Pelin je jedna od najgorฤih aromatiฤnih biljaka na svijetu. Ranije se vjerovalo da njegova konzumacija podstiฤe kreativnost, inspiraciju i da pospjeลกuje osjeฤaj za percepciju. Danas se primarno koristi za proizvodnju alkohola, kao dodatak jelima i ima ljekovito dejstvo.
Ljekovita svojstva
Pelinย spada u rod jednogodiลกnjih aromatiฤnih biljaka, ฤiji suย listoviย veoma razgranati i srebrnkasti, aย cvjetoviย mali, skupljeni, ลพute boje. Moลพe da dostigne visinu do jednog metra i izuzetno je jakogย mirisaย iย ukusa. Ovom rodu pripada ฤak 480 vrsta.
Eteriฤnoย ulje pelina sadrลพi uglavnom izuzetnoย gorkeย supstance, ima veliku ulogu uย terapijskomย i procesuย lijeฤenja. Podstiฤeย luฤenje ลพeludaฤnih ลพlijezda, poboljลกava probavuย iย apsorpcijuย hranjivih materija. Takoฤe, pelinย ฤisti organizam od glista, odliฤno je sredstvo za lijeฤenje problema sa ลพuฤi, kao i za ฤiลกฤenjeย krvi. Posjeduje protivupalno dejstvo, pa djeluje kao blagi antidepresiv.
Cvjetni pupoljci pelina mogu da se osuลกeย i samelju, pa kao takvi sluลพe kao dodaciย salatama i drugim jelima. Povoljno djeluje na redukcijuย kilaลพe,ย nadutosti, pomaลพe kodย dijabetesaย iย depresije. Takoฤe je efikasan u borbi protivย nesaniceย i korigovanjaย krvnogย pritiskaย (manje koliฤine pelina poviลกuju, dok veฤe koliฤine smanjuju pritisak).
Proฤitajte: Kako se uzgaja anis โ Poznata ljekovita biljka
Uslovi za gajenje pelina
Pelin samoniklo raste u uslovima umjerene klime na podruฤju Evrope,ย Azijeย iย Sjeverneย Amerike. Raste uz puteve, uglavnom na sunฤanim i zapuลกtenim mjestima, u primorskim podruฤjima, ali se sve ฤeลกฤe sadi i uzgaja u baลกtama, vrtovima i na plantaลพama.
Za gajenje ove biljke preporuฤuje se odabirย toplihย iย sunฤanih mjesta zaklonjenih od vjetra. Najbolji rezultati postiลพu se na dobro propusnim zemljiลกtima. Gajenje pelina preporuฤuje se na istoj povrลกini 4 do 6 godina.ย Razmnoลพavaย se direktnomย sjetvom sjemena u rano proljeฤe, na razmak izmeฤu redova od 40 do 50 cmย i razmak unutar redva od 15 do 30 cm, za ลกta je potrebnoย 3 do 4 kilograma sjemena po hektaru.
Sjeme pelina je jako sitno i sije se u proljeฤe, tako ลกto se postavi u posude sa kompostom. Tek kada sadnice dovoljno ojaฤaju, prebacuju se na otvoreno polje.
Njega u samom procesu gajenja podrazumijeva prihranu,ย okopavanjeย i obaveznu zaลกtitu odย bolestiย iย ลกtetoฤina. Zbog gorkogย ukusaย i intenzivnogย mirisaย uglavnom nema veฤih problema sa insektima, ลกto olakลกava uzgoj ove biljne vrste.
U jesen treba obratiti paลพnju naย visinuย biljke. Preporuฤuje se skraฤivanje naย 15 cm od zemlje. Iako nije zahtjevna za gajenje, kada temperatura padne ispodย -5ยฐC, pelin je neophodnoย zaลกtitiย slamom.
Prvaย berba pelina obavlja se u drugoj vegetacijskog godini, s obzirom na to da u prvoj godini biljka ne cvijeta. Zeleni dijelovi biljke se nakon branja odvoze na suลกenjeย (na temperaturi do 40ยฐC), dok se eteriฤno ulje dobijaย destilacijom istih dijelova. Za suลกenje ฤe najbolji biti oni listovi koji su ubrani tokom ljetnjih mjeseci (tokom jula i avgusta, dok cvijet joลก u potpunosti ne iscvjeta).
Proฤitajte: Hajduฤka trava โ Ljekovita biljka naลกih krajeva
ฤistoย uljeย pelina je jakย otrov, iako pravilnim doziranjem ne postoji opasnost od trovanja. Ako se ne vodi raฤuna o konzumaciji i uzme se doza koja je veฤa od propisane, moลพe doฤi do ลกtetnosti poย nervniย iย miลกiฤniย sistem, ฤak i do nekihย psihiฤkihย poremeฤaja.
Ne savjetuje se ubacivanje odrezanih dijelova pelina u kompost, upravo zbog njegovih karakteristika koje negativno mogu uticati na osnovnu svrhu takvog naฤina hranjenja zemljiลกta. Takoฤe je djelotvoran i protiv moljaca i muva, kao i za uniลกtavanje glodara.