Četvrtak, 21 Novembra, 2024
NaslovnicaMagazinZdravlje i ishranaKoje su razlike između kupusa i kelja?

Koje su razlike između kupusa i kelja?

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Kupus je povrće visoke biološke i niske kalorijske vrednosti (24 kcal/100 g). Sadrži 92,52 odsto  vode, 1, 21posto bjelančevina, 2, 3 odsto dijetetskih vlakana i svega 0,18 posto masti i 2,3% dijetetskih vlakana. Kupus je izuzetno bogat vitaminima C (42 mg/100 g) i K, gvožđem, magnezijum, sumporom i bakrom.

Kupus je dragocjena namirnica zbog tartronske kiseline koja usporava pretvaranje šećera i ostalih ugljenihidrata u mast, pa ga nutriconisti preporučuju osobama koje imaju problem sa viškom kilograma. Kupusom se unose najaktivniji elementi za održavanje biološke ravnoteže organizma i za odbranu od raznih bolesti.

Kelj sličnosti i razlike sa kupusom

Sličan kupusu po ljekovitim dejstvima je i njegov „dalji rođak“ kelj koji takođe spada u porodicu kupusnjača. Iako podsjeća na kupus postoje značajne razlike u izgledu i nutritivnom sastavu. Za razliku od kupusa kelj je tamno zelene boje, ima deblje, tvrđe listove izbrazdane brojnim žilama i savijene u glavicu. Za razliku od kupusa kelj bolje podnosi visoke letnje temperature, ali i niže, čak i mraz. Štaviše, nakon prvih mrazeva se povećava količina šećera u listovima kelja, pa je on ukusniji. Ali, za razliku od kupusa kelj se ne može kiseliti.

Snaga kelja leži u skoro 45 različitih flavonoida koji mogu da spriječe zapaljenja u organizmu, povoljno utiče kod artritisa, problema sa varenjem, ima pozitivan uticaj na rad moždanih ćelija. Kelj sadrži veliku dozu vitamina K (čak 1327 procenata preporučenog dnevnog unosa u 100 grama) koji je od ključne važnosti za sintezu osteokalcina, proteina koji jača strukturu naših kostiju. Nutricionisti kelj preporučuju za detoksikaciju  organizma. Istraživanja su pokazala da kelj može potpuno da očisti tijelo i reguliše opšte stanje organizma jer dopire čak do DNK. Za to je zadužen izotoicijanat, koji nastaje iz molekula kelja.

U narodnoj medici poznat je kao melem protiv reume, preporučuje se osobama sa visokim krvim pritiskom, kao prevencija oboljenja oka, a zbog obilja vlakana dobar je kod problema sa probavom. Može da se koristi kao varivo, dodatak salati, dodaje se u sos za paste ili rižoto. Od kelja može da se napravi čak i zdrava grickalica kao što je čips.

Izvor: Agrobiznis magazin 

PROČITAJTE:

SOK OD KUPUSA – PRIPREMA I ZDRAVSTVENE PREDNOSTI

U švajcarskim bolnicama koriste je kao lijek: Šta sve može obloga od jednog lista kupusa!

Karfiol: Sve zdravstvene prednosti ovog jestivog cvijeta!

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI