U kori pomorandže ima za 200 procenata više vlakana nego u samom plodu ove voćke, kao i dvaput više kalcijuma i vitamina C.
Danas ovog mediteranskog voća ima preko cijele godine, djeca mu se više ne raduju, a valjalo bi da se raduju odrasli, ne zbog benefita koja našem zdravlju pruža meso voćke, već zbog kore.
Još naše bake su brižljivo pomorandže prvo držale u rastvoru sode bikarbone, pa, kada se oljušte, koru sjeckale na rezance, sušile i ubacivale u čaj. Mislile su da to rade zbog mirisa i ukusa. Ali u tom čaju je bilo i sijaset drugih koristi po zdravlje.
Svaki plod valjano oprati
Svi plodovi ovog voća, bez obzira s koje strane svijeta dolaze, se štite hemijskim preparatima koji na njima ostaju i tokom transporta. Zato, pomorandže, čim se donesu iz prodavnice, treba potopiti u rastvor od soli i vode ili sode bikarbone i vode, i ostaviti da se „kupaju“ preko noći.
Neke domaćice prave rastvor od šoljice vode, šoljice sirćeta, kašičice sode bikarbone i 20 kapi ekstrakta sjemenki grejpa. Sve se dobro izmiješa, promućka i prskalicom naprska po kori, ostavi pet minuta da odstoji, pa ispere.
Ima i onih koji savjetuju da se pomoradže poprskaju hidrogen peroksidom, pa sirćetom, nebitno je kojim redoslijedom, a na kraju isperu vodom. Ili, isprobajte ovo – potopite voće u mješavinu od 3 kašike soli, 3 kašike limunovog soka i 2,5 dl vode. Poslije pola sata ocijedite i isperite.
Pročitajte: Ne bacajte koru limuna i pomorandže – Spakujte u teglu i dodajte sirće
Na dnu posude ostaće neželjene materije, a rastvor će ujedno osvježiti voće. Ono neće postati slano, ali nemojte ga u rastvoru držati duže od 30 minuta. Kada se prosuše, takvi plodovi su spremni da se od njihove kore pravi „lijek“.
Naši stari su znali da kora od pomorandže poboljšava varenje, kada se gricka neutrališe loš zadah, posebno poslije provoda u veselijem društvu, jača kosti, štiti srce, ublažava prehlade… Kako je to kora pomorandže lijek s tako širokim spektrom djelovanja.
Jedna od najboljih zdravstvenih koristi od pomorandžine kore je ta što ima za 200 procenata više vlakana nego sam plod ove voćke. Stoga, ako imate česte probleme s varenjem, probajte čaj od pomorandžine kore.
Prvo, ostavite koru da se osuši, najbolje napolju, po mogućstvu na suncu. Ali, ako nemate strpljenja, onda kupite već osušenu ili je isjeckajte na rezance i sušite u sobnim uslovima baš sada, kada ovog voća ima u izobilju.
Pročitajte: Tikva sa pomorandžom i limunom – Zimnica za 10
U 450 ml vrele vode ubacite punu kašičicu kore, ostavite da odstoji 15 minuta, a može i duže ako volite jači ukus. Ovaj napitak može da bude i veoma efikasan laksativ.
U davna vremena seoske bekrije su uvijek u džepu nosile suvu koru od pomorandže pa su, u povratku kući, grickale da ublaže „maliganski“ zadah. Ovaj lijek se efikasno koristi do današnjih dana, najčešće zbog zadaha koji nastaje zbog problema s varenjem.
Kora čuva kalcijum, antioksidanse, vitamin C
Malo je poznato da kora pomorandže ima dva puta više kalcijuma nego sama pomorandža. U 100 grama kore nalazi se više od 150 mg ovog elementa, dok je u istoj količini „mesa“ uskladišteno svega 50 miligrama kalcijuma, a on je od suštinskog značaja za zdravlje kostiju i zuba.
Postoji mnogo aktivnih sastojaka u kori, a jedan od njih, flavonoid hesperidin, odličan antioksidans koji štiti srce tako što snižava krvni pritisak, koji je glavni uzročnik srčanih bolesti.
Sastojci iz kore snižavaju i holesterol, pa vas stoga ona štiti i od kardiovaskularnih problema. Upale povećavaju rizik od nastanka drugih zdravstvenih problema, kao što su lupus, artritis…
Oni koji imaju akutnu upalu često uspevaju da je ublaže tako što u svakodnevnu ishranu uvrste pomorandžinu koru. Vitamin C je od ogromnog značaja za cjelokupno zdravlje.
Redovni unos ovog vitamina poboljšava zdravlje i čini da prehlade, infekcije, glavobolje i umor postanu stvar prošlosti. Istovremeno, vitamin A, još jedan vitalni nutrijent u pomorandžinoj kori, pomaže jačanju imunog sistema. Jednostavno, valja grickati suvu koru ili od nje pripremiti čaj.
Pročitajte: Čaj od kore pomorandže – Priprema i ljekovitost
Ali, ako ste već zaradili prehladu treba da znate da u kori pomorandže ima više vitamina C nego u samom mesu, a on je od ogromne pomoći kada je riječ o borbi protiv prehlade.
Potopite pomorandžinu koru u malo ključale vode i ostavite da odstoji. Pijte ovu tečnost s vremena na vrijeme tokom dana i oslobodićete se prehlade mnogo ranije nego prethodnih sezona.
Kako osim u čaju ili kao sušeni rezanci kora od pomorandže može još da se koristi. Pomorandžinu koru narendajte preko salate ili deserta jer će obrok biti ukusniji, a svjež miris pomorandžine kore svakako će vam prijati.
Jedno od rješenja je da koru isjeckanu na manje komade stavite u voćnu salatu ili da je koristite kao sastavni dio omiljenih recepata za pripremu raznih keksića, ali i jela s mesom. Ubacite koru u šećerni sirup i ostavite da odstoji u frižideru. Oguljena kora i tamna čokolada su veoma ukusna kombinacija.
Komadiće možete da pospete po čokoladi, ili još bolje rješenje je da čokoladu prvo rastopite pa da onda u nju ubacite pomorandžinu koru isječenu na sitne rezance. Eto neuobičajene, ljekovite poslastice za svakog gosta. A može i dugo da se čuva u zatvorenoj kutiji u frižideru.