Pitoma nana, latinski naziv (Mentha piperita) kao ljekovita biljka , sve je popularnija za gajenje, a trลพiลกte je konstantno, jer je nana viลกenamjenska biljka, pa je isplativost gotovo izvijesna.
Uzgoj nane najฤeลกฤi je zbog dobijanja i distribucije liลกฤa, a radi dobijanja ฤaja ili etarskog ulja nane koje sadrลพi od 50 do 70% mentola.
Postoje brojne vrste ove biljke, ali samo pitoma nana ima dobro poznata ljekovita svojstva, prvenstveno po organe za varenje. Pitoma nana je viลกegodiลกnja biljka sa razgranatom stabljikom koja moลพe da naraste i do metar u visinu. Berba se odvija tokom cvjetanja a to je u julu mjesecu.
Razmnoลพavanje
Nana se razmnoลพava stolonima, odnosno ลพilama. Pitoma nana ne razmnoลพava se sjemenom, jer je u pitanju hibrid dobijen viลกestrukim ukrลกtanjem drugih vrsta nane. Na domaฤim prostorima, moลพe se gajiti na istom zemljiลกtu od jedne do tri godine, a nakon toga potrebno je preseliti je na drugu parcelu.
Proizvodnja nane โ uslovi
Temperatura: Nana nije zahtevna biljka po pitanju toplote, ali niske temperature neฤe podneti pa ฤe nadzemni dijelovi stradati na temperaturi niลพoj od nule. Takodje, nani ne prija duลพa suลกa, jer joj je vlaga potrebna, kako bi se dobro razvio sistem podzemnih stabala โ stolona.
Zemljiลกte: Najviลกe joj prijaju rastresita, plodna, baลกtenska zemlja. Obrada zemljiลกta vrลกi se ลกto ranije i ลกto dublje uz odstranjivanje korova.
Priprema zemljiลกta poฤinje u jesen kada se povrลกinski sloj poravna i otvaraju brazde dubine oko 10 cm uz rastojanje izmeฤu brazdi od 70 cm. Zatim se primjenjuje mineralno (NPK) djubrivo u koliฤini od 200-400 kg po hektaru.
Sadnja: Stoloni za razmnoลพavanje se uzimaju od jednogodiลกnje kulture i to neposredno prije sadnje. Stoloni se ฤiste od zemlje a za jedan ar je potrebno oko 15 kilograma stolona.
Nana se sadi u jesen, kada prodju prve jesenje kiลกe, kako bi zemlja bila dovoljno vlaลพna, a ako se presadjivanje vrลกi u proljeฤe, najbolje je to uฤiniti ลกto ranije.
Dalja nJega nane
Tokom vegetacije nane, neophodne su naredne mjere njege: okopavanje, prihranjivanje i eventualno navodnjavanje. Okopavanje je vaลพno jer obezbijeฤuje da zemljiลกte ostane rastresito i ฤisto od korova. Nani nikako ne prija sabijeno tlo.
Nana se prihranjuje se azotnim ฤubrivom u 2-3 etape i u koliฤini od 100-200 kg po hektaru. Navodnjavanje je vaลพno tokom ljetnjih toplih dana da bi se biljka dalje razvijala i da bi se formirao drugi otkos.
ลฝetva nane
ลฝetva nane odvija se tokom jula kada biljka poฤinje da cvjeta. Berba je najbolja po lijepom i suvom vremenu. Pokoลกena nana ลกalje se na suลกenje. Ako je rijeฤ o manjoj proizvodnji, moลพe da se suลกi prirodnim putem, u zaลกtiฤenom prostoru, dok se suลกenje veฤih koliฤina vrลกi se u suลกarama, pri temperaturi izmedju 35 i 40 stepeni. Za kilogram suvog liลกฤa nane potrebno je oko 9 kg sirovog nadzemnog dijela biljke. Sa jednog hektara dobija se 1200-2 000 kg liลกฤa.
PrimJena nane
Od nane se koriti list a nekadai njeni nadzemni dijelovi, koji sadrลพe etarsko ulje i ฤist mentol.
List nane sadrลพi 1-2% etarskog ulja, zatim tanin, gorke materije, flavonoidโฆ Etarsko ulje sadrลพi estre, mentol, menton, mentofuran โฆ Kvalitet ovog ulja zavisi od njegovog mirisa i ukusa odnosno od koncentracije slobodnog i vezanog mentola.
List nane je dobar spazmolitik, pozitivno utiฤe na varenje, luฤenje ลพuฤi, a ima i umirujuฤe pa i dezinfekcijsko dejstvo.
Nana se koristi i kao zaฤin aima i veliku primjenu i farmaceutskoj i kozmetiฤkoj industriji. Nana je ฤest sastojak bombona, pasti za zube, ลกampona, sredstava za ispiranje usne dupljeโฆ
Pakovanje i ฤuvanje suve nane: List nane ima rok trajanja od godinu dana. Treba ga ฤuvati i pakovati u papirnim kesama ili jutanim vreฤama. Etarsko ulje je najbolje ฤuvati u bocama od tamnog stakla.
Izvor: seoskiposlovi.com
PROฤITAJTE:
Kunica, hajduฤka trava, stolisnik: Spas za sve tegobe
Moฤna brusnica, prirodni antibiotik: Evo za ลกta je dobra i kako se konzumira!