NaslovnicaMagazinZdravlje i ishranaKako najbolje konzervirati masline

Kako najbolje konzervirati masline

UKLJUฤŒITE SE U NAล U VIBER ZAJEDNICU

Masline koje se upotrebljavaju za konzerviranje kao stolne masline moraju biti odgovarajuฤ‡e veliฤine i oblika zbog privlaฤnijeg izgleda, pa se plodovi izmeฤ‘u 3 do 5 g smatraju srednje velikim, dok su oni mase iznad 5 g veliki plodovi. Oblik ploda je razliฤit, od ovalnog koji je najฤeลกฤ‡i pa do izduลพenog kod nekih sorata. Razliฤiti postupci konzerviranja maslina razlikuju se od jedne regije do druge, ali ovise isto tako i o sorti maslina. Ipak, postoje iznimni sluฤajevi kad je plod dovoljno sladak da je moguฤ‡a njegova konzumacija direktno sa stabla, a razlog tome je fermentacija koja se u plodu odvija joลก dok nije ubran. Ovo je sluฤaj kod grฤke sorteย  Thrubolea koja se uzgaja na Kreti.

Vidara d.o.o. Gradiลกka

Glavne sorte

Veliki je broj sorti maslina koje se koriste za konzerviranje ili imaju dvojnu namjenu, pa navodimo one najtipiฤnije u pojedinim maslinarskim zemljama.

Manzanilla – najpoznatije zelene masline koje se tradicionalno uzgajaju u Andaluziji, ล panjolska. Neutralnog su okusa. Cerignola – velike zelene masline koje se uzgajaju na jugu Italije. Naroฤito su cijenjene zbog svog svjeลพeg i trpkog okusa.

Gaeta – tradicionalno se uzgajaju u talijanskom mjestu Gaeta, juลพno od Rima. Sitne su i crvenkasto-smeฤ‘e boje te se teลกko odvajaju od koลกtice. Drลพe se u salamuri (mjeลกavini vode i soli) osam mjeseci.

Kalamata – poznate grฤke masline, koje su dobile ime po gradu u kojem se uzgajaju i proizvode. Radi se o crnim maslinama bademastog oblika, koje se konzerviraju u maslinovom ulju i octu, nakon ลกto ih se lagano vertikalno prereลพe.

Nicoise – francuske sitne crne masline, koje se uzgajaju u Provansi. Slaฤ‘eg su okusa, ลกto je neuobiฤajeno za crne masline.

U Hrvatskoj se za konzerviranje najฤeลกฤ‡e koristi Oblica koja je inaฤe sorta za dvojnu namjenu (kao stolna maslina i za preradu u ulje), ali se u naลกim maslinicima mogu naฤ‡i i neke talijanske sorte za konzerviranje, npr. Santa Caterina ili Ascolana tenera.

Omjer mesa i koลกtice

Opฤ‡enito, masline pogodne za konzerviranje trebaju imati koลกticu koja se lako odvaja od mesa. Poลพeljan omjer mesa i koลกtice jeย  najmanje 5:1, a veฤ‡i omjer garantira i bolju komercijalnu vrijednost. Vanjska opna trebala bi biti neoลกteฤ‡ena, ali elastiฤna i otporna na djelovanje luลพine ili salamure. Sadrลพaj ulja u plodu trebao bi biti ลกto niลพi, jer u mnogim sluฤajevima ometa oฤuvanje svojstava i konzistenciju preraฤ‘enog ploda. Samo u nekim vrstama crnih maslina poลพeljno je srednje do visok sadrลพaj ulja.

Plod mora biti svjeลพ, ฤvrst na dodir i bez ikakvih oลกteฤ‡enja (bolesti, ลกtetnici ili udarci). Zato se masline namijenjene konzerviranju uvijek paลพljivo ruฤno beru za spreฤavanje oลกteฤ‡enja. Prilikom konzerviranja maslina potrebno je postiฤ‡i sljedeฤ‡e: odstraniti gorฤinu, saฤuvati voฤ‡e i istaknuti okus. Jedan od najboljih naฤina za pripremu stolnih maslina je postupak duge, spore prirodne fermentacije u salamuri (slana otopina). Ovim postupkom u maslinama se zadrลพava najviลกe izvornih prirodnih komponenti i bogati okus po maslini.

Zelene masline se prvo moraju odgorฤiti podvrgavanjem tretmanu s luลพinom, nakon ฤega se pohranjuju u velike tankove s otopinom salamure. Ovi postupci zahtijevaju paลพljivu kontrolu i praฤ‡enje razliฤitih parametara za vrijeme cijelog procesa. Obiฤno moลพe proฤ‡i i do devet mjeseci dok masline nisu spremne za trลพiลกte.

Prikladna boja

Zelene masline trebaju biti u svojoj punoj veliฤini, ovisno o sorti, a poลพeljna boja im je lagano ลพuฤ‡kasto-zelena. Crne masline moraju biti potpuno zrele, ali joลก ฤvrste i obojane ljubiฤasto ili crno-ljubiฤasto. Higijena je vrlo vaลพna za sprjeฤavanje kvarenja konzerviranih maslina pa o njoj treba posebno voditi raฤuna prilikom berbe i pripreme maslina za konzerviranje. Sav materijal koji se koristi za berbu i kasnije za pripremu i konzerviranje mora biti savrลกene ฤistoฤ‡e, isto kao i voda koja se koristi za branje i pripremu otopina, neklorirana i visoke kakvoฤ‡e.

Najpoznatiji naฤini konzerviranja zelenih maslina su: ลกpanjolski ili seviljanski, castel-vetrano i kalifornijski naฤin tradicionalnog konzerviranja maslina. Kod ลกpanjolskog naฤina konzerviranja gorฤina ploda uklanja se djelomiฤno i brzo alkalnom hidrolizom u otopini natrijeve luลพine prije spontane mlijeฤno-kisele fermentacije. Preporuฤena koncentracija luลพine je od 1,6 do 2,4%, ovisno o zrelosti maslina, temperaturi, sorti i kvaliteti vode.

Kod kalifornijskog naฤina konzerviranja potpuna i brza alkalna hidroliza oleuropeina slijedi nakon kalibriranja plodova masline. U tu svrhu se koriste tri otopine luลพine razliฤitih koncentracija (od 1,6 do 0,5%) za vrijeme od 8 do 72 sata (dok luลพina ne penetrira ยพ kroz meso ploda), a zatim salamure razliฤitih koncentracija, od niลพe prema viลกoj, uz redovito i temeljito ispiranje izmeฤ‘u svake faze te naknadno stabiliziranje pH dodatkom limunske kiseline. Ovim naฤinom se konzerviraju sorte Mission i Manzanilla.

Castel-vetrano je talijanski naฤin konzerviranja maslina (prisutan najviลกe na Siciliji), a temelji se na djelomiฤnoj i sporoj hidrolizi oleuropeina tijekom mlijeฤno-kisele fermentacije maslina u salamuri. Ovim naฤinom se konzervira talijanska sorta Nocellara del Belice i Conservolea.

Optimalna koncentracija

Izbor optimalne koncentracije otopine luลพine i trajanje odgorฤavanja te kvalitetno ispiranje, od velikog su znaฤenja za odrลพavanje kvalitetne, ฤvrste teksture pulpe masline. Poฤetna koncentracija NaCl u salamuri, kao i naฤin primjene, ovisi o osmotskom tlaku staniฤnog soka, koji je razliฤit za svaku sortu maslina. Izbor poฤetne koncentracije NaCl u salamuri, kao i naฤin primjene, ovisi o osmotskom tlaku staniฤnog soka, koji je razliฤit za svaku sortu maslina. Velika razlika izmeฤ‘u osmotskog tlaka staniฤnog soka i onog u salamuri uzrokuje plazmolizu i skupljanje protoplasta, ลกto nepovoljno utjeฤe na konzistenciju pulpe konzerviranih plodova.

Viลกekratno ispiranje plodova masline provodi se zbog uklanjanja zaostale luลพine u plodu i vrlo je vaลพno u uspostavljanju povoljnih uvjeta za poฤetak mlijeฤno-kisele fermentacije maslina. Pretjeranim ispiranjem poveฤ‡ava se gubitak fermentabilnih ลกeฤ‡era i esencijalnih tvari dok u nedovoljno ispranim plodovima postoji opasnost zaostajanja velike koliฤine luลพine. Ispravna kombinacija koncentracije luลพine i pH vrijednosti pomaลพe kontroli fermentacijskog procesa.

Jedan od najlakลกih naฤina konzerviranja crnih maslina je suho soljenje, mokro soljenje i suลกenje, a preduvjet je da plodovi budu ujednaฤeno zreli i zdravi. U Dalmaciji se zrele masline konzerviraju suhim naฤinom soljenja. Stave se u platnenu vreฤ‡u i pola minute urone u kipuฤ‡u vodu. Potom se urone odmah u hladnu vodu i poslaลพu u staklenke, a svaki sloj posipa kuhinjskom morskom solju, tako da se na 1 kg plodova doda oko 5-8 dag soli. Staklenka se protrese da iscuri vegetabilna voda koja daje gorฤinu, a prije uporabe masline se preliju maslinovim uljem. Pri mokrom soljenju postupak je isti kao i pri suhom. Prvih ลกest do osam tjedana, svakih 6-7 dana salamura se mijenja dok se ne prestane pjeniti. Poslije togaย  plodovi se stavljaju u staklenku sa salamurom uz dodatak po ลพelji nekoliko zrna papra, lovora ili komoraฤa. Masline se mogu suลกiti u peฤ‡i 6-8 sati na 50o C tako da u plodovima ostane 25-30 % vlaลพnosti.

Izvor: maslinar.com

PROฤŒITAJTE:

Kako i ฤime saฤuvati masline nakon berbe?

Deset dobrih razloga da jedete masline

GLJIVICE NA NOKTIMA: NEOฤŒEKIVANO PRIRODNO REล ENJE

POVEZANI ฤŒLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI