Sjećate li se, kada ste bili mali, mini vrećice s kuglicama koje biste dobili u novim patikama, a mama bi uvijek upozorila da su otrovne i da ih ni slučajno ne dirate?
E, pa to je silika-gel i nije otrovan! Gel se sastoji od koherentne trodimenzijske mreže polisilicijskih kiselina (silikati).
Dobija se postepenom kondenzacijom ortosilicijske kiseline, pri čemu se iz nastale koloidne otopine izdvaja gel koji sušenjem daje tvrda zrnca silika-gela. Krut je, zrnate i staklaste strukture, s velikom unutrašnjom površinom pora.
Pročitajte: ŠTA JE PERLIT i zašto je dobar za biljke?
Zbog vrlo porozne strukture najvažnije mu je svojstvo veliki adsorpcijski kapacitet, pa je silika-gel u prvom redu djelotvorno sredstvo za vezanje vode (prvotno vlage).
U Društvenoj banci sjemena ZMAG silika-gel olakšava i ubrzava rad, pa ga zato rado preporučuju i drugima.
Preventivna zaštita sjemena
Najbitnije je da svo sjeme obavezno moramo posušiti prije nego što ga spremimo za sljedeću sezonu. Ako nismo sigurni jesmo li to dobro učinili, napravimo još jedan dodatni korak koristeći silika-gel “za svaki slučaj” kako nam se sjeme ne bi upljesnivilo i propalo. Ovo je preventivan način zaštite od prevelike vlage u sjemenu, a i ubrzava način sušenja koji zna potrajati tjednima. Bitno je znati da nikada ne treba sjeme do kraja osušiti jer tada gubi vitalnost, a s tim i klijavost.
Postupak je jednostavan: punimo prazne filter-vrećice za čaj silika-gelom i stavljamo ih u tegle sa sjemenom koje smo obavezno prethodno osušili. Narandžasti silika-gel, koji koriste u ZMAG-u pozeleni kada sakupi vlagu u sebe, dok bijeli silika-gel poprimi roze boju.
Pročitajte: Zemlja za rasad – kako pripremiti pravu mješavinu za mlade biljke?
Nikako ne smijete zaboraviti izvaditi iz tegle filter-vrećicu nakon nedjelju dana jer su u tom razdoblju kuglice obavile svoju funkciju. Odlična je stvar što se može obnoviti u rerni na 120 °C za samo jedan sat, tako da ga možete iznova koristiti unedogled.