Plasteniฤka proizvodnja povrฤa je visoko intenzivna, visoko prinosna i visoko produktivna proizvodnja u zaลกtiฤenom prostoru sa kontrolisanim uslovima. Ovakav naฤin proizvodnje ima viลกestruke prednosti, prvenstveno bolju produktivnost rada, manju cijenu koลกtanja proizvoda, veฤe prinose po jedinici povrลกine, veฤu zaradu , bolju iskoriลกฤenost hraniva, uลกtedu vode, itd. Meฤutim, potrebna su velika poฤetna ulaganja kao i veliko znanje o samoj proizvodnji. Proizvodnja paradajza na ovaj nฤin garantovano daje dobre rezultate ali je vaลพno ispoลกtovati svaki korak u proizvodnji kako bi doลกli do kvalitetnog proizvoda i dobre cijene.
Osnovna i dodatna obrada
Pod osnovnom obradom podrazumjeva se duboko oranje ili podrivanje. Stvaranje dubljeg rastresitog sloja je vaลพno jer glavna masa korijenovog sistema paradajza nalazi se na dubini od 40 do 50 centimetara. Prije osnovne obrade vrลกi se rasturanje stajskog i rasipanje mineralnog ฤubriva, u koliฤini od 40 do 50 tona po hektaru, odnosno, od 300 do 400 kilograma po hektaru, formulacije 1:3:2 ili 1:2:3. Ovo su preporuฤene koliฤine, a stvarne koliฤine, koje ฤe se primjeniti najbolje je prilagoditi prema prethodno uraฤenoj analizi zemljiลกta i na osnovu oฤekivanih prinosa u toku vegetacije. Poslije ฤubrenja vrลกi se zaoravanje, zatim se pristupa dodatnoj obradi koja se sastoji iz jednog ili dva prolaza sjetvo spremaฤem, da bi se poravnalo zemljiลกte. Dalja dodatna obrada nastavlja se frezom (ruฤnom ili traktorskom) dok se ne postigne mrviฤasta struktura zemljiลกta veliฤine frakcija od 0,5 do 5 mm.
Zavrลกetkom dodatne obrade pristupa se pravljenju bankova. Bankovi se prave sa osovinskim razmakom od 0,9 do 1,1 m ako se sadi jedna red ili sa osovinskim razmakom od 1,25 cm ako se sade dva reda i visinom od 15 do 20 cm. Osovinski razmak bankova zavisi od tipa plastenika, naฤina uzgoja i vrste hibrida. Prednosti su mnogobrojne, a najvaลพnije je ลกto poboljลกava aeraciju zemljiลกta i ลกto ne dolazi do guลกenja korijena zbog viลกka vode. Bankovi veoma vaลพnu ulogu imaju ako se proizvodnja obavlja na otvorenom (njivska proizvodnja) u kiลกnim sezonama kada dolazi do pojave viลกka vode.
Priprema i sadnja
Zavrลกetkom dodatne obrade pristupa se pravljenju bankova. Bankovi se prave sa osovinskim razmakom od 0,9 do 1,1 metra, ako se sadi jedan red ili sa osovinskim razmakom od 1,25 metra ako se sade dva reda i visinom od 15 do 20 cm. Osovinski razmak bankova zavisi od tipa plastenika, naฤina uzgoja i vrste hibrida. Prednosti su mnogobrojne, a najvaลพnije je ลกto poboljลกava aeraciju zemljiลกta i ลกto ne dolazi do guลกenja korijena, zbog viลกka vode. Bankovi imaju ulogu ako se proizvodnja obavlja na otvorenom (njivska proizvodnja) u kiลกnim sezonama kada dolazi do pojave viลกka vode.
Priprema prije sadnje obuhvata pripremu samog zemljiลกta a zatim pripremu rasada. Kod pripreme zemljiลกta vrลกi se, ako je potrebno, dodatno ravnanje bankova, zatim postavljanje sistema za navodnjavanje i malฤ folije. Kod sistema za navodnjavanje najฤeลกฤe se koristi kap po kap i crna malฤ folija. Kod pripreme rasada vrลกi se kupljenje ฤaลกa (ako je pikirani rasad) ili kupljenje saฤa, zatim potapanje u rastvor vode i ฤubriva formulacije 1:4:1, u koliฤini od 1 do 2 kilograma, u 1000 litara vode, zbog boljeg ukorjenjavanja.
Presaฤivanje se obavlja ruฤno na pripremljenoj povrลกini, a obiljeลพena malฤ folija, buลกi se pomoฤu alata. Prave se otvori u koje se vrลกi sadnja paprike. Pravljenje otvora za sadnju moลพe se vrลกiti na dva naฤina: sa vaฤenjem dijela zemlje i utiskivanjem zemlje. Sistem sa vaฤenjem zemlje dosta je sporiji od sistema sa utiskivanjem, meฤutim, oba sistema imaju svoje prednosti i mane.
Sadnja se obavlja ruฤno u pripremljene otvore (rupe) na malฤ foliji. Meฤuredni razmak zavisi od naฤina uzgoja. Preteลพno se na veฤ postavljenu malฤ foliju sadi jedan red, meฤutim, ako se sadnja obavlja u dva reda, meฤuredni razmak je od 40 do 50 cm.
Redni razmak u sistemu jednog reda na foliji je od 35 do 45 cm (u zavisnosti da li se proizvodnja obavlja na jednu ili dvije rodne grane), a kod sistema sadnje, dva reda na malฤ foliju redni razmak trebalo bi da bude oko 50 cm. Poลพeljna je sadnja u cik โ cak formi. Vrijeme sadnje za ranu proizvodnju, bez dodatnog zagrijavanja, je od kraja marta do prve polovine aprila, dok je vrijeme za kasnu proizvodnju, od polovine maja do poฤetka juna. Vrijeme sadnje zavisi od trenutnih temperatura za datu sezonu kao i od poloลพaja samog gazdinstva (ravniฤarski ili brdoviti kraj). Treba izbjegavati sadnju po najtoplijim dijelovima dana, tako da je najbolje vrijeme za sadnju u ranim jutarnjim i kasnim popodnevnim satima.
Sadnja paradajza obiฤno se obavlja kada biljka ima razvijenih pet do ลกest listova, meฤutim, ako se sadnja obavlja u plastenike bez dodatnog zagrijavanja u ranijem periodu, poลพeljno je presaฤivati veฤi rasad (rasad kod kojih je doลกlo do pojave prvih cvjetnih granฤica).
Navodnjavanje i prihrana
Prvo navodnjavanje obavlja se odmah poslije presaฤivanja. Ako nije vrลกena priprema rasada u drugom navodnjavanju treba izvrลกiti i prihranu sistemom fertigacije sa NPK ฤubrivima formulacije 1:3:1 ili 1:4:1, u koliฤini od jednog do dva kilograma u 1.000 litara vode (ili od 1 do 1,5 grama po biljci). Paradajz se svrstava u biljke sa srednjim zahtjevima za vodom, meฤutim, kritiฤan period za vodu je faza cvjetanja i zametanja plodova. Za normalan rast i razvoj biljke, ali i plodova, paradajz traลพi umjerenu vlaลพnost vazduha i zemljiลกta: PVK od 60 % do 70 %, a RVV od 50% do 60% (PVK โ poljski vodni kapacitet, RVV โ relativna vlaลพnost vazduha).
Prihrana se obavlja u viลกe faza sa razliฤitim formulacijama NPK ฤubriva.
Prva faza presaฤivanja i ukorijenjavanja formulacija ฤubriva: 1:3:1 ili 1:4:1, u koliฤini od 50 kg/ha/sedmiฤno.
Druga faza je faza intezivnog rasta i pojave prve cvjetne grane. Formulacija : 1:1:1 u koliฤini od 120 kg/ha/sedmiฤno.
Treฤa faza je poฤetak berbe. U ovoj fazi prihrana se vrลกi formulacijom 2:1:3 u koliฤini od 150kg/ha/sedmiฤno.
ฤetvrta faza je faza intenzivnog branja. U ovoj fazi vrลกi se prihrana ฤubrivima sa visokim sadrลพajem kalijuma, formulacije 1:1:4, u koliฤini od 150 kg/ha/sedmiฤno.
U treฤoj i ฤetvrtoj fazi, uz prihranu NPK ฤubrivima, vrลกi se i prihrana kalcijum nitratom, u koliฤini od 100 kg/ha/sedmiฤno. Kalcijum nitrat ne bi trebalo mijeลกati sa ฤubrivima koja sadrลพe sulfate. Koliฤine i formulacije za prihranu treba prilagoditi prethodno uraฤenoj analizi zemljiลกta, oฤekivanim prinosima i vrsti hibrida koji se uzgaja. Intenzivna proizvodnja u savremenim plastenicima nezamisliva je bez upotrebe mjernih instrumenata, prije svega tenziometra, EC metra, PH metra, ekstraktora vodenog rastvora iz zemljiลกta i dr. Prema podacima ovih instrumenata odreฤuje se interval i norma navodnjavanja kao i koliฤna i formulacija prihrane.
Zaลกtita i njega
Prva zaลกtita treba da se obavi fungicidima na bazi bakra u fazi proizvodnje rasada. Sljedeฤa zaลกtita radi se, po potrebi, insekticidima i fungicidima. Zaลกtita se primjenjuje u sluฤajevima ako ลกteta prelazi ekonomski prag ลกtetnosti. Osim hemijske zaลกtite postoje joลก mehaniฤke, fiziฤke i bioloลกke mjere. Mehaniฤke mjere zaลกtite od bolesti podrazumjevaju odstranjivanje i uniลกtavanje zaraลพenih biljaka i korova. Mehaniฤka zaลกtita smanjuje uzroฤnike bolesti za trenutnu sezonu ali joลก viลกe ima koristi za narednu sezonu jer se mehaniฤkim uklanjanjem oboljelih plodova biljaka i korova smanjuje moguฤnost daljnjeg ลกirenja bolesti. Ova zaลกtita ujedno je i najjeftinija. Zaraลพene biljke i korovi stavljaju se u papirne ili plastiฤne vreฤe te se na predviฤenom mjestu spale ili duboko zakopaju. Fiziฤke mjere podrazumjevaju dezinfekciju tla i solarizaciju, a bioloลกke, upotrebu razliฤitih organizama i njihovih metabolita sa ciljem suzbijanja uzroฤnika bolesti. Njega paradajza:
Pinciranje paradajza (zakidanje zaperaka) โ prilikom rasta same biljke rastu i zaperci koji se formiraju u pazuhu lista. Ako bi pustili biljku da raste sama poprimila bi izgled ลพbuna. Ne samo da bi imala male plodove, veฤ bi doลกlo do poveฤane opasnosti, za razvoj gljiviฤnih bolesti. Bez pinciranja ne bi imali kvalitetne plodova i prinos bi bio veoma mali. Zato je pinciranje obavezno da bi dobili plodove ลกto boljeg kvaliteta. Zaperci se uklanjaju (otkidaju) kada su mali duลพine od 5 do 8 cm minimalno jednom sedmiฤno. U sluฤaju da zaperak preraste ne vrลกi se otkidanje, jer se tako pravi velika rana na biljci, veฤ se samo otkine vrh.
Dekaptacija (zakidanje vrhova) โ se obavlja kada biljka dostigne odreฤenu visinu ili kada se ลพeli ubrzati zrenje plodova. Visina biljke koju ลพelimo zavisi od samog hibrida koji uzgajamo i tipa plastenika.
Skidanje donjeg liลกฤa โ uklanja se donje liลกฤe koje stari i uvija se, a do toga dolazi zato ลกto su prvi plodovi zreli ili dostigli karakteristiฤnu veliฤinu za sortu. Uklanjanje listova je korisno i za bolje provjetravanje plastenika. U jednom prohodu ne bi trebalo skidati viลกe od 1 do 2 lista, a poslije skidanja obavezna je zaลกtita rana fungicidima.
Oplodnja โ vrลกi se mehaniฤkim i hemijskim putem. Mehaniฤkim putem vrลกi se upotreba vibratora ili protresanje ลพica za koje su biljke priฤvrลกฤene. Na ovaj naฤin vrลกimo oslobaฤanje polena koji oplodi tuฤak u cvijetu i tako se zametne plod. Ovaj postupak izvodi se u popodnevnim ฤasovima kada je relativna vlaลพnost vazduha niลพa. Hemijskim putem vrลกi se tretiranje fitohormonima ili stimulatorima rasta. Ovim sredstvima tretiraju se prve 2 โ 3 cvjetne granฤice, a tretiranje se obavlja u jutarnjim satima.
Pored ovih metoda opraลกivanja postje joลก neke – PROฤITAJTE:
Ruฤno opraลกivanje paradajza: Da svaki cvijet postane plod!
Osim navedenih naฤina njege paradajza u savremenim plastenicima vrลกi se ipostavljanje mreลพe na otvorima kojom se spreฤava ulazak ลกtetnih insekata i izlazak korisnih. Isto tako, obrada oko plastenika i postavljanje ljepljivih ploฤa (plave, ลพute) u plastenik su mjere kojima se smanjuje brojnost ลกtetnih insekata (ljepljivim ploฤama se prati njihova brojnost i odreฤuje momenat tretiranja).
Branje i pakovanje
Branje se gotovo uvijek obavlja od 90 do 120 dana od dana presaฤivanja. Za lokalno trลพiลกte paradajz se bere kada je potpuno zreo i ima karakteristiฤnu boju za sortu. Ako je trลพiลกte udaljeno i transport traje od jednog do dva dana branje se vrลกi kada plodovi poprime ruลพiฤastu boju (poฤetak pune zrelosti). U poฤetku se paradajz bere rijetko, svakih ลกest do sedam dana, a kasnije ฤeลกฤe, svaka dva do tri dana. U intezivnoj proizvodnji i primjenjenoj punoj agrotehnici branje se obavlja svaki dan. Paradajz se bere ruฤno, zajedno sa peteljkom, ako je to odlika hibrida, i paลพljivo, da ne bi doลกlo do mehaniฤkih oลกteฤenja. Pakuje se u kartonske ili drvene gajbe, a naฤin samog pakovanja, zavisi od zahtjeva trลพiลกta. Drvene gajbe oblaลพu se materijalom (papir, karton i dr.) kojim se sprijeฤava oลกteฤenje plodova prilikom transporta. Prilikom duลพeg transporta gajbe se slaลพu na palete, postavljaju se ugaoni drลพaฤi i vrลกi se oblaganje folijom.
Izvor: pssrs.net
PROฤITAJTE:
Upotrijebite JOD za bolji rast i PRIRODNU zaลกtitu PARADAJZA
Preporuke za prihranu paradajza i paprike kroz sistem kap po kap
Koliko je potrebno ZALIVATI PARADAJZ