Da li kvalitet i koliฤina proizvedenih pฤelarskih proizvoda, mogu stajati ravnopravno u istoj reฤenici i biti ostvareni u isto vrijeme?
Biti uspjeลกan u pฤelarstvu, voljeti i saฤuvati zdravlje pฤela, proizvesti dosta proizvoda i ostvariti prihod, proizvesti higijenski ispravne i po zdravlje ljudi, sigurne proizvode, trebalo bi da bude cilj svakog pฤelara. Moลพda su neki zaboravili vrijeme kada i zaลกto su odluฤili da postanu pฤelari? Da li je to bila znatiลพelja da se proba neลกto novo, nastavak porodiฤne tradicije, moลพda su jednostavno zavoljeli pฤele, a da nisu znali zaลกto, ili su ฤuli da se od pฤelarstva moลพe dobro zaraditi i ลพivjeti?
PROฤITAJTE: Uz ove korake provjerite ฤistoฤu meda
Velike klimatske promjene, modernizacija u poljoprivrednoj proizvodnji, kao i mnogi drugi faktori koji utiฤu na medonosni biljni svijet, direktno su uticali i na ลพivot pฤela, samim tim, i na prinose pฤelinjih proizvoda. U godinama kao ลกto su bile protekle dvije, mnogi pฤelari, ne samo da nisu imali med za vlastite potrebe, nego su morali da vrลกe i prihranjivanje pฤelinjih druลกtava.
PROฤITAJTE: SVE ล TO NISTE ZNALI O MEDU: 15 ฤinjenica zbog kojih neฤe proฤi nijedan dan, a da niste uzeli bar kaลกiฤicu meda!
ฤak i u takvim godinama, na trลพiลกtu su se, u ponudi, konstanstno mogle pronaฤi velike koliฤine kako domaฤeg tako i uvoznog meda. Svjedoci smo sve ฤeลกฤih naslova u medijima, ne samo kod nas i u susjednim zemljama, nego i na globalnom nivou, kako su u provedenim kontrolama od strane nadleลพnih organa te laboratorijskim analizama utvฤene nepravilnosti, po pitanju kvaliteta ispitivanog meda, te kako je, u ponudi, sve viลกe laลพnog nego pravog meda.
Nesavjesne osobe u svijetu pฤelarstva ลพele doฤi do veฤe zarade te, u svom radu, primjenjuju razne metode. Neki loลกe pฤelarske godine nadoknade tako ลกto tokom cijelog paลกnog perioda pฤele prihranjuju ลกeฤernim i invertovanim sirupima, koje pฤele skladiลกte u saฤe zajedno sa prirodnim nektarom. Drugi proizvode med kojeg pฤele nikada nisu ni viฤele.
PROฤITAJTE: Saฤe poveฤava dejstvo meda nekoliko puta!
U tom radu postigao se veliki stepen usavrลกenosti da, bez pregleda takvog โmedaโ u struฤnim laboratorijama, nije moguฤe utvrditi da li se radi o prirodnom ili falsifikovanom medu. Danaลกnji potroลกaฤi nalaze se pred jednom velikom enigmom, kako prepoznati i nabaviti pravi kvalitetan med, za sebe i svoju porodicu?
Danas postoje brojni tekstovi o vrstama meda, kvalitetu, o njihovim fiziฤkim, hemijskim i organoleptiฤkim svojstvima, metodama provjere, kako bi svako koliko toliko mogao razlikovati pravi od krivotvorenog meda. To nije jednostavan zadatak ni boljim poznavaocima, kamoli, struฤnjacima.
Tako imamo niz savjeta koji, izmeฤu ostalih kaลพu da je sortni med prepoznatljiv po svom karakteristiฤnom ukusu, boji i mirisu, da pravi med vremenom kristaliลกe, da obavezno treba proฤitati deklaraciju na tegli, provjeravanje curenja meda u neprekinutoj niti sa podignute kaลกike, okretanje tegle i praฤenje podizanja vazduลกnog balona, stavljanja meda u ฤaลกu vode i praฤenje otapanja, zagrijavanje meda u mikrovalnoj peฤnici na visokoj temperaturi, praฤenje karamelizacije, da pravi med nije ljepljiv, ako ga razmaลพete izmeฤu prstiju, ne privlaฤi mrave, da ลกibicu umoฤenu u pravi med moลพemo upaliti, mjerenje teลพine, itdโฆ Niska prodajna cijena meda takoฤe treba da izazove sumnju kod potroลกaฤa. Med treba kupovati direktno od pฤelara, u koga imamo povjerenje.
Laboratorijsko ispitivanje fiziฤkih, hemijskih i bioloลกkih osobina meda je najpouzdanije, a predviฤa sljedeฤe analize:
-odreฤivanje elektriฤne provodljivosti,
odreฤivanje sadrลพaja redukovanih ลกeฤera, saharoze,
โ odreฤivanje vode u medu, odreฤivanje materija nerastvorljivih u vodi,
-odreฤivanje pepela, odreฤivanje kiselosti, odreฤivanje aktivnosti dijastaze, odreฤivanje hidroksimetilfurfurola (HMF)
โ bioloลกka metoda polenske analize meda.
Prosjeฤan hemijski sastav meda je sljedeฤi:
โ ลกeฤeri, kojih ima i do 75% (fruktoza 38%, glukoza 30%, saharoza 1-2%), a ostatak ฤine maltoza i ostali disaharidi,
โ voda do 18%,
โ organske kiseline 0,3% (jabuฤna, vinska, limunska, oksalna, mlijeฤna, ),
โ enzimi (invertaza, dijastaza, katalaza, fosfataza, dehidraza, oksidaza, peroksidazaโฆ),
โ minerali 0,2% (ลพeljezo, bakar, mangan, silicijum, hlor, kalcijum, kalijum, natrijum, magnezijum i dr.), vitamini C i B kompleksa, A, K i E, te fitohemikalije (flavonoidi i fenoli) koje imaju oksidativna svojstva.
Kako u medu ima i polenovih zrnaca on sadrลพi i neลกto bjelanฤevina.
Na kvalitet meda utiฤu mnogobrojni faktori kao ลกto su: botaniฤko porijeklo medonosnog bilja, sastav nektara, geografski region na kome rastu medonosne biljke, klimatski uslovi, sezona medobranja, vrijeme i naฤin skladiลกtenja, zrelost i obrada, prisustvo lijekova, pesticida i mikroorganizama.
Med koji se stavlja na trลพiลกte ne smije imati bilo kakav strani okus ili miris, biti u poฤetnom stadiju fermentacije, imati vjeลกtaฤki izmijenjenu kiselost, biti zagrijavan na takav naฤin da su prirodni enzimi ili uniลกteni ili su im znaฤajno smanjene aktivnosti, imati odstranjen polen, biti dobijen hranjenjem pฤela ลกeฤerom i ลกeฤernim proizvodima ni pomijeลกan s medom dobijenim na taj naฤin.
Na klimatske promjene pฤelari ne mogu sami uticati, ali ono ลกto mogu uฤiniti kako bi stvorili preduslove za uspjeh jeste, drลพati se primjera dobre pฤelarske prakse, i biti savjesni u svom radu.
Neki od savjeta kojih bi trebalo da se pridrลพavaju su sljedeฤi: imati dobre matice, stvarati jake zajednice, osigurati dovoljno hrane za pฤele tokom cijele godine, obezbijediti pฤelama higijenski ispravnu vodu, voditi raฤuna o postavljanju pฤelinjaka u pogledu prenaseljenosti na paลกi, udaljenosti od paลกe i od izvora zagaฤenja, spreฤavati rojenje prije glavne paลกe, obezbjediti pฤelama dovoljno prostora za skladiลกtenje meda tokom glavne paลกe, vrcati samo zreo med, pravilno skladiลกtiti izvrcani med, voditi raฤuna o higijeni na pฤelinjaku, upotrebi dozvoljenih lijekova i zdravlju pฤela, redovna zamjena starog saฤa, obezbijetiti pฤelama mirno zimovanje, saditi medonosno bilje koje moลพe da uspjeva u odreฤenom podruฤju, itdโฆ
Kako bi se izbjegle sve moguฤe neugodnosti sa laลพnim medom, moลพe se zakljuฤiti da je neophodno obrazovanje ne samo pฤelara, nego i svakog ko kupuje ili konzumira med.
Autor: Saลกa Dragiฤeviฤ
Izvor: pssrs.net