju pÅ¡enice sa 200 KM po hektaru.
Åœetvene povrÅ¡ine na Å¡amaÄkom podruÄju ove godine iznose 3.430 hektara, od kojih je pod pÅ¡enicom 2.860 hektara, jeÄmom 420, tritikalama 140 i raÅŸi 10 hektara.
Izvor: N.N.