NaslovnicaPoljoprivredne granePovrtarstvoRasad paradajza – od sjemena do mlade biljke

Rasad paradajza – od sjemena do mlade biljke

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Rasad paradajza od sjemena do mlade biljke traje od 30 do 65 dana. Sjetva se obavlja u kontejnerima, do klijanja sjemena temperatura treba da bude od 23 – 26°C.

Kako pravlno poseijati sjeme preporučuje Vam Lazović – Đoković Nada, PSSS.

Proizvodnja rasada paradajza traje od tridesetak dana u ljetnjim uslovima za rasađivanje iz kontejnera, pa do 65 dana u zimskim mjesecima za ranu proizvodnju.

Radi smanjenja rizika od pojave štetočina i bolesti, rasadnik treba da bude očišćen od korova i svega što nije potrebno I da je što duže ostavljen očišćen i otvoren.

Dezinfekcija kontejnera

Obavezno oprati korišćene kontejnere, kako bi se odstranili zaostali dijelovi korijena i treseta a poželjno bi bilo da se uradi I dezinfekcija. Za tu namjenu može poslužiti rastvor varikine 10% u koji se tokom noći potope kontejneri i sledeće jutro izvade i dobro operu.

Ukoliko su kontejneri novi, nema potrebe za dezinfekcijom. Uglavnom je isti slučaj i kada kontejneri nisu dugo korišćeni, a dobro su oprani nakon primene.

Pročitajte: Kako odabrati najbolje kontejnere i saksije za sadnju biljaka

Punjenje kontejnera

Ukoliko je supstrat presušen poželjno je prije sjetve pokvasiti supstrat radi aktivacije okvašivača. Supstrat ne miješati sa drugim materijalima, niti dodavati bilo kakva đubriva, biostimulatore ili neke druge proizvode. Koristiti supstrate namenjene za sjetvu.

Ukoliko se kontejneri pune ručno, radi postizanja ujednačenosti punjenja preporučuje se puniti kontejnere na sljedeći način:

– Ručno napuniti jedan kontejner i ostaviti ga sa strane. Taj kontejner koristiti za sabijanje supstrata u drugim kontejnerima

– Uzeti drugi kontejner i ravnomjerno rukom rasturiti supstrat po cijelom kontejneru. Uzeti kontejner koji se koristi za sabijanje, staviti ga na kontejner na koji je rasturen supstrat i umjereno pritisnuti. U ćelije kontejnera gdje nedostaje supstrata, dodati supstrat i ponoviti pritiskanje kontejnerom koji koristimo za sabijanje. Na taj način trebali bi dobiti ujednačenu sabijenost treseta u cijelom kontejneru, tzv. tvrdu posteljicu na koju se stavlja sjemenka prilikom sjetve.

Sjetva

Sjemena prije sjetve nije preporučljivo tretirati nikakvim preparatima, pesticidima, mikrobiološkim đubrivima, stimulatorima rasta kao I potapanje i ostavljanje u vodi. Sjeme posejati plitko, na svega nekoliko mm dubine, u supstrat. Ukoliko su kontejneri napunjeni na prethodno opisani način, sjemenka se jednostavno položi na sabijeni supstrat (tvrda posteljica) i lagano pokrije supstratom (mek pokrivač).

Po završenoj sjetvi potrebno je zaliti kontejnere. Prvo zalivanje se vrši tako što se kontejneri stave u kadice sa mlakom/toplom vodom. Ovakvo zalivanje omogućava da supstrat kapilarnim silama upije veliku količinu vode i ravnomjerno je rasporedi po cijelom kontejneru. Dodatna prednost je u tome što ne dolazi do izbacivanja semenki iz kontejnera uslijed udarca kapljica. Naredna zalivanja moguće je vršiti odozgo kantama sa ružom ili slično.

Nakon zalivanja kontejnere prenijeti u klijalište ili rasadnik. Dok ne krene klica potrebno je održavati temperaturu supstrata na 23-26°C. Kada krene nicanje neophodno je značajno smanjiti temperaturu da ne bi došlo do izduživanja rasada.

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI