Ljekovita priroda โ ljekoviti dio bokvice je korijen koji se vadi cijele godine, listovi se koriste prije i za vrijeme cvjetanja, a sjeme poslije sazrijevanja. Ima ลกiroku primjenu kod raznih tegoba.
Bokvica raste svuda oko nas, a o njoj se malo zna. Na primjer, da postoje dvije vrste, polno razliฤite.
Muลกka uskolisna
Muลกka uskolisnaย (Plantago lanceolata) je trajna biljka sa prizemnim, uskim, golim listovima. Zbog izgleda je zovu i konjska rebra, mala bokvica, ลพilovlak, konฤula, trputac. Na vrhu biljke nalazi se cvjetna klas zeleno-smeฤe boje.
Ljekoviti dio je korijen, listovi prije cvjetanja, a sjeme poslije sazrijevanja. Iako se smatra da su obe bokvice izuzetno djelotvorne, pojedini struฤnjaci daju prednost muลกkoj. Sastojci u njoj pomaลพu kod oboljenja disajnih organa.
Proฤitajte: BOKVICA โ MELEM ZA LICE, ZAล TITA ZA PLUฤA
Izuzetan su prirodni lijek za pluฤnu astmu, upalu alveola, kod kaลกlja, ฤak i tuberkuloze. Posebno je pogodna za djecu, jer joj je sok ukusan, naroฤito kada se zasladi medom. ฤaj od listova se pije ลกto je moguฤe topliji.
Svjeลพe zgnjeฤeno liลกฤe koristi se kao oblog na mijestuย uboda insekata ili ujeda zmije, odnosno rana koje teลกko zarastaju. Sok od svjeลพeg liลกฤa nanosi se na ranu, zaustavlja krvarenje i ubrzava zarastanje, sprijeฤava upalu i smiruje bol. Takoฤe, oblog od listova hladi i odmara noge nakon veฤih napora.
ลฝenska ลกirokolisna
ลฝenska ลกirokolisnaย (Plantago major) takoฤe je trajna biljka, ali sa listovima u obliku rozete. Jajolikog su oblika, dok je cvjetna stabljika uspravna i okrugla sa duguljastim cvjetnim klasom na vrhu.
U narodu je poznata i kao paskavica, pitoma i velika bokvica, ลกiroki trpunac. Za lijeฤenje se najviลกe koriste listovi, beru se sve dok biljka cvjeta i suลกe u tankim slojevima na hladnom i provjetrenom mjestu, a korijen se vadi cijele godine.
Biljka je djelotvorna kod lijeฤenjaย rana i ฤireva, jer spreฤava upale. Koristi se i kao lijekย protiv kaลกlja, a pomaลพe i kod bolesti beลกike, ฤira na ลพelucu i dvanaestopalaฤnom crijevu.
Proฤitajte: Med i bokvica za savrลกeno zdravlje
Od svjeลพe zgnjeฤenog liลกฤa i soka koji se dobija pravi se oblog za iste bolesti kod kojih pomaลพe i muลกka bokvica.ย Svaku ranu ili posjekotinu, koja se iznenada dogodi prilikom boravka u prirodi, uspjeลกno moลพe da zacijeli.
Nosite u dลพepu preventivno komad ฤiste gaze i ukoliko se tako neลกto dogodi, na ozlijedu stavite izgnjeฤenu bokvicu ili sok, a onda prekrijte gazom.
Pomaลพe i kodย ujeda komaraca i drugih insekata, narodni ljekari savjetuju da se na to mjesto stavi izgnjeฤen list, a zatim utrlja tako da koลพa od soka blago pozeleni. Svrab ฤe nestati za minut do dva, a otok do sutra. Isto se odnosi i na svrab i ozlijedu od maฤijih kandลพi.
Osim muลกke i ลพenske bokvice, koje imaju najviลกe ljekovitih svojstava, postoji joลก 20-ak vrsta. Mogu da se uberu i bez straha koriste, jer nisu otrovne ni ลกtetne.
Iz vremena ratova i gladnih godina ostalo je upamฤeno da su sluลพile kao hrana, po ukusu su se posebno izdvajali mladi listovi velike ลพenske bokvice.
Sve vrste ove biljke sadrลพe heterozide, aukubozide i enzime invertaze, emulzine, tirozinaze i koagulaze. U listovima ima oko 4 %ย tanina, pektina, limunove kiseline, vitamina C, saponizida i fitoncida.
Sjeme sadrลพi sluz, masno ulje, bjelanฤevine i ลกeฤer. Jela od bokvice blagotvorno djeluju kod ฤira na dvanaestopalaฤnom crijevu, gastritisa, reguliลกu hemoglobin, poboljลกavaju apetit, ali i raspoloลพenje.
Protiv nesanice je najbolje popiti ลกoljicu ฤaja ujutru, na prazan ลพeludac, jednu do dvije preko dana i prije spavanja.
Zeleni sok
Sok od bokvice priprema se tako ลกto se dobro izgnjeฤi 200 g lista bokvice sa po 100 g koprive (Urtica dionica), maslaฤka (Taraxacum officinale) i stolisnika (Achillea millefolium).
Proฤitajte: SIRUP OD BOKVICE: provjeren prirodni lijek za sve pluฤne bolesti, a evo recept
Sadrลพaj se istisne kroz ฤistu lanenu krpu, procijedi i zatim prokuva uz skidanje pjene, koja se skuplja na povrลกini. Dodaju se dvije velike kaลกike meda, pa se sadrลพaj ponovo kuha, dok se ne zgusne. Kada se ohladi, sipa se u flaลกe, a da se ne bi pokvario, u svaku bocu doda se ฤaลกica rakije. Prije upotrebe pomjeลกa se sa toplom vodom, u odnosu pola-pola.
Biljni eliksir
Osobama koje imaju ฤir na ลพelucu i dvanaestopalaฤnom crijevu preporuฤuje se eliksir od bokvice. Priprema se tako ลกto se na maลกini za meso ili u blenderu samelje 500 g svjeลพih i dobro opranih listova bokvice.
Samljevene listove i sok pomjeลกajte sa kilogramom meda i 50 g usitnjene smole propolisa. Sadrลพaj se dobro promjeลกa i ostavi da stoji tri dana, povremeno se mijeลกa drvenom ili plastiฤnom kaลกikom.
Nakon tri dana, eliksir se uzima tri puta na dan po jedna kaลกiฤica (iskljuฤivo drvena ili plastiฤna da bi se izbegla oksidacija), desetak minuta prije obroka. Preporuฤuje se kodย bolesti disajnih organa, bronhitisa i upale pluฤa.ย Od velike je koristi i puลกaฤima.
Pored eliksira, svakodnevno bi trebalo popiti ujutru i uveฤe ลกolju ฤaja, koji se priprema od 100 g kantariona (Hypericum perforatum) i po 50 grama iฤirota (Acorus clamus) i slatkog korijena (Glychirrhyza glabra). Biljke se pomjeลกaju, a zatim uzmu dvije kaลกiฤice i preliju sa 2,5 dl vrele vode.
Ostavi se da odstoji pola sata, a zatim procijedi i pije u malim gutljajima, prije jela ujutru i prije spavanja uveฤe. Dok se uzima lijek, trebalo bi da se izbjegava alkohol, prevreli sirevi, ฤokolada, izlaganje suncu ili odlazak u solarijum.
Izvor: B92