Bijeli luk zasluลพuje veฤe povrลกine u naลกoj zemlji, a pojedini su to prepoznali. Evo pred nama je oktobar i oktobar je pravo vrijeme da se neลกto napravi po tom pitanju. Vrijeme je za sadnju ozimog bijelog luka.
OBRADA ZEMLJIล TA
Veoma je vaลพno da gaje sorte iz istih, odnosno sliฤnih agroekoloลกkih sredina. Tako se, kao najbolja, preporuฤuje domaฤa sortaย bosut. Potrebno je koristitiย certifikovanย materijal, jer je bijeli luk sklon virusnim i drugim oboljenjima. Bijeli luk zahtijeva plodna i rastresita zemljiลกta, koja imaju dovoljnu koliฤinu vlage, posebno u periodima klijanja.
„Osnovnu obradu treba izvrลกiti obavezno krajem leta ili ranije u jesenjem periodu kada treba i uneti oko 400 kg do 500 kg NPK-8-16-24, a prihranu poฤetkom februara, kada treba uneti istu koliฤinu NPK-15-15-15“, kaลพu struฤnjaci Poljoprivrednog instituta Republike Srpske .
U stadijumu intenzivnog formiranja listova treba unijeti preostalu koliฤinu azota kroz prihranuย kanom. Pred sjetvu bijelog luka nikako ne treba ฤubritiย stajnjakom, jer u suprotnom dolazi do formiranja lukovica sa veฤim sadrลพajem vode, ลกto utiฤe na brzo kvarenje luka.
PLODORED
Bijeli luk se moลพe posaditi na isto mjesto poslije drugih lukova tek nakon 4-5 godina. Najbolji predusjevi su mu mahunarke, strnine, paradajz i paprika, a nikako se ne sme gajiti poslije kukuruza i ลกeฤerne repe.
PRIPREMA ZA SAฤENJE
Potrebno je odabratiย najkrupnije ฤenoveย iz glavice, koji se potom tretirajuย fungicidimaย (cineb, ditan) u preporuฤenoj koncentraciji u trajanju 10-20 minuta, nakon ฤega ide suลกenje i sadnja. Ona moลพe biti ruฤna i maลกinska, s tim ลกto ruฤna sadnja daje viลกe prinose i kvalitetnije lukovice, ali je i skuplja.Optimalni rok sadnje za jesenji luk je prva polovina oktobra. Dubina sadnje zavisi od veliฤine ฤenova, a bitno je da je pokrovni sloj 2 cm – 3 cm iznad vrha ฤena. Kod jesenjeg belog luka rastojanje izmeฤu redova je 40 cm – 50 cm, a u redu 7 cm -10 cm. Koliฤina sadnog materijala je 1.400 kg -.1.800 kg ฤenova po hektaru.Rastojanje izmeฤu redova treba da bude 40 cm – 50 cm, a u redu 7 cm -10 cm.
NJEGA USJEVA
Njega usjeva se odnosi na prihranjivanja, zaลกtitu, meฤuredne obrade i navodnjavanja.
U rano proljeฤe je vrlo vaลพno izvrลกitiย dobru meฤurednu pobradu tlaย i tako uspostaviti pravilan vodno-vazduลกni reลพim, koji je bitan za rastresitost zemljiลกta, odnosno za pravilan razvoj lukovica. Suzbijanjeย korova ย se provodi hemijskim putem, to jest tretiranjem odreฤenih preparatima.
„Poslije sadnje, a prije nicanja, primjenjuje se Stomp 330 EC ( 4-5 l po hektaru), a kasnije u toku vegetacijeย Goalย u fazi 4-5 listova u koncentrciji 04-08 l po hektaru. Tretiranje protiv plamenjaฤe vrลกi se preparatima kao ลกto su Cineb,ย D ithan,ย Ridomilย ย i sliฤno. Lukova muva se suzbija preventivnim prskanjem u fazi tri lista i ponovo poslije 15 dana. Nesmijemo nikako zaboraviti da je bijelom luku obavezno potrebno obetbijediti redovno navodnjavanje ukoliko ลพelimo dobar i kvalitetan prinos
UBIRANJE PLODOVA
Branje bijelog luka vrลกi se u poฤetnoj faziย polijeganja, kada je list joลก zelen, uz obavezno podrivanje, jer ukoliko doฤe do kidanja lista, doฤi ฤe i do ubrzanog suลกenja lukovice. Izvaฤeni luk se ostavlja na parceli da seย osuลกi, a zatim se plete u vijence. Na veฤim povrลกinama se odsijeca liลกฤe na 2cm od lukovice i stavlja u vreฤe. Bijeli luk iz jesenje sadnje se moลพe ฤuvati do ลกest mjeseci.
Izvor: Mikro mreลพa
PROฤITAJTE:
Jesenja proizvodnja crnog luka