NaslovnicaPoljoprivredne granePovrtarstvoProljetni bijeli luk - Kada i kako se sadi

Proljetni bijeli luk – Kada i kako se sadi

UKLJUฤŒITE SE U NAล U VIBER ZAJEDNICU

Savjeti za uzgoj i sadnju proljetnog bijelog luka – Za proljetni usjev bijelog luka zemljiลกte se mora obraditi s jeseni, na dubinu 25 – 30 cm. Ako je oranje grubo potrebno je da se pred zimu potanjira. U proljeฤ‡e ฤim to bude moguฤ‡e parcelu treba iskultivirati i podrljati, poลกto se prethodno rasture mineralna ฤ‘ubriva.

Vidara d.o.o. Gradiลกka

Saฤ‘enje se obavlja ranije – veฤ‡ krajem februara ili poฤetkom marta. Moลพe se saditi i u jesen, u isto vrijeme kad i bijeli luk jesenjak. Na malim povrลกinama sadi se na leje ลกiroke oko 1,5m i to u brazdice otvorene motiฤicom. Na veฤ‡im povrลกinama obiฤno se sadi na ลกestoredne trake, a brazdice se naprave markerom ili sliฤnim oruฤ‘ima.

U vrtovima i baลกtama bijeli luk proljetnjak sadi se na razmaku 20 x 10 ili 15 x 15 cm, a na velikim povrลกinama 30 cm izmeฤ‘u redova i 8-10 cm u redu; izmeฤ‘u traka (poslije svakih 5-6 redova) ostavlja se rastojanje 50-60cm ili se otvaraju brazde za navodnjavanje. ฤŒenovi se sade na dubinu 4-5 cm.

Za 1 ha potrebno je 700- 900 kg sadnog materijala. Za sadnju se koriste krupnije glavice, sitni ฤenovi se odbacuju jer daju slabe biljke. Glavice se krune neposredno pred sadnju, jer se na ฤenovima ako dugo stoje okrunjeni razvija oboljenje poznato kao bijela truleลพ.

Prihranjivanje azotnim ฤ‘ubrivima daje odliฤne rezultate. Dovoljno je jedno ili dva prihranjivanja sa 3040 kg azota po ha. Za prvo prihranjivanje, odmah poslije nicanja, mogu se upotrebiti i kompleksna lako topiva dubriva. U naลกoj praksi bijeli luk se obiฤno ne navodnjava.

Kada se vadi bijeli luk

Bijeli luk se vadi kad poฤne da ลพuti, a pojedine biljke da polijeลพu. Kod kasno izvaฤ‘enih lukovica ovojne ljuspe istrunu i pocijepaju se, glavica dobije ruลพan izgled, a mnogi ฤenovi se osuลกe. Ako je zemljiลกte vlaลพno i meko biljke se ฤupaju u protivnom, iskopavaju se motikom, a na velikim povrลกinama podrivanjem posebnim oruฤ‘ima. Povaฤ‘ene biljke se skupe u redove, ili na gomilice i ostave nekoliko dana na parceli da se prosuลกe, a zatim pletu u vijence, ili se odsijecaju stabla i glavice stavljaju u letvarice.

Dobro odgajen usjev bijelog luka proljetnjaka daje prinos 8-10 t/ha. Naลกi odgajivaฤi, meฤ‘utim, u povoljnim godinama obiฤno postiลพu prinos 6-7 t/ha, a u nepovoljnim 4-5 t/h.

Bijeli luk se u toku zime ฤuva u suvim i promajnim prostorijama u kojima temperatura ne pada ispod -3ยบC.

Izvor: agrosavjet.com

PROฤŒITAJTE:

Sve o jesenjoj sadnji bijelog luka!

Borba protiv BOLESTI LUKA tokom sezone gajenja

Proizvodnja bijelog luka

POVEZANI ฤŒLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI