Prije ulaska u berbu kukuruza, vaลพno je dobro pripremiti mehanizaciju. Heder na kombajnu mora se namjesttii na ispravan naฤin kako bi zrno na kraju ostalo neoลกteฤeno. Kombajniranje treba obaviti odgovarajuฤom brzinom kako ne bi doลกlo do zaguลกivanja same maลกine.
Berba kukuruzaย se bliลพi. Da bi na kraju cijelog tog procesa plod bio dobar, nisu dovoljni samo zadovoljavajuฤi prinosi i kvalitet. Kako bi zrno ostalo u dobrom stanju, vrlo je vaลพno ispravno obaviti berbu i na odgovarajuฤi naฤin pripremiti mehanizaciju. Jedan od kljuฤnih elemenata za ubiranje kukuruza jeย heder, prikljuฤni dio na kombajnu koji omoguฤava upravo ลพetvuย ove ลพitarice.
Darko Marinkoviฤ dugo se bavi usluลพnomย obradom zemlje i iza sebe ima veliko iskustvo. Koristi univerzalni kombajn, namjenjen za ลพetvu pลกenice, jeฤma, suncokreta, kukuruza i drugog ลพita, a prije ulaska u berbu sljedeฤeg usjeva, kaลพe, ova maลกinaย se mora prilagoditi toj namjeni i dobro pripremiti.
„Umjesto pลกeniฤne stavlja se kukuruzna korpa i blindira se –ย stavljaju se blinde izmeฤu noลพeva tako da meฤuprostor bude zatvoren. Zatim se stavlja korpa sa debljim ลพicama koja je jaฤa da bi mogla izdrลพati optereฤenje. Nakon toga, pristupa se kaฤenju grla koje nosi sam adapter za kukuruz“, objaลกnjava Marinkoviฤ.
Podesite zazor na adekvatan naฤin
Osim uputstva koje postoji za svaki tip kombajna, poljoprivrednici moraju ispoลกtovati i osnovno pravilo da se kukuruz skidaย na otkidaฤkim ploฤama, te da zazor podese na adekvatan naฤin, ukazuje diplomirani inลพenjer poljoprivredne tehnikeย Milan Pupovac.
„Bitno je podesiti zazor otkidaฤkih ploฤa tako da, u zavisnosti od krupnoฤe klipa kukuruza, on bude taฤno odreฤen i da beraฤki valjci ne dodiruju dno klipa kako ne bi doลกlo do krunjenja. Ako je veliki zazor izmeฤuย ploฤa, postoji moguฤnost da klip proฤe dio njih, da ga zahvate beraฤki valjci i onda dolazi do krunjenja zrna i ono je onda nepovratno izgubljeno“, ukazuje Pupovac.
Kod novih kombajna taj zazor se podeลกava direktnoย automatskiย iz kabine dok kod starijih tipovaย to se mora ruฤno uraditi.
Kad je godina kiลกna – razmaknite ploฤe
Marinkoviฤ napominje i da se otkidaฤki valjci moraju prilagoditi debljini korjena kukuruza i same stabljike odnosno da se dateย ploฤe, u zavisnosti od debljine ลกaลกe,ย razmaknu ili primaknu.
„Ako je debelo stablo ลกaลกe, a ploฤe mnogo primaknute onda dolazi do zaglavljivanja i zaguลกivanja na ulazu na samom adapteru. Ako je godina kiลกna, obiฤno stabljika bude debela ลกto znaฤi da se ploฤe moraju razmaknuti. Primaknu se ako je suลกna, poลกto su i klipovi tanji, aย da ne bi sami klipovi uletali dole i ispadali“, objaลกnjava Marinkoviฤ.
Dodaje i da se, prije poฤetka berbe, moraju naลกtelovati vjetrovi odnosnoย pojaฤati. Takoฤe, trebalo bi naลกtelovati i sita ili ih zamijeniti, u zavisnosti od vrste kombajna i to tako da kukuruz ne moลพe proฤi, te da se na taj naฤin takoฤe sprijeฤi zaguลกivanje.
Ne brzajte u berbi!
Pupovac ukazuje i na dodatak na hederu koji sluลพiย za usitnjavanje biljne maseย odnosno kukuruzovine. Postoje, navodi, dva tipa.
„To je obiฤno ili roto disk ili jedan rotirajuฤi noลพ koji sprovodi odsjecanje i samim tim usitnjavanje kukuruzovine tako da ona ne ostaneย na samoj povrลกini uspravna nego da bude ลกto niลพe odsjeฤena“, objaลกnjava ovaj inลพenjer.
Napominje da proizvoฤaฤi, u ลพelji da ลกto prije obave berbu, ne vode raฤuna o brzini kretanja kroz njivu. Toย nije dobro jer i prevelika brzina moลพe dovesti doย zaguลกivanja kombajna.
„Ukoliko je linijska brzina velika, a kombajn ne moลพe progutati tu masu kukuruzovine, doฤi ฤe do zaguลกenja i samim tim zastoja u radu i to direktno prouzrokuje da roto disk ili noลพevi ne mogu isjeฤi biljnu masu na onu dimenziju koja je predviฤena. Samim tim to predstavlja problem za narednu pripremu za usjev zato ลกto ฤemo imati kukuruzovinu koja je nepravilno isjeckana, koja je krupnija i stvoriti ฤe dodatne probleme i troลกkove u radu dalje.“
Problem – zakorovljenost njiva
ลฝetvu kukuruza moลพeย usporiti i oteลพatiย i zakorovljenost njiva, koja je ฤesta pojava na domaฤim parcelama, ukazuju naลกi sagovornici.
„Zakorovljenost njiva pravi probleme prilikom kombajniranja. Tu je i ambrozija.ย Meฤutim sirak u kukuruzu je korovska vrsta koja se viลกe razvija, pravi veฤi problem i usporava rad“, ukazuje Pupovac.
Bezbjednost na prvom mjestu, ali i odrลพavanje
Vrlo je vaลพno i na ispravan naฤin koristiti mehanizaciju kako ne bi doลกlo do povreda. Prije prilaska kombajnu i silaska sa njega, mora sve bitiย iskljuฤeno.
„Nikako se ne smije prilaziti radnim organima koji su ukljuฤeni i aktivni. Na primjer, beraฤki valjci naprave 950 obrtaja u minutu, odnosno 16 u sekundi. Ukoliko je onaj ko upravlja kombajnom u njihovoj blizini u tom trenutku, to moลพe biti vrlo opasno za njega.“
Nakon zavrลกetka berbe, savjet Marinkoviฤa proizvoฤaฤima je samoย izduvati kombajn od praลกineย i podmazati ga, te da pranje obave u proljeฤe, dan ili dva prije odlaska na parcelu.
„Ako se kombajn opere u jesen i bude u garaลพi u toku zime, sva vlaga se zadrลพi u dijelovima, u leลพajevima i onda to korodira u toku cijele zime. Sljedeฤe godine kad krenete, vi imate problem zato ลกto je sve korodiralo, leลพajevi se moraju mijenjati“, objaลกnjava ovaj poljoprivrednik.
Prednost univerzalnog kombajna
Dodaje i da je bolje imati univerzalni kombajn za viลกe usjeva upravo zbog isplativosti, posebno ukoliko jedan proizvoฤaฤ uzgajaย nekoliko razliฤitih ลพitarica.
„Univerzalni su isplativiji jer su prilagodljiviji razliฤitim ลพitaricama, prednosti su baลก to ลกto se mogu skidati sve poljoprivredne biljke sa njim, od ozimih do jarih usjeva.“
Izvor: agroklub.ba
PROฤITAJTE: