Kiselo drvo ili Pajasen (Ailanthus altissima, pajasen) vodi porijeklo iz Kine, taฤnije iz provincije ฤili. U Evropu ovu vrstu je donio francuski jezuita Pierre Nicholas le Cheron d’Incarville 1751. godine na povratku iz Nankinga.ย
Kiselo drvo je srednje visine i pravilne, rijetke, kiลกobranaste kroลกnje. Moลพe se prepoznati po jarko crvenim listovima u jesen i metliฤastim cvastima sitnih, ลพuฤkastih cvjetova. Biljka je dvodoma, ลกto znaฤi da se razlikuju muลกke i ลพenske jedinke. Muลกki cvjetovi su upadljiviji nego ลพenski, a karakteriลกe ih i neprijatan miris. Razmnoลพava se na vise naฤina. Jedno dobro razvijeno stablo godiลกnje proizvede viลกe od 300.000 sjemenki koje izrazito lako klijaju. Opraลกivanje se moลพe vrลกiti putem insekata ili vjetrom. ล iri se i izdancima iz korijenovog sistema koji se pojavljuju i na 20 metara udaljenosti od matiฤnog stabla.
Ekologija vrste
- brzi rast, uspijeva na svakom tlu
- otporna na zagaฤenje i suลกu, dobro podnosi visoku temperaturu i salinitet
- ne napadaju je kukci
Staniลกte:ย pokraj putova, uz ceste, ลพeljezniฤke pruge, traลพi puno svjetla pa ne naseljava duboke ลกume
Razmnoลพavanje:ย sjemenom i vegetativno
Negativni uฤinci
Ekoloลกki: Veoma brzo raste i nemilice se ลกiri ลกto ugroลพava opstanak autohtonih biljnih vrsta, taฤnije, potiskuje ih iz prirodnog staniลกta. Osim toga, toksini iz listova i izluฤevina korijena (ailantin) oteลพavaju rast veฤem broju drugih biljnih vrsta. Mijenja izgled krajolika, a zbog rijetkog rasporeda grana onemoguฤava gnijeลพฤenje ptica.
Zdravstveni:ย otrovni sastojci u kori i liลกฤu โ dermatitis u ljudi i ลพivotinja, alergijske reakcije
Ekonomski:ย snaลพan korijen oลกteฤuje cjevovode i kanalizaciju, rubnjake, graฤevine
Arboricidi – Sredstva za uniลกtavanje drveฤa veฤeg preฤnika, panjeva i ลกiblja!
PROฤITAJTE:
Zaoravanje strniลกta โ Preventivna mjera u borbi protiv korova