Jedna od najstarijih sorti pasulja na naลกoj zemlji – PASULJ TETOVAC.
Tetovac je ime dobio po gradu Tetovu, u Sjevernoj Makedoniji, iz kojeg dolazi, a najpoznatije jelo u kojem se ovaj pasulj koristi je ‘gravฤe na tavฤe‘.
Pasulj tetovac odliฤan je izvor biljnih bjelanฤevina, ima malo masti, ali poseduje veliku energetsku vrijednost i sadrลพi gotovo sve esencijalne aminokiseline. Takoฤe, sadrลพi lecitin i minerale kalijum, kalcijum, gvoลพฤe, fosfor, magnezijum, cink i natrijum.
Za uzgoj pasuljaย tetovca potrebna je snaลพnaย potpora
Kada se govori o uzgoju pasulja tetovca, nema on posebne zahtjeve u odnosu na druge vrste pasulja, osim ลกto je vaลพno napomenuti da seย radi o visokoj sorti kojaย razvija bujnu zelenu biljku i ima teลกku biomasu.
Zbog toga mu je potrebnaย snaลพna potpora, a u tu svrhu mogu se koristitiย kolci,ย mreลพe, ali i tanje letve ili jaฤe grane koje se povezuju na vrhu (konstrukcija ลกatora). Odliฤni su iย bambusovi ลกtapovi koje ฤak i nakon ljetnje oluje moลพete ponovo podiฤi i uฤvrstiti u zemljiลกte. Takoฤe, moลพe se posijati uz visoke sorte kukuruza, kako su radili i naลกi stari.
Sije se do poฤetka juna
Sjeme ovog pasulja sije se plitko u zemlju, najdublje do dva centimetra. Inaฤe se seje od polovine marta, ali se moลพe sijati do poฤetka juna. S obzirom na vrijeme ove godine, sigurno neฤete zakasniti.
Razmak izmeฤu sjemenki treba biti 10 do 20 cm, a u jednu humku (gnezdo) stavlja se jedna do dve sjemenke,ย najviลกe tri. Ako ฤete jeย zagrtati, razmak izmeฤu humkiย neka bude oko 50 cm. Zagrtanjem pasuljย daje viลกe mahuna, a samim time i viลกe zrna.ย Zagrtanjeย se obavlja jednom ili dva puta tokom vegetacije.
Osim kukuruza i tikvica, dobri susjedi pasulju su krastavci, cvekla, salate, kupusnjaฤe i paradajz.
Tetovac jeย sorta pasuljaย zrnaลกa i kao i ostale sorte, dolazi u fizioloลกku zrelost 40 dana nakon cvjetanja. To je vrijeme berbe pasulja za hranu ili sjeme.
Proฤitajte: Sve o uzgoju pasulja
Pasulj zahtjeva puno hraniva
Pasulj ima velike zahtjeve i u kalcijumu. Prema dosadaลกnjim rezultatima ispitivanja potrebe pasulja u hranivima za ostvarenje visokih prinosa mogu se obezbijediti primjenom mineralnih ฤubriva sa sljedeฤim koliฤinama ฤistih hraniva: 35-50 kg/ha azota, 70-80 kg/ha fosfora i 50-70 kg/ha kalijuma. Fosforna i kalijumova ฤubriva se 2/3 od ukupne koliฤine zaoravaju u osnovnoj obradi, a 1/3 u predsetvenoj pripremi zemljiลกta, a azotna ฤubriva 1/3 u osnovnoj obradi a ostatak u predsjetvenoj pripremi zemljiลกta ili cjelokupna koliฤina u predsetvenoj pripremi zemljiลกta. Neki autori preporuฤuju da se izvijesna koliฤina fosfora i kalijuma koristi i za prihranjivanje. Meฤutim u suลกnim uslovima, ovako prihranjivanje ne daje pozitivne rezultate, a ponekad moลพe ispoljiti i negativan uticaj na prinos.
Stajnjakom je bolje ฤubriti predusjev nego ga koristiti pri sjetvi pasulja. Meฤutim, na zemljiลกtima loลกih fiziฤkih osobina, naroฤito teลกkih, pasulj se moลพe direktno ฤubriti dobro zgorelim stajnjakom u koliฤini od 20-30 t/ha.Na kiselim zemljiลกtima obavezno treba unositi kreฤ ili saturacioni mulj.
Proฤitajte: Sjetva pasulja โ Dubina, rastojanje i koliฤina sjemena
Berba pasuljaย tetovca
Suve mahune pasuljaย tetovca beriteย po suvom vremenu, bez vlage u vazduhu. Nakon toga ga rasprostrite na nekoย veliko platno i joลก par danaย prosuลกite na suncuย (preko noฤi ga skloniteย na natkriveno mesto kako bi ga zaลกtitili od rose).ย Nakon toga gaย odvojite od mahunaย ruฤno ili u sluฤaju da imate veฤi prinos, prekrijte ga joลก jednom tkaninom i izgazite nogama jer ฤete tako lakลกe odvojiti zrno od mahune. Oฤistite ga od pleve (koju moลพete staviti u kompost ili sa njomย malฤirati neko drugo povrฤe u baลกti) i spremite na suvo i hladno mjesto.