Kada kupujemo jabuke uglavnom ih veฤ mehaniฤki okreฤemo u ruci u potrazi za nagnjeฤenjima, udarenim mjestima, crviฤima, pa ฤe veฤina zaista rijetko kupiti baลก gnjilu jabuku, ali tu ne prestaju muke s odabirom ovog voฤa.
Znamo i da ne bi trebale biti smeลพurane i mekane, po moguฤnosti ne zamrzavane i odmrzavane, kao i da bismo trebali odabirati one koje su ฤvrste i napete koลพe, ali opet one presavrลกene i sumnjivo sjajne ipak izbjegavati jer su vjerojatno neฤim ulaลกtene.
Ako prstom kvrcnete jabuku i ona zvuฤi ลกuplje, radije odaberite neku „puniju“, a ako jabuke baลก jako miriลกu nemojte pomisliti da su silno soฤne. Baลก naprotiv, kad jabuke poฤnu intenzivno mirisati znaฤi da trule.
Proฤitajte: Zaลกto jabuke ne treba guliti
Ali koliko god pazili, opet nam se naฤe neka kisela jabuka u zdjeli s ostalima. Ako uลพivate u kolaฤima s jabukama, onda znate da je savrลกeno zrela, ne prezrela i ne nedovoljno zrela, jabuka osnova osnova, bez obzira na sortu.
Sreฤom, postoji sjajan trik zahvaljujuฤi kojem ฤete u sekundi moฤi prepoznati zrelu jabuku bez greลกke. Sve ฤe vam reฤi โ boja peteljke. Peteljka zrele jabuke je smeฤa i ลพilava โ i to je sve. Ne tamnosmeฤa i suva โ to znaฤi da je jabuka ubrana davno, ali ne ni zelena jer to pak znaฤi da je ubrana nezrela.
Kada birate jabuke, preskoฤite i one koje nemaju peteljku โ ne zato ลกto rizikujete kupovinu nezrelog ploda, nego zato ลกto peteljka ฤuva jabuku od oksidacije, bakterija i neฤistoฤa.