Bijeli slez je pravi dar od prirode, a posebno je važan njegov korijen koji je zapravo i najljekovitiji dio biljke. Dobra stavar je što ovu biljku možete gajiti u svojoj bašti ili dvorištu, kao i u saksiji na prozorskoj dasci – ne zahtijeva posebnu njegu.
Bijeli slez takođe pomaže u borbi protiv problema povezanih sa gastrointestinalnim traktom. Koristi se za ublažavanje tegoba kod gastritisa, čireva i u prisustvu povećane kiselosti želuca. Dokazano je da bijeli slez pomaže i pri čišćenju organizma i sjajan je za detoksikaciju.
Još jedan benefit za zdravlje jeste da korijen bijelog sleza snižava holesterol i da može pozitivno uticati na nivo šećera u krvi. Koristi se i za mršavljenje, jer reguliše apetit i podstiče osjećaj sitosti. Može s ekoristiti i za njegovanje tijela spolja, na primjer u vidu obloga – kod ujeda insekata, u prisustvu rana i opekotina. Pomažu u otklanjanju bolova u kostima i mišićima.
Pročitajte: Bijeli sljez – Biljka broj jedan za disajne organe
Korijen bijelog sleza se koristi i u kozmetologiji, posjeduje regenerativni i hidratantni efekat na kožu, pomaže u borbi protiv iritacije i suvoće. Bijeli slez se najčešće upotrebljava u vidu čaja ili sirupa za ublažavanje kašlja.
Čaj je pogodan o za tretiranje tegovba usled upale mokraćnih puteva, kod dijareje i upale grla, a evo kako se priprema:
Supenu kašiku isjeckanog korijena prelijte sa 200 ml predhodno prokuvane i ohlađene vode i uz povremeno mućkanje ostaviti 30-60 minuta, a zatim procijediti. Više puta dnevno popijte čaj, a možete ga zasladiti i sa malo meda. Djeci dajte po jednu kašiku mlakog čaja na svaka dva sata.