NaslovnicaPoljoprivredne granePovrtarstvoPoleganje rasada -Simptomi i zaštita /VIDEO/

Poleganje rasada -Simptomi i zaštita /VIDEO/

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Poleganje rasada, palež klijanca trulež sjemena izazivaju pseudogljive (gljivama slični organizmi) koji pripadaju rodu Pythium ssp.  kome pripada veliki broj vrsta, preko 100.

Vidara d.o.o. Gradiška

To su fakultativni paraziti i obično žive u zemljištu bogatom organskim materijama. Spore gljive se obično nalaze u plasteniku i poljoprivrednoj opremi , čak i sterilni supstrat ukoliko nije svježe sterilisan obično bude zaražen, moguće je i sjeme da bude zaraženo posebno ako je iz proizvodnje na otvorenom.

Pyhthium spp. parazitira veliki broj biljni vrsta, a najčešće štete nanosi povrtarskim biljkama. Posebnu osjetljivost ispoljavaju paradajz, paprika, krastavac, kupus, salata, tikve, mrkva, grašak, šećerna repa, duvan, uljana repica, ječam, djetelina, kukuruz, krompir, čičoka, lan, ovas, proso, pirinač i mnoge druge.  Najosjetljivije su mlade biljke u fazi klijanja i nicanja, dok su za starije biljke ove gljive bezopasne.

Simptomi:

Simptomi su takvi da sjeme ne klija truli i raspada se . Tkivo klijanca je jako osjetljivo i na njemu se u početku javljaju vodenaste pjege, koje se brzo povećavaju i cijela biljka propada. Na izniklim biljkama oboljeva korijen ili stablo u prizemnom dijelu koji dobijaju mrku boju i nekrotiraju. Oboljele biljke poliježu i na njima se javlja bjeličasta micelija koja se širi i po površini zemlje u vidu paučinaste prevlake. Ova površinska micelija (dio gljive) predstavlja samo nastavak unutrašnje micelije koja se nalazi u zaraženom tkivu. Polegle biljke brzo uginjavaju, a pri većoj vlažnosti i toploti gotovo se istope odakle i naziv „topljenje rasada“ . Propadanja biljaka u toplim lejama ili u usjevu se javlja u obliku koncentričnih krugova, pri čemu nastaju „gola ili ćelava mjesta“. Starije biljke po pravilu slabije oboljevaju i na njima se mogu naći pjege na stablu, a kao rezultat patološkog procesa zaostaju u porastu i javlja se uvelost. Treba znati da slične simtome prouzrokuju i druge vrste gljiva. ( Fusarium spp., Rhizoctonia spp., Phytophtora spp.).

Zaštita:

Jedino efikasne su preventivne mjere, prije svih agrotehničke mjere, kao što su: drenaža zemljišta, izbjegavati teška zemljišta, redovno provjetravati objekte za proizvodnju rasada, izbjegavati pretjerano đubrenje azotom, sijati, ili pikirati biljke kada su povoljni uslovi za njihov brži rasta, razvoj i plodored.

Preporučuje se zalivanje neposredno prije sjetve, a prije rasađivanja biljaka vodenim rastvorima preparata na bazi PROPAMOKARB-HIDROHLORIDA i FOSETIL ALUMINIJUMA. Ako nisu ispoštovane preventivne mjere ograničena je efikasnost fovih fungicida.

VIDEO

PROČITAJTE:

Najčešće greške u proizvodnji rasada

Proizvodnja rasada paradajza – Rani, srednje rani, kasni

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI