Kiselo drvo ili Pajasen (Ailanthus altissima, pajasen) vodi porijeklo iz Kine, tačnije iz provincije Ćili. U Evropu ovu vrstu je donio francuski jezuita Pierre Nicholas le Cheron d'Incarville 1751. godine na povratku iz Nankinga.
Kiselo drvo je srednje visine i pravilne, rijetke, kišobranaste krošnje. Može se prepoznati po jarko crvenim listovima u jesen i metličastim cvastima sitnih, žućkastih cvjetova. Biljka je dvodoma, što znači da se razlikuju muške i ženske jedinke. Muški cvjetovi su upadljiviji nego ženski, a karakteriše ih i neprijatan miris. Razmnožava se na vise načina. Jedno dobro razvijeno stablo godišnje proizvede više od 300.000 sjemenki koje izrazito lako klijaju. Oprašivanje se može vršiti putem insekata ili vjetrom. Širi se i izdancima iz korijenovog sistema koji se pojavljuju i na 20 metara udaljenosti od matičnog stabla.
Ekologija vrste
- brzi rast, uspijeva na svakom tlu
- otporna na zagađenje i sušu, dobro podnosi visoku temperaturu i salinitet
- ne napadaju je kukci
Stanište: pokraj putova, uz ceste, željezničke pruge, traži puno svjetla pa ne naseljava duboke šume
Razmnožavanje: sjemenom i vegetativno
Negativni učinci
Ekološki: Veoma brzo raste i nemilice se širi što ugrožava opstanak autohtonih biljnih vrsta, tačnije, potiskuje ih iz prirodnog staništa. Osim toga, toksini iz listova i izlučevina korijena (ailantin) otežavaju rast većem broju drugih biljnih vrsta. Mijenja izgled krajolika, a zbog rijetkog rasporeda grana onemogućava gniježđenje ptica.
Zdravstveni: otrovni sastojci u kori i lišću – dermatitis u ljudi i životinja, alergijske reakcije
Ekonomski: snažan korijen oštećuje cjevovode i kanalizaciju, rubnjake, građevine
Arboricidi – Sredstva za uništavanje drveća većeg prečnika, panjeva i šiblja!
PROČITAJTE:
Zaoravanje strništa – Preventivna mjera u borbi protiv korova
Jednostavno sredstvo za suzbijanje korova – Potrebna su samo 3 sastojka koja imate u svojoj kuhinji!