Otpadanje plodova koštičavih voćnih vrsta u toku vegetacije ostvaruje se u četiri karakteristična perioda.
- Posle cvjetanja
- U fazi odrvenjavanja koštice
- U fazi promjene boje pokožice
- U fazi sazrijevanja (pred berbu)
PRVO MASOVNO OTPADANJE
Prvo masovno otpadanje plodova javlja se 2-3 sedmice posle cvjetanja. U početku otpadaju plodovi sa neoplođenim jajnim aparatom, a kasnije i plodovi u kojima je došlo do ranog abortiranja embriona.
U ovoj fazi otpada relativno veliki broj zametnutih plodova sa raznim defektima, i u povoljnim uslovima za oplodnju, kod svih vrsta i sorti koštičavih voćaka.
DRUGI PERIOD
Drugi period masovnije otpadanja plodova javlja se u fazi odrvenjavanja koštice, i kod ranih sorti počinje ranije, a kod kasnih sorti kasnije, zbog razlike u brzini razvoja ploda.
U ovoj fazi otpadaju plodovi u kojima je , tokom rasta i razvoja, došlo do abortiranja embriona. Između ove i naredne, treže faze otpadanja plodova, nema jasne granice. U međuvremenu, između ove dvije faze, može biti pojedinačnog otpadanja slabo ishranjenih plodova i sa zakasnjelim razvojem.
TREĆI PERIOD
Treći period masovnijeg otpadanja plodova imamo u vrijeme promjene boje pokožice ploda od zelene prema karakterističnoj boji ploda date sorte. I u ovoj fazi pretežno otpadaju plodovi sa nerazvijenim embrionom. U nepovoljnim uslovima ishrane, suše, i sa stabala preopterećenih rodom, otpadaju i plodovi sa normalno razvijenim embrionom.
Plodovi šljive, zaraženi virusom šarke, počinju otpadati u ovoj fazi, i taj proces se nastavlja sve do berbe.
ČETVRTI PERIOD
Četvrti period otpadanja plodova, koje se dešava pred berbu, prvenstveno je posljedica nepovoljnih ekoloških uslova i neujednačenog procesa dozrijevanja.
Najčešći uzroci su nedovoljna ishrana i deficit vode. Veći stepen otpadanja plodova pred berbu je kod stabala preopterećenih rodom. Češće je kod šljive nego kod drugih koštičavih voćnih vrsta, posebno u sorte stenlej, talijanka, i požegača.
Izvor: AgroSavjet