Po visini stabljike pasulj se dijeli na ฤuฤavac do 60 cm, poluฤuฤavac 60-130 cm i pritkaลก preko 130 cm. Postoji jako puno vrsta pasulja, a na naลกim prostorima je zastupljeno oko 40 vrsta.
Prema veliฤini zrna imamo pasulj krupnog zrna, kao ลกto su sorte rozalija, tetovac, panonski tetovac, pasulj srednjeg zrna, kao ลกto su panonski gradiลกtanac, zaltko i galeb, dvadesetica, slavonski ลพutozeleni i maksa, i pasulj sitnog zrna, kao ลกto su sorte bijeli, ลพuti, bijelko i balkan.
Na naลกim prostorima najzastupljenije su sljedeฤe vrste pasulja:
Galeb – niska sorta, visine od 45 do 50 cm. Ima srednje krupno zrno, ovalno-izduลพeno, nepravilno romboiฤno, bijele boje. Sazrijeva za 70-75 dana. Ova sorta je otporna na virus obiฤnog mozaika pasulja i tolerantna je na antraknozu i bakterioze.
Dvedesetica – veoma rana sorta, vegetacija traje od 67-70 dana. Stablo ove sorte je visine preko 45 cm, ฤvrsto je i uspravno, razgranato. Ima zrno bijele boje, oblika je od valjkastog do polupljosnatog.
Biser – niska sorta pasulja, bujnog rasta. Ima srednje krupno zrno, okruglo i bijele je boje. Sazrijeva za 74-78 dana. Otporna je na virus obiฤnog mozaika pasulja, tolerantna na antraknozu i bakterioze pasulja.
Panonski gradiลกtanac – ovo je niska, ฤuฤava sorta. Ima krupno zrno, bubreลพastog oblika, bele boje. Sazrijeva za 85 do 90 dana. Otporan na virus obiฤnog mozaika i tolerantan na antraknozu.
Panonski tetovac – ฤuฤava sorta, srednje bujnog rasta. Zrno je bubreลพastog oblika, spljoลกteno, bijele boje. Otporan na virus obiฤnog mozaika i tolerantan na antraknozu.
Poboljลกani gradiลกtanac 22 – poluvisoka, bujna, razgranata sorta. Raste do 110 cm. Ima zrno bijele boje, bubreลพastog oblika. Pogodna je za gajenje u ฤistom usevu ili u meฤuusevu sa kukuruzom.
Zlatko – niska, ลพbunasta sorta, koja sazrijeva za 80-85 dana. Ima srednje krupno zrno, zlatno ลพute boje. Pogodan za gajenje u ฤistoj kulturi.
Sremac – Sorta kratke vegetacije. Izbjegava suลกu krajem jula i poฤetkom avgusta. Zrno je zelenkaste boje, od valjkastog do elipsastog oblika.
Sem gore navedenih sorti, potrebno je spomenuti i malorasprostranjene i malo slabije poznate sorte pasulja, kao ลกto su:
Mnogocvjetni pasulj – sorta koja je otpornija na niลพe temperature (do -7ยฐC), ali voli sunฤane poloลพaje. Za ishranu se korsite mlade mahune i zrna, a zbog lepog cveta, koji mogu biti crvene boje ili dvojbojni, koristi se i kao ukrasna biljka. Sije se u kuฤice, dimenzije (60×40 cm). Sadi se u krug (4-5 zrna) oko unakrst postavljenih potpornih kolaca, ili se sije uz sjeverni ili juลพni zid baลกte i sluลพi kao ograda. Mahune se ubiru za 60-70 dana od nicanja, dvaput nedeljno, kada su mlade. Ostvaruje prinos oko 3 kg/m2.
Patuljasti pasulj – ova sorta obrazuje kratko i snaลพno grmoliko stablo. Zahtjeva iste uslove kao i pasulj. Sjetva se odvija od maja do jula (40×8-10cm), a mahune se beru svaka tri dana, inaฤe postaju tvrde i neukusne.
Mungo pasulj – ova sorta se gaji i zbog proizvodnje ponika. Pred sjetvu se sjeme drลพi u vodi da nabubri, od 1 do 2 dana, a zatim se rasprostre na vlaลพan papir ili tkaninu, koja se vlaลพi dva do tri puta dnevno. Klijanje se odvija na oko 20ยฐC i za 7 do 8 dana ponik dostiลพe duลพinu od oko 5cm.
Lima pasulj – ova sorta ima ili visoko, ili nisko stablo, sitno ili krupno zrno. Osjetljiva je na niske temperature i za njen optimalni rast neophodna je temperatura oko 25ยฐC. Seje se u kuฤice po 3 do 5 sjemenki, sa razmakom izmeฤu redova 100cm i izmeฤu biljaka u redu 60cm. Bere se kada zrna, koja su blijedo zelene boje, dostignu veliฤinu, koja je tipiฤna za ovu sortu (za 70-90 dana od sjetve).
Izvor: bastovanka.com
PROฤITAJTE:
Kako zaลกtiti pasulj od ลพiลพka?
Kada je pravo vrijeme za berbu pasulja
Kako da vam pasulj dobro rodi?