NaslovnicaMagazinZdravlje i ishranaKako se koristi laneno sjeme i koje su njegove prednosti

Kako se koristi laneno sjeme i koje su njegove prednosti

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Laneno sjeme se koristi u ishrani već preko 6 000 godina, a zbog svojih zdravstvenih prednosti proglašeno je super hranom. Sjemenke lana dokazano pospešuju rad probave, smanjuju holesterol, uklanjaju potrebu za slatkom i nezdravom hranom, redukuju hormonski disbalans, tope kilograme, preventivno djeluju na mnogobrojne bolesti i uspiješno se bore protiv nekoliko tipova kancera. Pročitajte načine na koje možete iskoristiti sjemenke lana i sve prednosti koje one pružaju.

Lanene sjemenke mogu biti smeđe ili zlatno žute boje i uvjek su u obliku suze. Bez obzira na boju, sjemenke imaju istu nutritivnu vrijednost i blag orašast ukus koji neće narušiti ukus hrane, ali će i u maloj količini pozitivno uticati na cjelokupno zdravstveno stanje.

Pročitajte više o ovoj super-namirnici i svim načinima na koji možete da je iskoristite u svojoj ishrani i nezi tela. Ne zaboravite, izbalansirana ishrana i redovna fizička aktivnost očuvaće vaše zdravlje i pozitivno uticati na sve aspekte svakodnevnog života.

Prednosti i nutritivna vrijednost lanenog sjemena

Lan je biljka koja je gajena još u drevnom Egiptu i Kini, čije je ljekovito dejstvo prepoznato i korišćeno vjekovima unazad. Laneno sjeme predstavlja bogat izvor dijeteskih vlakana (razloživih i nerazloživih), linoleinske kiseline, lignana, minerala, vitamina, proteina i omega 3 masnih kiselina. 

Zahvaljujući brojnim ljekovitim svojstvima, laneno sjeme može da pomogne u očuvanju zdravlja i liječenju bolesti kardiovaskularnog sistema, artritisa, upala, dijabetesa, astme i raznih vrsta alergija. Vlakna koja se nalaze u lanu štite zdravlje probavnog sistema i daju osjećaj sitosti, zbog čega pomažu i prilikom mršavljenja i detoksikacije organizma. 

Dokazano je i da lan smanjuje rizik od nastanka raka, naročito raka dojke, prostate i debelog crijeva.

Omega 3 masne kiseline koje se nalaze u lanu mogu da spriječe oštećenja očnih nerava i da spriječe pojavu makularne degeneracije. Zahvaljujući alfa linoleinskoj kiselini i lignanima, laneno sjeme jača imunitet i smanjuje rizik od pojave upalnih bolesti, poput psorijaze, reumatoidnog artritisa i lupusa.

Sjemenke lana održavaju ravnotežu ženskih hormona, pa povoljno djeluju na reproduktivno zdravlje i plodnost žena, a mogu i da regulišu menstrualni ciklus, očuvaju zdravlje jajnika i ublaže simptome kod žena u menopauzi.

Na sljede’em linku možete pogledati – Nutritivnu Vrijednost Lanenog Sjemena 

  • Velika energetska vrijednost – samo 100gr lanenog sjemena sadrži oko 534 kalorija.
  • Bogat izvor zasićenih masnih kiselina (oleinska kiselina) i jedan od najboljih biljnih izvora omega-3 masnih kiselina (linoileinska, alfa-linoleinska i arahidonska). Masne kiseline su zaslužne za regulaciju HDL i LDL holesterola u krvi, kao i za prevenciju bolesti srca i krvnih sudova.
  • Sadrže lignane, fitoestrogene koji imaju antioksidativno dejstvo i veliku ulogu u prevenciju karcinoma.
  • Laneno sjeme je odličan izvor vitamina E i vitamina B kompleksa (riboflavin, niacin, tiamin, pantotensku kiselinu, vitamin B6 i folate). Vitamin E je rastvorljiv u mastima, i veoma je važan u zaštiti kože i sluzokože od štetnih uticaja slobodnih radikala.
  • Sadrži i minerale (mangan, kalijum, kalcijum, gvožde, magnezijum, cink i selen).

Kako se koristi laneno sjeme

Laneno sjeme i sve njegove hranljive vrijednosti mogu djelovati samo ukoliko je sjeme samljeveno! Najbolje je da ga sameljete u mlinu za sjemenke ili kafu. Obratite pažnju da je mlin u potpunosti čist!

Opna lanenog sjemena je teška za varenje i ukoliko je ne sameljete, hranljive vrijednosti neće moći da djeluju u organizmu. Zbog toga je sjemenje lana, kao i druge orašaste namirnice, potrebno samljeti prije korišćenja. 

Takođe, ukoliko ste u mogućnosti, najbolje je samljeti sjemenke neposredno prije konzumiranja kako ne bi oksidirale i izgubile svoje hranljive materije. Ukoliko sameljete veću količinu, ostatak sjemenki čuvajte u termiči zatvorenoj posudi. Samljeveno sjeme lana možete dodati u hleb, kolače, palačinke ili njime posuti razna jela, čorbe, salate.

Dnevna doza lanenog sjemena

Ne postoje optimalne doze za dnevni unos lanenog sjemena, ali se preporučuju jedna do dvije kašičice mljevenog lanenog sjemena dnevno.

Kada uzimate sjemenke lana obavezno konzumirajte dosta tečnosti i nemojte uzimati više od preporučene dnevne doze kako ne biste poremetili rad probavnog takta. Postepeno povećavajte unos mljevenog lanenog sjemena kroz nekoliko nedelja dok ne dođete do preporučenog dnevnog unosa.

Osobe koje koriste lijekove za razrjeđivanje krvi treba da se konsultuju sa ljekarom prije nego što uvedu sjemenke lana u svoju redovnu ishranu.

Načini upotrebe lanenog sjemena

Samljeveno sjeme 

Pomješajte samljeveno sjeme sa medom, pospite ga preko supe, čorbe, salate ili glavnog jela ili ga razmutite u vodi i soku i popijte.

Cijelo zrno lana 

Cijelo zrno lana takođe možete pomješati sa medom ili dodati u musli. Obratite pažnju da ga dobro sažvaćete i unesete veliku količinu vode kako bi pospješili razgradnju sjemena.

Čaj od lanenog sjemena 

Čaj se dobija prelivanjem intaktnog sjemena lana vrućom vodom. Na taj način će se ispustiti sluzave materije u vodu, nakon čega možete popiti čaj.

Laneno ulje 

Laneno ulje je vrlo ljekovito, a dobija se hladnim cijeđenjem sjemenki lana. Koristite ga kao dodatak jelima ili za prelivanje salata i nemojte ga termički tretirati. Takođe, laneno ulje ne sadrži lignine ni celulozu.

Laneno sjeme kao lijek

Prevencija je najbitnija u očuvanju zdravlja, a laneno sjeme predstavlja moćnog saveznika u prevenciji bolesti i u unapređivanju zdravlja, kao i u ubrzavanju izlječenja od bolesti.

Koristite laneno sjeme u svojoj svakodnevnoj ishrani kako bi: preventivno uticali na bolesti srca i krvnih sudova, regulisali holesterol u krvi, spriječili pojavu dijabetesa, uspiješno uradili detoksikaciju tijela i očistili crijeva, čime ćete takođe unaprediti i zdravlje probavnog trakta i pospješili proces mršavljenja i gubitka masnih naslaga, smanjili upale, pospješili rad moždanih ćelija i pamćenje kroz pružanje potrebnih hranljivih materija, smanjili rizik od nastanka karcinoma, poboljšali zdravlje kože i unaprijedili funkcionisanje imunog sistema i očuvali generalno zdravstveno stanje.

Laneno sjeme za mršavljenje

Laneno sjeme reguliše i nivo šećera u krvi i pruža duži osjećaj sitosti, a sve zahvaljujući visokom sadržaju vlakana. Istovremeno, laneno sjeme ubrzava metabolizam i sadrži veoma malo kalorija kada se konzumira u preporučenoj dozi. Jedna kašika sjemenki lana ima svega 35 kalorija, ali u sebi ima 2 grama dijetetskih vlakana, koja će svakako pozitivno uticati na gubitak kilograma.

Takođe je bitno znati da se u organizamu neće asporbovati sve kalorije iz sjemena lana. 25% lana čine proteini sa kompletnim profilom aminokiselina. B vitamini, kalijum, magnezijum i cink koji laneno sjeme sadrži su esencijalni za pravilnu dijetu i gubitak težine bez narušavanja zdravlja.

Dodajte kašičicu mljevenog lana u šolju probiotskog jogurta ili kefira i popijte ga pola sata prije obroka. 

Izvor: fitpass.rs

PROČITAJTE:

Koje sjemenke su bolje ČIJA ili LANENE?

Zašto bi trebalo jesti sjemenke lubenice – 5 jakih razloga!

Ne bacajte LJEKOVITE sjemenke DINJE

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI