Miracolina – Latinsko ime ove vrste je Synsepalum dulcificum. Može se naći i starije ime Richadella dulcifica.
Tačnije, prožvačete li tu bobicu prije nego što pojedete limun, imaćete osjećaj da zapravo jedete slatkiše. Neobična karakteristika pripisuje se sastojku miraculinu koji se vezuje na osjetilne receptore te kiselu i gorku hranu pretvara u slatke zalogaje.
Pročitajte: JOSTA – Bobičasto voće otporno na bolesti, a ima i visoku cijenu u inostranstvu
S druge strane, hrana bogata šećerom postaje još slađa nakon konzumacije miraculina, a slatki učinak traje od pola sata do dva sata.
O tom je voću prvi put pisao istraživač Chevalier des Marchais 1725. godine, koji je tokom svojeg putovanja po Africi zapazio da lokalna plemena beru bobice s grmlja i žvaču ih prije jela. Pokazalo se da oni vijekovima koriste ovu bobicu kako bi zasladili hranu.
Dosadašnja istraživanja nisu zabilježila štetne učinke miraculina, pa se bobica čini idealnim zaslađivačem za dijabetičare te osobe koje izbjegavaju uzimanje hrane s visokim postotkom šećera iz drugih zdravstvenih razloga.
Napomena:
Prirodni lijekovi na našem portalu su preporuke preventivnog karaktera za vođenje zdravog načina života. Ukoliko imate neki zdravstveni problem prvo što trebate uraditi jeste da se konsultujete sa ljekarom. Ni u kakvom slučaju se nemojte oslanjati na alternativnu medicinu bez stručnog mišljenja.